14. jūlijā pulksten 16 Cesvaines evaņģēliski luteriskajā baznīcā notiks ērģeļmūzikas koncerts „Pasauli es izstaigāju".
Cesvaines baznīcā šobrīd atrodas 19. gadsimta izcilā Latvijas ērģeļbūvnieka Augusta Martina ērģeles, nozīmīgs vēsturisks restaurēts instruments. Un Latvijas simtgades gadā tiks pievērsta uzmanība vienai no būtiskākajām Latvijas kultūrvēstures sastāvdaļām – ērģeļkultūrai.
– Ar koncertprogrammu „Pasauli es izstaigāju" tiks aktualizēts šis mūsu kultūrvides īpašais dārgums, – uzsver Cesvaines baznīcas ērģelniece Daiga Matroze. – Vienlīdz tas būs arī veltījums Cesvaines ev. lut. baznīcas ilggadējam mācītājam un Cesvaines vidusskolas dibinātājam Albertam Vītolam un Cesvaines novadniecei, pirmajai latviešu ērģelniecei Marijai Gubenei, kuras komponētais korālis „Pasauli es izstaigāju" ir pamats Maijas Solovjovas jaunajai kompozīcijai – pasaules pirmatskaņojumam, kas notiks Cesvaines ev. lut. baznīcā. Koncertprogrammā skanēs daudzveidīgi latviešu autoru darbi: latviskās noskaņas virmos Alfrēda Kalniņa idillē „Mana dzimtene", tautasdziesmas ieskanēsies Romualda Jermaka salikumā diviem ērģelniekiem, Imanta Zemzara sirsnīgais melodisms pavērs bērnības atmiņu stūrīti, bet ritmiska aktivitāte, motorika un skaniski pārsteigumi atklāsies Aivara Kalēja un Aigara Raumaņa kompozīcijās, kas veltītas ērģeļu duetam Ilze Reine&Aigars Reinis.
Pasaules elpu koncertā ienesīs Baha dēla Johana Kristofa Baha dzirkstošais „Duets", vācu romantiķa Gustava Merkela „Sonāte", kas balstīta uz psalmu tekstiem, un Žolta Gārdoņī korāļprelūdiju pirmatskaņojums Latvijā.
Ērģelnieki Ilze un Aigars Reiņi duetā spēlē jau kopš 2009. gada, viņu programmas raksturo daudzveidīgs repertuārs, pārsteidzoši pirmatskaņojumi, spilgts mākslinieciskais sniegums. Dueta koncerti izskanējuši Liepājas, Dubultu un Rīgas Doma Starptautiskajos ērģeļfestivālos, Zemgales ērģeļdienās, koncertos Rīgas, Latgales un Vidzemes dievnamos, arī koncertos Nīderlandē, Šveicē.
11.07.2018.