Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

“Ģitāristu sesijai” 21. reize – “acīte”!

INESE ELSIŅA

Autors • 23.10.2017.

“Ģitāristu sesijai” 21. reize – “acīte”!
Burtu lielums

Svētdienas vakarā ar konkursu jaunajām grupām „Pasaules ritmi Praulienā" tika iesākta divdesmit pirmā „Ģitāristu sesija".

Pirmdien sesijas dalībnieki (to šogad ir 69) kopā ar meistariem uzsāka nodarbības un sesija tika atklāta arī oficiāli.
– Ja kaut kas labs notiek divreiz pēc kārtas, tā varētu būt sakritība, ja notiek trīsreiz pēc kārtas – tā ir likumsakarība, bet ja pasākums rit 21. reizi pēc kārtas, tā vairs nav tradīcija, tā jau ir klasika, – atzina Madonas novada domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs. – Varam būt lepni, ka Madonas novadā ir šāda klasika Imanta Pulksteņa izpildījumā un ar tās dalībnieku un meistaru saturīgu līdzdalību.
Praulienas pagasta pārvaldes vadītājs Valdis Gotlaufs novērtēja faktu, ka skolēni savā rudens brīvlaikā atbraukuši uz Praulienas skolu, kur ne tikai atpūtīsies, bet sesijas ietvaros ražīgi pastrādās. „Šeit iegūsit zināšanas mūzikas jomā, iegūsit jaunus draugus, jaunas atziņas, kas noderēs gan jūsu tālākajām skolas gaitām, gan visai dzīvei."
Sesijas organizators Imants Pulkstenis norādīja, ka sesijā visi no visiem mācās un mācās ne tikai sešās izvēles grupās – akustiskā ģitāra, elektroniskā ģitāra, basģitāra, kokle, bungu un vokālās mūzikas meistarklase -, bet sastopas ar īstu mūziku, rītdienas mūziku, ko paši arī pārstāv. „Lai saprastu mūzikas ābeci, apzinātu mūzikas valodu un veidu, kā tajā izteikties, ir jāiet mūzikas skolā. „Ģitāristu sesija" šai ziņā sabiedrībai ir laba pievienotā vērtība. Esošais mūzikas koks dažkārt liek domāt, ka bīts, šlāgeris, popmūzika daudzus vairs neapmierina, daudzi tam vēlas pienest savas krāsas, lai šis koks būtu jauns un atkal dzīvs."
Sesijas meistari dalībniekiem vēlēja ņemt maksimāli daudz no tā, ko dod skolotāji, un maksimāli daudz trenēties. Tika vēlēts veidot kontaktus, ne tikai mācīties, bet gūt iedvesmu, prieku, gandarījumu un labas emocijas. No pedagogiem un sevis kā no spiestuves izspiest visu kreatīvo, mācīties un atpūsties vienlaikus.
– Turēt atvērtu prātu, neturēties ierastos rāmīšos, izpētīt, kas notiek citur, un būt iespējami daudzveidīgiem, – to vēlēja skolotāji.
– Es priecājos, ka arī meistari vienmēr sesijā var apgūt ko jaunu un kopā ar pārējiem mācīties, – „Staram" atzina akustiskās ģitāras skolotāja Vita Krūmiņa no Cesvaines. Vita sesijā kā mācību spēks darbojas otro gadu, sev līdzi uz Praulienu atvedusi vairākus audzēkņus.
– Elektrisko ģitāru spēlēju piecus gadus, – „Staram" atklāja Emīlija Lenkeviča no Dzērbenes. – Sesijā esmu trešo gadu. Galvenokārt te patīk mūzika. Protams, apgūstu arī jaunus vingrinājumus, ko mājās vēlāk uztrenēt. Esmu beigusi mūzikas skolu, pamatus ģitāras spēlē apguvu pie privātskolotāja Rīgā. Ģitāru spēlēju folkloras kopā, grupā „Izidora pagalms", visur, kur vajag. Svētdien piedalījāmies jauno grupu konkursā „Pasaules ritmi Praulienā", bija labi.
