1. jūnijā Madonā, Parka ielā 6, tika atklāts kopienas centrs „Baltā ūdensroze".
Pašvaldības rekonstruētajā ēkā tika atklāta arī Baltā istaba, kas izveidota par labdarības koncertā saziedotajiem līdzekļiem.
Sākotnēji telpas Parka ielā 6 bija iecerētas Mātes un jaundzimušā bērna atbalsta centra un Baltās istabas izveidei, šobrīd, sadarbojoties Madonas novada pašvaldībai un Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas (LELB) Diakonijas centram, atjaunotās ēkas pirmajā stāvā darbu sāk kopienas centrs „Baltā ūdensroze". Vienlaikus turpināsies iestrādnes ēkas otrajā un trešajā stāvā, kur tiks veidota patvēruma vieta mātes un bērna atbalstam. Vairākām krīzes situācijā nonākušajām māmiņām un viņu jaundzimušajiem bērniem atbalstu divu gadu garumā jau sniedza poļu klostermāsas Emanuēla un Gabriēla, kas pavasarī devās atpakaļ uz dzimteni.
Kopienas centru „Baltā ūdensroze" vadīs Rudīte Kumsāre, tajā darbosies sociālais rehabilitētājs – Kristīna Gribonika – un divi tehniskie darbinieki. Ik dienu centrs varēs uzņemt 50 cilvēku, pakalpojumu būs iespējams saņemt jebkuram pilngadīgam Madonas novada iedzīvotājam, novada pašvaldība to iegādāsies no LELB Diakonijas centra.
– Šī diena ir īpaša, un laiks, gatavojoties atklāšanas brīdim, pagājis milzu entuziasma un aizrautības zīmē, – uzrunājot sanākušos centra atklāšanas dalībniekus, teica tā vadītāja Rudīte Kumsāre. – Pusgada garumā dzima doma, ka Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas Diakonijas centrs kļūs par ēkas Parka ielā 6 apsaimniekotājiem un sniegs pakalpojumu Madonā.
Par apliecinājumu veiksmīgai sadarbībai ar Madonas novada pašvaldību priekšsēdētāja vietniekam Zigfrīdam Goram Rudīte Kumsāre dāvināja diakonijas krustu. Otrs diakonijas krusts tika dāvāts novada pašvaldības sociālajam dienestam.
– Cik tas ir labi, ka sociālais darbs Madonā iet roku rokā ar garīgo darbu, ar diakoniju, – uzsvēra runātāja. Trešo diakonijas zīmi saņēma Nelda Janoviča, jo viņa notikuma kontekstā iesāka labdarības kustību saistībā ar Baltās istabas izveidi.
– Šodien esam liecinieki nopietnam notikumam, – apliecināja Madonas novada domes deputāts Andris Sakne. – Ēka Parka ielā 6 vairs nav nederīga avārijas ēka, bet manis vadītās komitejas deputāti bija vienprātīgi, ka šai vietai jākļūst par sociālā darba centru. Atbalstījām lēmumu par ēkas siltināšanu un renovāciju un sociālā darba funkciju pildīšanu.
Andris Sakne akcentēja sociālo darbinieku moto, proti – katrs cilvēks ir rūpju vērts. Viņš aicināja to atcerēties un atjaunotajā ēkā piepildīt cilvēciski cēlo misiju. – Lai šī vieta ir pieprasīta un lai cilvēki nāk uz dienas centru, lai tas viņiem ir vajadzīgs! – vēlēja pašvaldības pārstāvis.
Laiku, kad un kā tapa labdarības koncertu ideja, atgādināja novadnieks Valters Krauze.
– Vietējie cilvēki, mūsu uzņēmēji un pašvaldība visi kopā radījuši Balto istabu, – no savas puses vēstīja Nelda Janoviča.
– Brīnumi notiek! Projekta ietvaros iegādātas veļasmašīnas, veļas žāvētājs, labiekārtotas veļas mazgāšanas un atpūtas telpas, iegādāts dators ar interneta pieslēgumu, asinsspiediena mērītājs, un Baltajā istabā būs arī vietējās mākslinieces Agitas Auziņas glezna.
2017. gada decembrī Madonā notika otrs labdarības koncerts, tā līdzekļi savukārt tiks virzīti Mātes un bērna atbalsta centra vajadzībām.
– Vairākas lietas savijušās kopā un veidojušas skaistu rezultātu, – gandarījumu pauda Diakonijas centra vadītāja Sigita Dišlere. – Idejas fonā ir arī citi notikumi, kas bijuši kā priekšnoteikums šodienai. Pirms vairākiem gadiem notika akcija par dzīvību, kas bija vērsta uz to, lai samazinātos abortu skaits, lai dotu iespēju māmiņām veikt izvēli un saglabāt bērniņu. Ne vienmēr šādas idejas ir viegli īstenojamas un vienkārši paužamas, priecājos, ka rezultātā esam nonākuši pie kopienas centra, kurā tiks sniegts atbalsts māmiņām grūtniecībā. Atbalstu te varēs saņemt jebkurš, kas nonācis grūtībās.
Runātāja piebilda, ka svarīgi ieraudzīt, ka katrs cilvēks ir vērtība: – To nereti grūti attiecināt uz alkohola atkarībā nonākušo vai cilvēku, kurš ilgstoši negrib strādāt – grūti pieņemt, ka šādam cilvēkam būtu jāpalīdz. Tomēr apzinoties, ka Dieva acīs ikviens ir vērtība, saprotam, ka esam aicināti palīdzēt ikkatram.
– Viens stāda, cits audzē – katram savs laiks darboties, – aizdomājās LELB bīskaps Einārs Alpe. – Visas pasaules civilizācijas ir reliģiju izauklētas, mēs esam kristīgās ticības izauklēti. Zīme, ka civilizācija iet bojā, ir tad, kad tā sāk iznīcināt savējos. Aborts ir upuris nevietā, mēs kā Baznīca gribam darīt visu, lai mirklī, kad no sabiedrības puses tiek izdarīts spiediens un mātei ir izmisuma situācija, būtu vieta, kur patverties, un lai mēs kopīgi palīdzētu māmiņai noturēties. Lai šis centrs ļauj piepildīties Dieva domām par cilvēku, par katru, kam jānāk pasaulē.
Madonas novada pašvaldības priekšsēdētāja vietnieks Zigfrīds Gora uzteica kopienas nozīmi:
– Kopiena ir atbildīga par saviem līdzcilvēkiem, un tā sniedz cerību, ka grūtā brīdī tiks saņemts atbalsts. Tikai sniedzot palīdzību citiem, varam kļūt stiprāki paši. Pašvaldība lepojas ar ikvienu, kas iesaistīts labdarības idejas īstenošanā, tā nevar veiksmīgi darboties, ja apakšā nav spēcīgi, labticīgi un mērķtiecīgi cilvēki.
Apsveikuma vārdus izteica arī Madonas pilsētas pārvaldnieks Guntis Ķeveris, mācītājs Rolands Pētersons, novada bibliotēkas pārstāve Rasma Krievāne. Ēku iesvētīja LELB Daugavpils diecēzes bīskaps Einārs Alpe.
06.06.2018.