9. februārī kultūras pilī „Ziemeļblāzma" norisinājās nozīmīgākais gada notikums medicīnas nozarē – „Gada balvas medicīnā 2017" pasniegšanas ceremonija, bet LNT kanālā to varēja noskatīties 11. februārī.
Piedalījās arī Saeimas priekšsēdētāja
Latvijas Ārstu biedrības iedibināto „Gada balvu medicīnā" pasniedza jau astoto reizi. Pēc Latvijas Ārstu biedrības aicinājuma pasākumā piedalījās arī Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece. Šogad tika godināti Latvijas mediķi vairāk nekā desmit dažādās nominācijās. Katras nominācijas uzvarētājs saņēma galveno balvu –
mākslinieka Armanda Jēkabsona veidotu statueti „Dzīvības asni", kas ir kā atgādinājums par dzīvības un veselības vienotību. Saeimas priekšsēdētāja balvu pasniedza pirmā, un to nominācijā „Gada māsa" saņēma Valda Caune no Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Onkoloģijas klīnikas.
„Medicīnas māsu profesija ir tā, pret kuru mums visiem ir jāizturas ar cieņu. Medicīnas māsu spektrs ir ļoti plašs – no operāciju māsām un ambulatorās aprūpes māsām līdz medicīnas māsām katrā konkrētā medicīnas nozarē un māsām, kas strādā ģimenes ārstu praksēs. Šodienas apbalvošanas ceremonija ir laba iespēja pateikt paldies medicīnas māsām par viņu pašaizliedzīgo un sabiedrībai vajadzīgo darbu," pirms balvas pasniegšanas sacīja Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece, īpaši uzsverot, ka medicīnas māsas ir neatsverami ārstu palīgi, bez kuru cildenā, bet bieži neredzamā darba nebūtu iespējams ne ārsta darbs, ne pacientu atveseļošanās.
„Labākā profesija pasaulē"
Savukārt skatītāji mūspusē, kuri LNT kanālā sekoja apbalvošanas ceremonijai, ar lielu interesi gaidīja, kad tiks paziņots „Gada farmaceita 2017" balvas ieguvējs, jo starp trim nominantiem bija arī Inta Olte, farmaceite no „BENU aptiekas" Ērgļos.
Balvu šajā nominācijā pasniedza Latvijas Farmaceitu biedrības prezidente Dace Ķikute, kas arī paziņoja, ka „Gada farmaceita" balvu saņems Inta Olte – farmaceite, kā izskanēja sižetā, „no pirkstu galiņiem līdz papēžiem", kuras tēvs arī bija aptiekārs, un viņa pati gandrīz 50 gadu ir vadījusi aptieku Ērgļos un joprojām strādā šajā nozarē.
– Paldies vispirms maniem vecākiem, kas abi bija mediķi. Mammīte bija zobārste, bet tēvs – aptiekārs. Esmu pateicīga liktenim, ka savulaik izvēlējos farmāciju, kas man patīk vēl šodien, un man liekas, ka farmaceits ir labākā profesija pasaulē. Paldies maniem līdzcilvēkiem, kam ir licies, ka es esmu spējusi dot viņiem ko tādu, kas viņiem ir noderējis, jo darīt labu – tas ir cilvēka augstākais tikums, – pēc balvas saņemšanas, sakot paldies visiem līdzcilvēkiem, sacīja Inta Olte.
Noteica balsojumā
„Gada balvas medicīnā" uzvarētājus noteica Latvijas iedzīvotāji elektroniskā balsojumā. Laikā no pagājušā gada 1. decembra līdz šā gada 14. janvārim ikviens varēja nobalsot par savu labākā mediķa kandidātu dažādās nominācijās. Šogad balsotāju aktivitāte bija īpaši augsta, kopumā tika saņemtas 12 225 balsis.
„Gada balvas medicīnā 2017" saņēma ne tikai Valda Caune un Inta Olte, bet arī citi: nominācijā „Gada ārsts" – Silvija Paraščiņaka, ģimenes ārste no Maltas; „Gada zobārsts" – Nataļja Bišlere, zobārste no Valkas; „Gada funkcionālais speciālists" – Ilona Dorofejeva, fizioterapeite un kraniosakrālā terapeite no „Veselības centra 4"; „Gada ārsta palīgs" – Gunta Romka, ārsta palīdze, no Modrītes Silaunieces ģimenes ārsta prakses Balvos; „Gada vecmāte" – Rasma Kaminska, vecmāte no Dobeles un apkārtnes slimnīcas.
„Gada balva medicīnā" tika pasniegta arī nominācijā „Gada docētājs medicīnā", kurā par saviem pasniedzējiem balso medicīnas studenti. Visvairāk balsu šogad ieguva RSU Anatomijas un antropoloģijas institūta Morfoloģijas katedras asociētā profesore Dzintra Kažoka.
Vērtēja arī eksperti
Nominācijā „Gada cilvēks medicīnā" balva tika piešķirta Valsts Asinsdonoru centra direktorei, bijušajai RAKUS valdes priekšsēdētājai Egitai Polei, bet par „Gada slimnīcas" titula saņēmēju kļuva Jelgavas pilsētas slimnīca. Par „Gada notikumu medicīnā" pagājušajā gadā tika atzīts ģimenes ārstu streiks.
Savukārt „Gada balva par mūža ieguldījumu medicīnā" pasniegta osteorefleksoterapeitam profesoram Georgam Jankovskim un ķirurgam docentam Ojāram Uldim Aleksim.
Izcilais ķirurgs, torakālās ķirurģijas aizsācējs Latvijā Ojārs Uldis Aleksis ārsta profesiju izvēlējās studēt kara laikā, taču pēc diviem gadiem tika mobilizēts latviešu leģionā un Volhovas purvos pildīja feldšera pienākumus. Šis fakts jaunā cilvēka biogrāfijā ne reizi vien lika šķēršļus turpmākajā ārsta karjerā. Lielu lomu jaunā ārsta dzīvē toreiz un arī vēlāk nospēlēja profesors Pauls Stradiņš, kas pamanīja Ojāra Ulda Alekša talantu un neatlaidību. Vēlāk, atgriežoties Rīgā, viņš strādāja Rīgas 1. slimnīcā, kur bija ķirurģijas nodaļas vadītājs līdz pat deviņdesmito gadu sākumam. Kad izveidojās Zemessardze, sāka darboties tās Medicīnas daļā.
Savukārt otrs „Mūža ieguldījuma" balvas saņēmējs ir profesors Georgs Jankovskis, kas ir habilitēts medicīnas zinātņu doktors. Viņš ir 5 monogrāfiju, 26 izgudrojumu, 3 populārzinātnisku grāmatu un vairāk nekā 500 zinātnisku rakstu autors. Aizstāvējis trīs disertācijas, tai skaitā divas – par kaulu smadzeņu refleksiem, bet trešo – osteorecepcijā, kuras pamatā izveidots jauns ārstēšanas veids – osteorefleksoterapija. G. Jankovskis joprojām pieņem pacientus.
Nominācijās „Gada cilvēks medicīnā", „Gada slimnīca", „Gada notikums medicīnā" un „Gada balva par mūža ieguldījumu medicīnā" uzvarētājus noteica Latvijas Ārstu biedrības ekspertu vērtējums.
14.02.2018.