Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Šaha turnīrs apliecina interesi

INESE ELSIŅA

Autors • 01.03.2018.

Šaha turnīrs apliecina interesi
Burtu lielums

Pagājušajā sestdienā Madonas katoļu draudzes telpās notika pirmais draudzes turnīrs šahā. Tā iniciatore bija Ilze Priedīte, kuras aizraušanās ir šahs.

– Galda spēle liek kustināt smadzeņu pelēkās šūniņas un vienlaikus ļauj relaksēties, – ir pārliecināta Ilze.

Par sacensību tiesnesi tika pieaicināts Rudolfs Kalniņš. – Es jau esmu grūti iekustināms, bet savā laikā biju republikas kategorijas tiesnesis šahā un dambretē. Šodien palīdzu Ilzītei. Ir ļoti labi – tik liels dalībnieku skaits un skaista vieta, kur satikties, – komentē tiesnesis. – Spēle ir nopietna, ir deviņi dalībnieki, izņemot Ilzīti, pārējos nepazīstu. Ilzei Cēsu pusē bija slavens treneris – Imants Krūmiņš, kas viņu pievērsa šaha spēlei. Skolotājs vadīja šaha un dambretes pulciņu, pamazām Ilze sāka braukt uz sacensībām.
Par sasniegumiem šahā Ilze Priedīte bija arī nominēta balvai „Sporta laureāts", viņa atzīst, ka uzvaras nav galvenais: – Man patīk, ja ir skaista spēle, kas ir pats svarīgākais. Ja spēle bijusi skaista un cienīga, tad pat zaudēt ir prieks, – teic viņa.
Sarunā ar Rudolfu Kalniņu noskaidroju, ka turnīros mēdz būt kausa izcīņas princips un riņķa princips, kad katrs spēlē ar katru. Kausa izcīņā spēlētājs, kurš zaudē, no spēles izkrīt. – Ja ir daudz cilvēku, parasti rīko kausa izcīņu. Mums šoreiz ir riņķa princips. Nolēmām, ka spēle ilgs 15 minūtes, – vēsta tiesnesis, piebilstot, ka pierakstos nedrīkst kļūdīties, jo „tas ir tāpat kā bankā – jābūt lielai kārtībai".
Iedrošinoši, ka draudzes šaha turnīrā bija pārstāvēti dažādi līmeņi: spēlē piedalījās gan tādi, kas gājuši šaha pulciņā, gan tādi, kas šahu māca, un arī tādi, kas figūru spēku iepazīst pamazām. Līdz ar to – draudzīgs un demokrātisks pasākums.
– Madonas pusē šis turklāt ir vienīgais šaha turnīrs beidzamo trīs gadu laikā, – uzsver Rudolfs Kalniņš. – 2014. gadā bija novada turnīrs, kurā uzvarēja Matīss Mitenieks, bet es paliku otrais. Toreiz dalībnieku kopējais skaits bija krietni mazāks.
Savulaik Madonas bērnu un jauniešu centra ietvaros Rudolfs pats vadīja Madonas šaha un dambretes klubu. Vaicāts, kur šajos laikos var gūt zināšanas vērtīgajā spēlē, šaha veterāns norāda, ka Madonas pilsētas vidusskolā šaha pulciņu vada Ainārs Zauska, kam ir pirmā sporta klase šahā. Ja draudzē būs interese arī turpmāk, iespējams, skolotājs atradīsies.
Piebildīšu, ka ideja sarīkot katoļu draudzes turnīru šahā radās, pateicoties draudzes prāvesta priestera Pāvila Kamolas roku darbam – šaha komplekta izveidei. Priesteris, domājot par šahu, aktualizējis arī svētās Terēzes teikto. Lielā Terēze atsaucas uz šaha spēli, lai izmantotu to kā līdzību garīgās dzīves principiem. Terēze skaidro, ka tas, kurš ātri zaudē karalieni vai nemāk ar to spēlēt, drīz spēli zaudēs. Karaliene –
visspēcīgākā šaha figūra – pēc Terēzes domām ir pazemība, tādēļ svētā no Avilas uzsver, ka tas, kurš garīgajā dzīvē nemāk izmantot vienkāršus, cilvēciskus paņēmienus, bet sevišķi – kurš zaudē karalieni, nevar svētuma ceļā tikt tālu. Līdz ar to Terēzei šaha spēle ir viena no kristīgās cīņas un pilnības ceļa ikonām. Zīmīgi, ka 1944. gadā svētā Terēze tika izsludināta par šahistu aizbildni.
Atgriežoties pie turnīra finālnorises, jāmin, ka Madonas katoļu draudzes šaha turnīra kopvērtējumā 1. vietu izcīnīja Rudolfs Kalniņš, 2. vietā ierindojās Arnis Caune, bet 3. vietā – Ilze Priedīte.


02.03.2018.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px