Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Rīgas Saksofonu kvarteta meistarklases Madonā

INESE ELSIŅA

Autors • 19.03.2018.

Rīgas Saksofonu kvarteta meistarklases Madonā
Burtu lielums

Pateicoties Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas zinātniskās un radošās darbības konkursā gūtajam finansiālajam atbalstam, Rīgas Saksofonu kvartets sadarbībā ar Latvijas reģionu mūzikas skolām organizē meistarklašu un koncertu ciklu „Nāc, muzicēsim kopā".

Projekta ideja ietver meistarklašu norisi mūzikas skolu jaunajiem saksofonistiem individuāli un ansambļos, iespējamu metodikas nodarbību skolu pedagogiem un kopīgu koncertu, kurā uzstājas gan kvartets, gan skolu audzēkņi. Noslēguma koncerta programmas pamatā iekļauta latviešu komponistu oriģinālmūzika saksofonam, kā arī ieskats pasaules akadēmiskajā saksofonmūzikā. Tādā veidā jaunieši tiks iepazīstināti ar plašajām instrumenta spēles iespējām un repertuāru. Koncerta noslēgumā kvarteta mūziķi un jaunie saksofonisti vienosies saksofonu koporķestrī, rodot kopīgu muzicēšanas prieku.

Vērienīga iecere uzrunāt jaunos
– Šo projektu īstenojam jau kopš pagājušā gada rudens, – „Staram" komentē kvarteta pārstāve, mūsu novadniece Baiba Tilhena. – Jau viesojāmies Krāslavā, Naujenē, Jēkabpilī, Rēzeknē. Šogad 27. februārī bijām Engures mūzikas skolā, 21. martā paredzēta viesošanās Alfrēda Kalniņa Cēsu mūzikas vidusskolā, 22. martā – Jāņa Norviļa Madonas mūzikas skolā (meistarklases pulksten 13; koncerts pulksten 17), 24. martā būsim Kokneses mūzikas skolā. Tā kā ir vairāki projekta finansēšanas avoti (arī Kultūrkapitāla fonda mērķprogramma „Latvijai 100"), brauksim uz Priekuli, Saldu, Kārsavu. Viena mūsu ideja bija nokļūt attālākajos Latvijas reģionos, bet otrs vadmotīvs – nokļūt skolās, kur ir lielas saksofona klases, lieliski pedagogi un kur audzēkņiem ir brīnišķīgi rezultāti Latvijas konkursos. Madona šai ziņā ir labāko skolu vidū, un tā ir skola, kurā mācījos arī es. Pie savējiem ir jābrauc – to nevar noliegt.
Baiba Tilhena piebilst, ka skolotājs Andrejs Cepītis kvarteta piedāvājumu uzņem ar iedvesmu – jau plāno un organizē tikšanos, gaida un uz meistarklasēm piesaista skolēnus ne tikai no Madonas reģiona, bet arī no Gulbenes.

Strādās arī ar skolotājiem
Būtiski, ka kvarteta mūziķi vadīs metodisku nodarbību arī skolotājiem, runās par to, kā strādāt ar bērniem, apmainoties pieredzē gan teorijas, gan uzkrātās prakses jomā.
– Madonā dalīsimies četrās atsevišķās telpās, katrs kvarteta dalībnieks strādās ar savu pieeju, un bērni varēs rotēt pie viena, otra, trešā un ceturtā mūziķa, – dienas kārtību iezīmē Baiba Tilhena.
– Kā zināms, ne visi mūziķi ir labi pedagogi, tāpēc projekts ir arī labs izaicinājums pārbaudīt spēkus pedagoģijas laukā.
Jāpiemin, ka Rīgas Saksofonu kvarteta dalībnieki šai ziņā nav avantūristi, kā pedagogi viņi jau strādā dažādās Rīgas skolās – profesors Artis Sīmanis ir Mūzikas akadēmijas mācību spēks un darbojas Jāzepa Mediņa Rīgas mūzikas vidusskolā, Ainārs Šablovskis ir lektors Mūzikas akadēmijā, Baiba Tilhena saksofona spēles pedagoģiju studē Mūzikas akadēmijas maģistrantūrā un strādā privātskolā „Patnis", JVLMA pieaicinātā docētāja Katrīna Kivleniece skolotājas pienākumus veic Jāzepa Mediņa Rīgas 1. mūzikas skolā.

Programmā skanēs lieliska mūzika
Tā kā projekts ietver iedvesmojošo profesionālās mākslas sadaļu, vaicāju, ko mūziķi vēlas redzēt klausītāju rindās. – Šī projekta oriģinalitāte ir tajā, ka gan uzspēlēsim paši, gan gribam koncertā iekļaut jaunos mūziķus. Līdz ar to dzirdēsim labāko audzēkņu priekšnesumus un izskaņā muzicēsim kopā, vienojoties lielā saksofonistu ansamblī. Jaunajiem mūziķiem ir izsūtītas notis, pedagogi strādā un viņus sagatavo (kopīgs mēģinājums būs uz vietas), un koncertam iestudēsim divus kopīgus skaņdarbus. Klausītāju rindās aicinām ne tikai skolēnu vecākus, bet ikvienu, kam patīk laba mūzika. Pēc pieredzētā citās mūzikas skolās varu teikt, ka bērniem ir liels gandarījums, ir sārtums vaigos, jo viņi jūt reālo saikni, uzspēlējot kopā ar profesionāļiem. Pēc pasākuma skolēni kļūst daudz motivētāki savā attieksmē mācīties, muzicēt, – vērojumos dalās Baiba Tilhena.
Jāatceras, ka augstvērtīgais kvartets savas pastāvēšanas pirmsākumos ar skolu koncertiem apbraukājis teju visus Latvijas novadus. Tas savulaik veicināja jauno mūziķu interesi par šo instrumentu. Šobrīd saksofona popularitāte mūzikas skolās ir ļoti liela, tāpēc kvarteta mūziķi labprāt tajās viesojas ar valsts simtgadei veltīto ciklu.

Uzstājas arī ārzemēs
Vaicāta par Rīgas Saksofonu kvarteta citiem koncertiem Latvijas simtgades gadā, Baiba Tilhena stāsta, ka sadarbībā ar ārvalstu vēstniecībām kolektīvs daudz ceļo: – Pagājušā gada novembrī bijām Indijā, kur koncertējām tautiešiem un pulcinājām vietējās latviešu kopienas. Šogad par godu Latvijas valsts svētkiem būs koncerts Baltkrievijā.
Kvartets regulāri piedalās arī starptautiskos festivālos. Šogad pasaules saksofonmūzikas jomā būs nozīmīgs notikums – Pasaules saksofonistu kongress. Tas notiek trīs gados reizi, un arī Rīgas kvartets dosies uz Zagrebu Horvātijā. – Būs iespēja pilnveidoties meistarklasēs, nedēļas laikā ritēs interesanti koncerti, multimediāli projekti, arī dažādi tirdziņi, kuros varēs uzzināt par jaunākajām tehnoloģijām, apmainīties kontaktiem, iepazīties ar citu profesionāļu idejām, – gandarījumu pauž kolektīva pārstāve.


20.03.2018.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px