Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Sakopta Teterakmens apkārtne

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 19.12.2017.

Sakopta Teterakmens apkārtne
Burtu lielums

Uzziņai. Teterakmens ir 22. lielākais dižakmens Latvijā. Tā garums – 5,5 m, platums – 5,1 m, augstums – 4,1 m, apkārtmērs – 18 m, tilpums – 40 m3. Daļa to atpazīst arī kā „Rozbokas akmeni". Tas atrodas uz Ļaudonas un Mētrienas pagasta robežas.

Kad 2008. gadā Latvijā pirmoreiz tika sarīkota Lielā talka, tās organizatori izvirzīja ambiciozu mērķi – padarīt Latviju līdz tās simtgadei par tīrāko un zaļāko valsti pasaulē.
Madonas pilsētā talkošanas tradīcija gan tika atjaunota jau 2001. gadā, un pa šiem gadiem ne tikai Madonā, bet arī pagastos un citos novados daudz kas ir sakopts un labiekārtots, likvidētas nelegālās atkritumu izgāztuves, izcirsti brikšņi un iestādīti jauni koki. Bet vai nākamajā gadā, sagaidot Latvijas lielo jubileju, būsim īstenojuši arī šo savu sapni?
Mētrienas tautas nama vadītāja Laura Biķerniece un Ļaudonas kultūras nama vadītāja Signe Prušakeviča "Staram" atzina, ka šim mērķim esam tikai pietuvojušies un, lai Latvija patiešām kļūtu par tīrāko un zaļāko valsti pasaulē, vēl ir daudz darāmā.
Tiesa, jau tagad uz daudzu citu valstu fona esam zaļa valsts ar daudzviet neskartu dabu. Laura atcerējās, ar kādu pārsteigumu vērojusi itāļus, kas bija atbraukuši uz Mētrienu un pie vienas mušmires bija gatavi fotografēties teju vai pusstundu, bet Teiču dabas rezervātā viņu interesi raisīja vai katrs koks. To, kas mums liekas pašsaprotami, viesi no citām zemēm uztver kā eksotiku, lielu dabas retumu.
Sarunā gan Laura, gan Signe pozitīvi novērtēja līdz šim paveikto Latvijas, tai skaitā Mētrienas un Ļaudonas pagasta, sakopšanā, uzsverot, ka tagad, organizējot talkas, akcents vairs nav jāliek uz sadzīves atkritumu savākšanu, bet ir iespējams izvēlēties arī patīkamākas nodarbes, saglabājot nākamajām paaudzēm apskates vērtus objektus.
Tā šovasar Mētrienas un Ļaudonas pagasta sadraudzības talkā pulcējās abu pagastu ļaudis, lai sakoptu un saulītē izceltu 22. lielāko Latvijas dižakmeni – Teterakmeni. Šī ideja pirmajai radās Laurai, kad pēc apstiprināšanas Mētrienas tautas nama vadītājas amatā viņa, apbraukājot pagastu un iepazīstot šīs puses ļaudis, uzzinājusi, ka uz Mētrienas un Ļaudonas pagasta robežas atrodas viens no lielākajiem Latvijas dižakmeņiem. Ieraugot Teterakmeni, viņa bijusi pārsteigta – tik lielu apbrīnu tas raisīja.
– Tā kā Teterakmens vairāk tomēr atrodas Ļaudonas pagasta teritorijā, sazinājos ar Signi, un arī viņai doma par tā apkārtnes sakopšanu ļoti iepatikās. Vienojāmies par datumu, saorganizējām cilvēkus un divu pagastu sadraudzības talkas dienā, līdzi ņemot darbarīkus, devāmies uz izvēlēto objektu, bet pirms tam, protams, sazinājāmies ar zemes īpašnieci. Esam ļoti pateicīgi viņai, ka mums atļāva darboties. Izcirtām krūmus un atbrīvojām ceļu, lai pie dižakmens varētu nokļūt. Tas bija tā ieaudzis, ka nezinātājam to bija ļoti grūti atrast un pamanīt. Pie ceļa uzstādījām norādi „Teterakmens", lai interesenti zinātu, kur nogriezties. Apmēram pēc divām nedēļām atbrauca Dabas aizsardzības pārvaldes darbinieki un pie informatīvās zīmes piestiprināja norādi, ka Teterakmens ir aizsargājamais vides objekts Latvijā, – pastāstīja Laura Biķerniece. Viņa pauda pateicību arī novadniekam Austrim Apsītim par izsmeļošu ieskatu Teterakmens vēsturē, kā radies tā nosaukums, un Rozbokas iedzīvotājiem, kas šeit reiz dzīvoja, kā pēc 1921. gada te tika iekoptas un būvētas jaunsaimniecības „Mežmalas", „Pagalmiņi", „Pumpuri", „Riekstiņi", „Teteri", bet nu bijušās godības vienīgais liecinieks ir lielais akmens, kas savu nosaukumu ieguvis no netālajām Teteru mājām.
Arī Signe Prušakeviča atcerējās, cik grūti abām ar Lauru bijis atrast brikšņos ieaugušo Teterakmeni, kaut gan viņa skolas gados, piedaloties pārgājienā „Pretī zelta rudenim", pie tā bija jau bijusi.
– Priecājos, ka mums ideju par tās apkārtnes sakopšanu izdevās tik ātri īstenot un tai atsaucās gan mētrienieši, gan ļaudonieši. Teterakmens ir tik iespaidīgs, ka to patiešām katram ir vērts apskatīt savām acīm, – sacīja Signe.
Laura un Signe atklāja, ka iesāktais Teterakmens apkārtnes sakopšanā tiks turpināts un, ja būs interese, šī vieta tiks vēl vairāk popularizēta. Iespējams, Teterakmens tiks iekļauts arī Madonas novada apskatāmo dabas objektu sarakstā. Jau šoruden pēc tam, kad augusta beigās plašāka informācija parādījās sociālajos tīklos, divdesmit ir piefiksējuši, ka ir apskatījuši Teterakmeni, bet, visticamāk, akmeni ir apmeklējis vēl lielāks skaits cilvēku.
Laura Biķerniece un Signe Prušakeviča aicina arī citus sekot viņu piemēram un nākampavasar noorganizēt savstarpēju sadraudzības talku, sagaidot Latvijas simtgadi, turpināt labos darbus piemirstu vietu sakopšanā.

20.12.2017.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px