Veselības ministrs Ivars Eglītis aicina iedzīvotājus ziņot par gadījumiem, kad ārsts pirms pakalpojuma sniegšanas pacientam ir pieprasījis kukuli.
– Ir divu veidu nelegālie maksājumi ārstiem – pateicības, ko pacients samaksā pēc pakalpojuma saņemšanas brīvprātīgi, un izspiešana, ko pacientam pieprasa ārsts, lai pakalpojums tiktu sniegts.
Mans mērķis, uzaicinot uz sarunu Latvijas Ārstu biedrību (LĀB), bija noskaidrot, cik ļoti biedrība ir gatava iesaistīties jautājuma risināšanā par izspiešanas izskaušanu, – žurnālistiem pēc tikšanās ar LĀB norādīja Ivars Eglītis.
Veselības ministrs teica, ka veiksmīgi cīnīties pret šo problēmu iespējams, tikai iesaistot sabiedrību, aicinot to ziņot par gadījumiem, kad ārsts pacientam prasa samaksāt naudu, lai pakalpojums tiktu sniegts. Pašlaik tas nav iespējams, jo arī policijā nav neviena iesnieguma par konkrētiem gadījumiem.
– Es aicinu iedzīvotājus ziņot par izspiešanas gadījumiem policijai vai Veselības inspekcijai, varbūt pat Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam, jo mums ir nepieciešams sabiedrības atbalsts, – sacīja Ivars Eglītis.
Viņš aicinās problēmas risināšanā iesaistīties arī Latvijas Slimnīcu biedrību, ieviešot slimnīcās uzticības personas, pie kurām pacients varēs vērsties pēc palīdzības, ja viņam radīsies aizdomas, ka no viņa mēģināts izspiest kukuli. Slimnīcu vadība arī tiks aicināta veikt anonīmas aptaujas, lai apzinātu problēmas apjomu. Pašlaik par problēmas nopietnību var spriest vienīgi pēc dažādām iedzīvotāju aptaujām un pētījumu datiem.
LĀB prezidents Pēteris Apinis norādīja, ka biedrība ir gatava sadarboties ar Veselības ministriju, jo arī pati ir ieinteresēta savu rindu tīrībā un problēmas risināšanā no pamatiem.
– Problēma Latvijā samazinās, taču joprojām ir atsevišķas vietas un atsevišķi speciālisti, kas prasa samaksu par pakalpojuma sniegšanu, – atzina Pēteris Apinis.
LĀB ir piekritusi pārstrādāt ārstu ētikas kodeksu un sadarboties ar Veselības ministriju dažādu normatīvo aktu izstrādē.
Jau izskanējusi informācija, ka Ivars Eglītis nelegālos maksājumus mediķiem aicinājis legalizēt kā mērķziedojumus, kas oficiāli nonāktu konkrētā ārsta makā. Veselības ministrs vairākkārt norādījis, ka ir būtiski nepieļaut tiešas naudas attiecības starp pacientu un ārstu, jo tas ir pazemojoši abām pusēm. Taču veselības ministrs arī uzsver, ka globāls un visaptverošs šīs problēmas risinājums nav iespējams bez būtiska veselības aprūpē strādājošo atalgojuma pieauguma.
Arī Pēteris Apinis uzskata, ka, dubultojot veselības aprūpes finansējumu, nelegālo maksājumu problēma, iespējams, tiktu atrisināta.
Ziņas avots: BNS