Uz jautājumu, vai Emīlija nākotnē redz sevi mūzikā, viņa atbildēja: – Mācos Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolā, un sanāk, ka mūzika mani aizveda pie mākslas. Abām – gan mūzikai, gan mākslai – šobrīd saku „jā", bet laiks rādīs, kurā jomā darbošos, kur palikšu.
Savulaik „Ģitāristu sesijā" kā māksliniece līdzdarbojās madoniete Danute Vēze. Danutei jautāju par viņas skatījumu uz sesijas formātu.
– Pirms vairākiem gadiem sesijai gatavoju ielūgumus un balvas, kopā ar Nadju Niedrīti centāmies mūziķus iekustināt atpūtas vakarā viesu mājā „Kučuru dzirnavas", – atcerējās viņa. – Tomēr jutu, ka mūziķi dzīvo nedaudz citā pasaulē nekā vizuālisti. Uz spēlēm un atrakcijām viņi „nepavilkās", runāja tikai savas mūziķu lietas…
Tā kā Danute paguva apmeklēt šā gada sesijas pirmo aktivitāti, vaicāju, kādi ir viņas kā klausītājas iespaidi pēc pirmā sesijas koncerta. – Koncerts bija brīnišķīgs. Patika, ka grupas „Mattergy" mūziķi runā samērā dziļi, skar dziļas un būtiskas tēmas. Piemēram, to, ka katra spēkos ir visu pārveidot. Andris Buiķis demonstrēja, kā var mūziku spēlēt smagi un kā var visam pievienot vieglumu. Dažreiz pēc koncertiem ir sajūta, ka no galvas viss ir izsists – mūzika ir skaļa un rēcoša. Šoreiz tā nebija, kaut mūzika bija samērā smaga, – atzina Danute.
Madoniete un muzeja darbiniece ir noskaņota apmeklēt arī citus sesijas koncertus, kas ir profesionāļu sarūpētas dāvanas mums visiem. – Sesijas organizatora Imanta Pulksteņa darbs – tā ir īsta dāvana mums katram, – aizdomājās Danute. – Iesaku šo dāvanu lietot, lietot gan mūziķu devumu, gan citam cita klātbūtni. Mūziķu grupā „Mattergy" bungas spēlē novadnieks Andris Buiķis. Klausoties grupas sniegumu, bija jādomā, cik daudz Buiķis „izsit" no sevis, cik daudz sevi izvibrē, kādu enerģiju spēj atdot. Runājot par personīgo enerģijas avotu, viņš minēja mežu un dabu. Un vēl teica, ka mūsu spēkos ir pārvērst to, kas ir smags (grupa spēlē progresīvo roku), kas reizēm ir dubļi vai pārdzīvojumi, vieglumā. Jautājums var būt tikai par to, vai ieliekam visā sevi, vai mežā sastaptu cūkas rukšķi aizbaidām vai papildinām, vai putna dziesmu pārtraucam vai pievienojam tai ko savu, lai viss kļūtu cilvēciskāks.
Jau šovakar Praulienas skolā uz lielās skatuves kāps grupa „Karmafree". Pulksten 22 paredzēta saspēle jeb Jam kopā ar „Moussa Diallo Trio" no Dānijas. Plašākai sabiedrībai sesijas interesantākā daļa tieši ir vakaru koncerti. Sekojiet reklāmai un esiet klāt grupu „Vilkači", „Karmafree", „Rihards Lībietis Orchestra", „Mattergy", „FunCoolio", „Alaska Dreamers" un „Moussa Diallo Trio" koncertiem Praulienā! Mousa Diallo, piemēram, ir pasaules klases mūziķis, komponists, bērnu mūziklu autors, kurš labprāt ar muzikālajām izrādēm uzstājas Eiropas un Āfrikas valstīs, Indijā, Indonēzijā un citur. Sesijas laikā ir doma iestudēt oriģinālskaņdarbu, kurā skanētu latviešu un afrikāņu tautas melodijas un kura atskaņošanā piedalītos gan meistari, gan dalībnieki. To, vai tas izdosies, vērosim pasākuma noslēguma koncertā – 27. oktobrī pulksten 16 Praulienas pamatskolas zālē.

24.10.2017.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px