Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Konference veselības veicināšanai

LAURA KOVTUNA

Autors • 23.11.2017.

Konference veselības veicināšanai
Burtu lielums

Projekta „Veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumu īstenošana Madonas novada iedzīvotājiem" ietvaros tiek piedāvāti bezmaksas veselības veicināšanas pasākumi, lai sekmētu iedzīvotāju veselības paradumu maiņu. Īpaša uzmanība vakar tika veltīta senioriem, kuri bija aicināti uz Madonas novada senioru konferenci par sirds un asinsvadu slimību profilaksi.

Madonas novada domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs, uzrunājot klātesošos, pauda: – Lielais apmeklētāju skaits norāda, ka esat aktīvi, jums rūp sava veselība, gribat būt kopā, un tas jau ir ļoti daudz. Pašvaldība savā ikdienas darbā īsteno ļoti daudz projektu, pārsvarā tie saistīti ar būvniecību, rekonstrukciju, diezgan maz kas ir veltīts cilvēkam. Tādēļ prieks par šo projektu, kas vērsts uz veselības veicināšanu un kas norisināsies vairāku gadu garumā. Ar Eiropas Savienības un pašvaldības līdzfinansējumu varam parādīt, ka mums ir svarīgi mūsu cilvēki, viņu veselība. Šodien šis ir pirmais šāda veida pasākums, nākotnē tiek plānoti vēl citi, tādēļ sekojiet līdzi informācijai, esiet aktīvi, apmeklējiet un piedalieties!
Projekts tiks īstenots laikā no 2017. līdz 2019. gadam, tātad gaidāmas vēl citas aktivitātes, par kurām informāciju varēs uzzināt Madonas novada pašvaldības mājaslapā www.madona.lv un facebook profilā.
Arī Madonas novada sociālā dienesta projektu sagatavošanas un ieviešanas speciāliste Kristīne Drozdova aicināja izmantot šo iespēju un piedalīties gaidāmajos pasākumos. – Noteikti aicinu uz tikšanos arī nākamgad, aiznākamgad, kad apspriedīsim citas ar veselības veicināšanu un slimību profilaksi saistītas tēmas. Sekojiet līdzi pārējām projekta aktivitātēm, kuru vidū būs gan, piemēram, dažādas ēst gatavošanas meistarklases, gan vingrošanas nodarbības, kas būs pieejamas gan Madonā, gan pagastos, – rosināja Kristīne Drozdova.
Tik apjomīgs pasākums bija iespējams, tikai pateicoties komandas darbam – Latvijas Sarkanā Krusta Madonas komitejas priekšsēdētājai Veltai Vilšķērstei, Madonas diabēta biedrības un šī projekta vadītājai Ritai Vecozolai, Madonas pensionāru biedrības vadītājam Jānim Meieram, biedrības „Madonas invalīdu atbalsta centrs" biedrei Annai Liepiņai, Madonas politiski represēto biedrības vadītājai Elzai Serdānei, brīvprātīgajiem medicīnas darbiniekiem: Maijai Laganovskai, Vijai Kārkliņai, Baibai Briedei, Ainai Bērziņai, Olgai Ciukorei, Laurai Šustei, Daigai Šilinskai, Ārijai Loginai, Daigai Urbānei, Ritai Eglītei un Sarmītei Puzākai.
Semināra ietvaros tika gūtas ne vien praktiskās zināšanas par sirds un asinsvadu veselību, pareiza uztura nozīmi un paškontroles ierīcēm, bet arī ikviens interesents varēja izmērīt savu asinsspiedienu, noteikt cukura un holesterīna līmeni asinīs. Pateicoties projekta ietvaros iegādātajām kontroles ierīcēm, kuras paliks Madonas novada pašvaldības rīcībā, klātesošie varēja izmērīt arī auguma garumu, svaru, muskuļu masu un iekšējo tauku daudzumu, pārbaudīt pulsu, skābekļa līmeni un plaušu tilpumu.
Ārste endokrinoloģe Rita Eglīte klausītājiem uzsvēra, ka sirds veselības stāvokli notur trīs vaļi – asinsspiediens, holesterīna un cukura līmenis asinīs. Tādēļ arī tiem šai konferencē tika pievērsta liela uzmanība.
– Nupat notika cukura diabēta dienas, un lasīju jaunāko statistiku, ka Latvijā ir 86 tūkstoši cukura diabēta pacientu. 1968. gadā, kad es sāku strādāt Madonas rajonā, šeit cukura diabēta pacientu bija tikai 86. Pirms pieciem gadiem šis pacientu skaits pārsniedza jau 1000. Tāpat, kā noskaidroju, veicot asinsspiediena mērījumus konferences apmeklētājiem, ļoti daudziem mājās ir automātiskais asinsspiediena mērītājs. Ar to vajag arī vingrināties, lai asinsspiedienu nomērītu pareizi, –
dakteres Ritas Eglītes novērojumi apliecināja, cik svarīgi par sirds un asinsvadu veselību ir gan runāt, gan to praktiski pārbaudīt.
Konferences apmeklētāji dakterei uzdeva vairākus interesējošus jautājumus, uz kuriem daktere Eglīte atbildēja.

