Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Skolēni palīdz sakopt mežus

LAURA KOVTUNA

Autors • 26.04.2018.

Skolēni palīdz sakopt mežus
Burtu lielums

Šogad Meža dienas atzīmē 90 gadu pastāvēšanas gadadienu, kopš 1928. gada 12. maijā tika ierīkots topošās Varakļānu pilsētas bulvāris, tādējādi uzsākot Meža dienu kustību visā Latvijā ik pavasari. Madonas reģionā arī mūsdienās joprojām aktīvi, nereti sadarbībā ar skolām, tiek rīkoti dažādi ar meža izzināšanu, atjaunošanu un apkārtējās vides sakopšanu saistīti pasākumi. Tai skaitā viena no ilggadējām komandām, kas katru pavasari cenšas rīkot sakopšanas talku mežā, ir Valsts meža dienesta (VMD) Centrālvid-zemes virsmežniecības Madonas nodaļas mežzinis Vilnis Trops, Latvijas Valsts mežu (LVM) 1. Madonas iecirkņa mežkopis Vilnis Otvars un Lazdonas pamatskola.

Kā pastāstīja Vilnis Trops, ar Lazdonas pamatskolu sākuši sadarboties jau 90. gadu beigās, kad atdzima Meža dienu kustība Latvijā. Vilnis Otvars piebilda: – Šogad ir gan zīmīgs Meža dienu jubilejas, gan Latvijas valsts gadadienas skaitlis, bet ne par godu šiem svarīgajiem cipariem mēs rīkojam sakopšanas talkas. Kopjam, jo gribam, lai mūsu meži būtu skaisti un ikvienam būtu patīkami tajos uzturēties.

Jāsecina, ka šis prieks tiek arī pašām „cūkām", kas mežus piemēslo. Skumji, ka šie cilvēki neaizdomājas – kādam aiz viņiem ir jāsavāc, lai meži „neaizaugtu" ar atkritumiem un paši tajos varētu spert kāju. Un šajā gadījumā jaunā skolēnu paaudze rāda priekšzīmi pieaugušajiem.
– Gadu gaitā paliek nedaudz tīrāks, ik gadu šo atkritumu it kā kļūst nedaudz mazāk; vienmēr tomēr atrodas kāds, kurš piemēslo. Viens ir tas, ka izmeta pudeli vai kafijas krūzīti, braucot ar mašīnu, – tas ir akmens šī indivīda lauciņā, bet otra lieta, kad atved kravu ar dažādiem sadzīves atkritumiem, kur visbiežāk redzams –
cilvēks savās mājās taisījis „tīrīšanu" vai remontu. Man šķiet, tas ir robs atkritumu apsaimniekošanas sistēmā. Joprojām ir tādi iedzīvotāji, kuri par saviem atkritumiem nemaksā, lai gan tos saražo. Tātad kaut kas tur nav īsti sakārtots. Piemēram, ja kāds remontē māju un zina, ka būs daudz šo būvgružu, var pasūtīt lielo konteineru. Bet, ja ir tikai pāris ķerru šādu nestandarta atkritumu, daļēji saprotu, jo noīrēt lielo konteineru šādā situācijā ir pārāk dārgs pakalpojums. Agrāk bija konteineri ielu galos, bet atsevišķi iedzīvotāji sāka nest uz turieni nopļauto zāli. Tā ir nesaprašana – zāle būtu ideāls komposts, bet daži cilvēki met visu „vienā maisā". Ne jau katrā krustojumā būtu jānovieto šādi konteineri, taču, ja grib novērst vides piemēslošanu, kaut kas ir jādomā, – pārdomās dalījās Vilnis Trops.
LVM un VMD pārstāvji pateicās ilgstošajai sadarbībai ar Lazdonas pamatskolu, jo ne visas skolas šādai kustībai atsaucas. Saprotams, jo ir jāuzņemas atbildība par to, ka bērni dodas mežā, jānovada drošības instruktāža, jārunā ar vecākiem, kuri arī nereti ir pret to, ka viņu bērni piedalās talkā. Lazdonas pamatskolas audzinātāja Laimdota Vilciņa un skolotāja Agnese Apīne pauda: – Tā kā Lazdonas pamatskola ir ekoskola, cenšamies bērnos veicināt zaļo domāšanu, un jāsecina, ka ar šādu pasākumu tas lieliski izdodas.
Vilnis Otvars arī atzina, ka Meža dienu ietvaros bērni iepazīst dažādus ar mežu saistītus jautājumus, jo to visu redz klātienē, nepastarpināti un brīvā gaisotnē. Tāpat tiek arī rīkotas spēles un atrakcijas pēc talkošanas.
Kopumā Smeceres sila meža masīva sakopšanas talkā piedalījās 16 skolēni no 3. līdz 6. klasei, kuri bija sadalījušies četrās grupiņās.
Daniels, Ronaldo, Aleksis, Reinis, Sindija, Ērika, Renāte un Jana secināja, ka atkritumu izmešana ir neglīta līdzcilvēku rīcība. – Ne tikai mežā, bet ir redzēts, ka arī uz ielas cilvēki izmet atkritumus. Mēs gan cenšamies tā nedarīt. Kad pašam ir bijis jāsavāc, tad saproti un aizdomājies, ka tas ir nelāgi, – teica skolēni, uzsverot: – Cilvēkam pašam būtu jāsavāc savi atkritumi, jo, ja pat to nevari, kā tad par sevi vari rūpēties un atbildēt?
Šī skolēnu grupiņa atkritumus vāca mežā pie Iedzēniem, Smeceres sila mežā posmā pie lielceļa, kur bija atstāts visvairāk atkritumu – veci koka logi, plauktiņi no skapjiem un zāģu skaidas. – Nevajag tā darīt! – pieaugušos aizdomāties par viņu cūcīgo rīcību aicināja Lazdonas pamatskolas skolēni.
Arī 4. un 6. klases skolēni Kristiāna, Liene, Niks, Samanta, Sandris, Kristiāns, Aleksandrs un Kristers, kuri talkoja pie atpūtas vietas, kas atrodas Vadzola ezera krastā, savāca piecus pilnus maisus ar atpūtnieku atstātajiem atkritumiem. – Bija izmests daudz atkritumu gan atpūtas vietās, gan mežā, uzkalnītē. Atradām pudeles, papīrus, iepakojumus, maisiņus, pat ugunsdzēšamo aparātu, pie zara piesietu burkānu (kas noteikti palicis pāri no Ziemassvētku cienasta zvēriņiem), automašīnas atslēgu, – par paveikto darbu pastāstīja skolēni. Meitenes atzina, ka iepriekš ir gadījies nomest zemē pa kādam atkritumam, bet tagad noteikti tā vairs nedarīs: – Nav forši, jo pēc tam jau kādam citam tas jāsavāc.
Pēc čaklās strādāšanas, kad kopumā tika savākti trīs kubikmetri jeb trīs lielie konteineri ar atkritumiem, talkotāji ieturēja pikniku pie ugunskura. Cienastu bija sarūpējusi SIA „Klauģu Muiža" un SIA „Arno VNM".



27.04.2018.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px