Ar jūlija sākumu Cesvaines bērnu un jauniešu centrs (BJC) ir atgriezies savās ierastajās telpās – Cesvaines pilsmuižas staļļu ēkā. Uz nepilnu gadu sava mājvieta centram bija jāatstāj staļļu muižas jumta seguma nomaiņas dēļ.
Cesvaines BJC vadītāja Inga Bekasova atklāj, ka, projektam beidzoties, bērni un jaunieši ir atpakaļ centra sākotnējās telpās, kuras iekšdarbu remonts neskāra. Šobrīd, vasaras sezonā, BJC darbojas katru darba dienu – no pirmdienas līdz ceturtdienai pulksten 9-12 un 13-17 un piektdienās pulksten 9-12 un 13-16.
Inga Bekasova sīkāk pastāsta par atgriešanos centra oriģinālajās telpās: – Visu pārvākšanos, ģenerāltīrīšanas darbus brīvprātīgi veica jaunieši, kuri ikdienā apmeklē centru. Tāpat ļoti uzkopām pagalmu, lai varētu iziet svaigā gaisā. Tagad mums ir pašiem savas āra mēbeles, lai varam pabūt pie jauniešu centra. Tā visa ir jauniešu pašu iniciatīva un darbošanās. Šis bija tas gadījums, kad mani pārsteidza Cesvaines cilvēku atsaucība un nesavtīgā rīcība. Ļoti daudz mums izpalīdzēja diakonijas centrs, piemēram, deva audumu, lai mēbelēm varam uzšūt pufus. Mēbeles gatavoja puiši paši no paletēm, koka plāksnēm – būtībā no otrās dzīves materiāliem. Meitenes palīdzēja krāsot, kāds labdaris, neprasot par to atlīdzību, uzšuva pufiem pārvalkus. Tas ir liels kopdarbs, kas bija iespējams ar mazām izmaksām, lai labiekārtotu vidi gan iekšpusē, gan ārā. Telpu izkārtojums nemainījās, bet ar mēbeļu palīdzību pie mums šobrīd ir nedaudz citādāks skats.
BJC vadītāja atminas, ka staļļu jumta seguma nomaiņas darbi sākušies pagājušā gada augustā; gandrīz gads bijis jāpavada citās telpās, un savā ziņā neērtības esot izjustas. – Protams, tikām galā, bērni un jaunieši turpināja darboties, bet tādos lielākos pasākumos izjutām telpu un plašuma trūkumu. Pašvaldība un vidusskola nāca mums pretim ar savām telpām, nebija tā, ka dzīve un pasākumi apstājās, bet savs ir savs. Bērniem un jauniešiem arī prieks būt atpakaļ sākotnējās telpās, jo tās ir iekārtotas pašu spēkiem – kā pašiem pieņemami, ar saviem zīmējumiem. Šeit viņi jūtas kā otrajās mājās, – secina Inga Bekasova.
Patīkamais pārcelšanās notikums atzīmēts ar lielāku pasākumu centra mazākajiem apmeklētājiem 10. jūlijā.
Tika sarīkoti pagalma svētki, kur bērniem bija iespēja piedalīties sportiskās aktivitātēs – tika spēlēts krokets, mesti basketbola soda punkti, bija jāapgāž konservu bundžas (ko sagādāja un ar emoji ikonām apgleznoja paši jaunieši), mests riņķis, likti bruģa ķieģelīši noteiktā zīmējumā. Radošajās darbnīcās bērni izgatavoja dabas gleznas un apgleznoja akmeņus, kas nu izvietoti pagalmā. Kopīgo mielastu bērniem bija sarūpējis „Cesvaines piens" un veikals „Lats". Savukārt lielākajiem centra apmeklētājiem – jauniešiem – svinīgāks atpakaļ ievākšanās pasākums gaidāms augustā.
Inga Bekasova piebilst, ka nupat kopā ar jauniešiem izgatavotas lielizmēra spēles, ko var spēlēt ārā. – Lai jauniešiem ir interesanti, lai viņi var spēlēt spēles, bet reizē atrasties arī ārā – svaigā gaisā. Tādā ziņā šis pagalms ir ļoti piemērots, jo esam norobežoti no ielas, kas ir svarīgi no drošības viedokļa, – viņa uzsver.
Jaunieši jau ir izmēģinājuši un iecienījuši kopīgiem spēkiem tapušo lielizmēra domino, kā arī spēli-jauninājumu, kam ideja noskatīta internetā. Caur sieta režģiem tiek izdurti dažādu krāsu kociņi, virs tiem sabērtas bumbiņas. Spēles dalībniekam jāizvelk tās krāsas kociņš, kāda krāsa uzkritusi uz izmestā lielizmēra kauliņa, cenšoties to izdarīt tā, lai cauri palikušajiem kociņiem izkristu pēc iespējas mazāk bumbiņu. Spēlē uzvar tas, kurš savācis vismazāko bumbiņu skaitu.
Jautāta par bērnu un jauniešu centra apmeklējumu, Inga Bekasova atklāj: – Vasarā lielākie jaunieši cītīgi iesaistījušies darba attiecībās, mazākie nereti apmeklē nometnes. Šajā sezonā jauniešu centru dienā apmeklē vidēji līdz 15 bērniem. Kad ir kādi pasākumi, radošās darbnīcas, šis skaitlis krietni pieaug. Arī ziemā ir vairāk apmeklētāju, jo pēc skolas nāk bērni, kuri gaida autobusu – izmācās, uzspēlē kādas spēles. Savukārt vasarā vairāk nāk vietējie bērni. Pārsvarā viņi ikdienā darbojas paši, nāk ar savām idejām, ko kopīgi domājam, kā īstenot. Svētki, pasākumi, tematiskās tikšanās, sportiskās aktivitātes, ir arī virtuvīte, kur visu ko gatavot – darbojamies ļoti radoši un galvenais tā, lai pašiem apmeklētājiem patiktu.
17.07.2018.