„Vai tā var būt, ka asinsspiediens nesen mērīts, bet strauji izmainās?"

„Asinsspiediens ir vissvārstīgākā lieta cilvēka organismā, tāpat kā cukura līmenis, jo atkarīgs no dažādiem faktoriem. Mājā var taisīt eksperimentu – asinsspiedienu izmērīt miera stāvoklī, pēc 10 pietupieniem un pēc nelielas pastaigas. Redzēsiet, ka asinsspiediens ir ar ļoti lielu starpību. Tas svārstās pat vienas minūtes laikā arī normālam, veselam cilvēkam. Tāpat tas ir ar cukura līmeni. „Es tikko mērīju – bija tāds, pēc mirkļa ir cits." Tajā brīdī, kad izdalījies lielāks insulīna daudzums, cukura līmenis it kā krītas, bet pēc laika atkal paaugstinās."

„Kā ir ar asinsspiedienu pazeminošām tējām, piemēram, piparmētru?"

„Ir tādi pasākumi un homeopātiskie līdzekļi, kas domāti, kad cilvēks vēl nav īsti slims, kad tos var lietot profilaktiski. Kad cilvēkam jau ir izmaiņas asinsvados vai izteikti paaugstināts asinsspiediens, tie nespēs palīdzēt. Bet tās arī nekaitē, ja šīs tējas garšo – tas ir veselīgs dzēriens."

„Kā sev palīdzēt, ja ir pazemināts asinsspiediens? Vai risinājums būs kafijas dzeršana?"

„Katram cilvēkam ir individuālā norma asinsspiedienam. Ja cilvēks jūtas ļoti labi arī pie spiediena 110-105, tā nav uzskatāma par slimību, un nav obligāti jāmēģina asinsspiedienu pacelt. Bet, ja pazemināta asinsspiediena dēļ ir slikta pašsajūta, reiboņi, jāzina, kas tam ir par iemeslu. Piemēram, var būt mazasinība, nepietiekams šķidruma daudzums organismā vai ja bijusi pamatīga caureja. Tādēļ katrā gadījumā arī asinsspiediena paaugstināšana atšķiras, atkarībā no cēloņa."

„Ja ir noteikts holesterīna līmenis – 7,4, vai var iztikt ar uztura ierobežojumiem?"

„Tas ir paaugstināts holesterīna līmenis asinīs, tādēļ jāievēro gan diēta, gan medikamentozā terapija. Jāskatās arī holesterīna frakcijas, tautā tā saukto trekno tauku un citu tauku līmeņi asinīs. Tomēr tikai ar diētu šādu līmeni uzlabot nevarēs, jo holesterīna līmeni nosaka ne tikai tas, ko ēdam, bet arī tas, kā darbojas hormonu sistēma. Endogēnais holesterīns tiek saražots cilvēka organismā."

