Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Glezno kā mākslas izslāpuši!

INESE ELSIŅA

Autors • 26.06.2018.

Glezno kā mākslas izslāpuši!
Burtu lielums

Ar izstādi Madonā, Tirgus ielā 3, un Madonas muzeja izstāžu zālēs šodien noslēgsies no 20. jūnija Madonā notiekošais pilsētvides glezniecības plenērs, ko gan profesionāliem māksliniekiem, gan amatieriem un mākslas mīļotājiem, balstoties uz plenēra „Laisma" tradīcijām, organizē Jāņa Simsona Madonas mākslas skolas komanda.

Četras dienas plenēra dalībniekiem bija iespēja darboties kopā ar kādu no plenēra māksliniekiem – Madaru Neikenu, Diānu Dimzu-Dimmi, Aiju Zariņu un Valēriju Baidu. Iepazīt konkrēto personību, izlaist caur sevi redzēto un paņemt noderīgo izaugsmei mākslā.

– Pirmoreiz mūžā kopš zaļās prakses Mākslas akadēmijā piedalos plenērā, – atzina kalsnaviete Daiga Pilsuma. – Pa ielu mētāties netaisos, strādāšu skolā, jo gleznot no dabas nav mana stihija. Ļoti ieinteresēja meistarklases. Jau zinu, ka izstādei „100 krēsli Madonā" vienu bildi uztaisīšu.
– Plenēros vienmēr atplaukstu.
Šoreiz turklāt ir ļoti saprātīgi saplānota programma – meistarklases, darbs individuāli un savstarpējas tikšanās, – piekrita vestēniete Maija Žube. – Arī par darbu izstādei Madonas muzejā bija ko domāt. „100 krēsli" – tā ir ļoti rosinoša tēma. Divus darbus ekspozīcijai esmu uzgleznojusi, redzēs, kā izskatīsies. Katrā ziņā – gleznoju ar sajūsmu.
Plenēra organizatore Kristīne Šulce uzsvēra, ka īpaši vērtīgas visā bija meistarklases ar profesionāļiem. Kopā ar mākslinieci Diānu Dimzu-Dimmi, piemēram, sarunas raisījās par kompozīciju, impresionistiem, sieviešu būtisko lomu mākslas attīstībā un Latvijas dabas trāpīgāko krāsu atveidotāju – Vilhelmu Purvīti. Būtiskākā atziņa – šobrīd mākslā ir liela konkurence, tāpēc noteikti vajag darīt tikai to, kas patīk un uzrunā pašu. Un strādāt, strādāt, strādāt, jo starp simt bildēm viena būs izcila. Ļaut bildei nostāvēties, jo viegli var aizgleznot labas vietas, ja neapstājas īstajā laikā. Izmantot zināšanas, trenēt aci un roku, ejot dabā un zīmējot no dabas, bet necenšoties visu ienest vienā gleznā. Rediģēt caur sevi un, darbu uzsākot, pirmkārt, ieraudzīt bildi savā galvā. Skatīties vecmeistarus un gleznot pēc parauga, jo tā ir vērtīga skola – redzēt, kā konkrēto uzdevumu atrisinājis klasiķis.
– Gleznojot ziedus, nepieciešams sākt gleznot ar dziļumu, vilkt ārā tās krāsas, kas ir dziļi iekšā, – meistarklasē teica Valērijs Baida. – Gleznojot rozes, ir dubults uzdevums, jo jāpanāk apjoms un jāuztver trauslums.
Māksliniece Aija Zariņa meistarklasi vadīja monumentālajā glezniecībā. To, kā cilvēks izskatās plenēristu lielformāta darbos, vēl ilgi varēja skatīt Madonas mākslas skolas kādreizējās telpās Skolas ielā.


27.06.2018.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px