„Ja ļoti garšo saldumi, vai var saslimt ar cukurslimību?"

„Cik īsti cilvēks ir spējīgs ražot insulīnu, nav zināms, to nosaka cilvēka gēni, līdz ar to arī – ar ko viņš saslimst. Tomēr ne velti arvien biežāk ar cukura diabētu sāk slimot 60-80 gadu vecumā. Katrā ziņā nesaprātīga cukura lietošana to varētu veicināt, bet nevaru arī apgalvot, ka saldumi būs pamata iemesls cukura diabēta saslimšanai.
Bet jāteic, ka saldumus lietojam nesaprātīgi. Man ir pacienti, kuri nedēļas laikā izēd, piemēram, puslitra burciņu medus, kaut vai tas ir ārstējot iesnas, klepu. Saldumi var veicināt šādas problēmas."

„Ja asinsspiediens kļuvis stabils, vai jāturpina lietot asinsspiedienu pazeminošus medikamentus regulāri?"


„Asinsspiediens un arī cukura diabēts pavisam nav izārstējami, tās ir hroniskas slimības. Ja izrakstīti medikamenti, kuru rezultātā slimība normalizējusies, medikamenta devu var samazināt, bet pārtraukt pavisam – tas nebūtu īsti pareizi. Var nomainīt arī uz citu medikamentu, ko noteiks ārsts, bet pilnīgi pārtraukt – tad asinsspiediens un arī cukura līmenis kāps atkal augšā. Bieži esmu dzirdējusi: „Zāles dzeru tad, kad vajag." Tā ir nepareiza taktika. Ar medikamentu tiek panākts tas, ka, piemēram, asinsspiediens tiek pazemināts un arī noturēts lejā. Ja zāles nedzer dienas divas trīs, tā atspere atnāks atpakaļ. Labāk lietot mazāku, bet uzturošu devu."

„Kādēļ tieši no rītiem ir izteikti augstāks asinsspiediens?"

„Ir daudzas asinsspiediena slimību formas, bet arī veselam cilvēkam, pierakstot asinsspiediena svārstības diennakts laikā, novērots, ka asinsspiediena paaugstināšanās mēdz būt naktī – ap pulksten 3-5. Tādēļ tā var būt, ka veselam cilvēkam asinsspiediens no rīta var būt augstāks nekā vakarā, bet, ja tas ir ļoti paaugstināts, jālieto medikamenti."

„Vai sirdij palīdz tikai zāles vai arī vitamīni?"


„Par uztura bagātinātājiem ir atsevišķs stāsts. Es pati tos nelietoju un arī pacientiem neiesaku, jo uztura bagātinātāji tomēr savā ziņā ir nezināmais – nav pārbaudīta ilgtermiņa ietekme, iespējamās blaknes.
Par „Mildronātu" jāuzsver, ka mēnešiem, gadiem, kā citi to mēdz lietot, es noteikti neieteiktu dzert, bet gan ārsta noteikto laika periodu."

„Aspirīnu arī iesaka lietot profilaktiski, vai tā ir?"


„Aspirīns ir medikaments, kas nešķidrina asinis, bet iedarbojas uz asinsrites asinssarkanajiem ķermenīšiem, padarot to virsmu „nelipīgu", līdz ar to asinssarkanie ķermenīši cits no cita it kā atgrūžas, neveidojas trombi, bet asins no tā šķidrāka nepaliek. Tādēļ arī mūsdienās to uzskata par profilaktisko līdzekli."

Tāpat vērtīgu informāciju par paškontroles ierīcēm klausītājiem sniedza korporācijas „Arbor Medical" produktu speciālists Andrejs Vētra, kā arī par pareiza uztura nozīmi sirds veselības veicināšanā atgādināja Vidzemes slimnīcas uztura speciāliste Agnija Irkle.

 

24.11.2017.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px