23. septembrī jauno studiju gadu uzsāka Latvijas Universitātes Madonas filiāles saime. Uzrunājot aptuveni sešdesmit Madonas filiāles pedagoģijas un komercdarbības programmu studentus, filiāles vadītāja Lolita Kostjukova īpaši uzsvēra izglītības nozīmi gan studenta, gan reģiona konkurētspējas stiprināšanā.
„Stars" jau ir rakstījis, ka daļu no Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas programmām šovasar pārņēma Latvijas Universitāte, Madonas filiālē pavasarī tika akreditētas vairākas 2. līmeņa, bakalaura un maģistra pedagoģijas studiju programmas. Līdz ar to studētgribētājiem uz vietas izvēles iespējas bija salīdzinoši plašas.
Filiālē šajā mācību gadā iestājušies un studē izglītojamie ne vien no Madonas, bet arī no apkārtējiem pagastiem: Aronas, Barkavas, Bērzaunes, Dzelzavas, Kalsnavas, Lazdonas, Ļaudonas, Liezēres, Mētrienas, Praulienas un Sarkaņiem. Lielākā daļa studentu 1. kursā nāk no tālākām vietām – Aizkraukles, Balviem, Cesvaines, Ērgļiem, Gulbenes, Jaunpiebalgas, Jēkabpils, Kupravas, Lizuma, Lubānas, Siguldas, Skujenes, Tirzas, Vecpiebalgas, kas apliecina filiāles reģionālo nozīmi.
Madonas filiāli kā savu studiju vietu, kurā iegūt augstāko izglītību, studenti izvēlas jau divdesmito gadu. Šajā studiju gadā ir gandrīz trīsdesmit jaunu studentu. – Studētgribētāju izvēli šovasar ietekmēja neziņa par filiāles nākotni pēc ažiotāžas par Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas likvidēšanu, tāpat informācija par studiju programmu pārņemšanu, – neslēpj Lolita Kostjukova. – Tāpēc pieteikušos skaits dažās apakšprogrammās bija nepietiekams, lai varētu atvērt grupu. Tomēr apņēmīgākie dosies studēt uz Cēsu, Kuldīgas filiālēm un Rīgu, kā arī uz Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmiju. Jācer, ka nākamgad interese par studijām Latvijas Universitātes Madonas filiālē būs pulka lielāka, jo piedāvājums ir tepat blakus.
Kā liecina aptauja, studenti izvēlējušies Madonas filiāli gan racionālu, gan emocionālu, arī iracionālu faktoru vadīti – būtiska ir filiāles atrašanās vieta, piedāvātās programmas aktualitāte, studiju ilgums, salīdzinoši zemā studiju maksa un izdevīgā studiju diena – sestdiena. Daži pirmkursnieki kā galveno minējuši tieši augstskolas popularitāti un iegūstamā diploma atpazīstamību.
LU Madonas filiāles attīstībā un jaunu sadarbības formu attīstīšanā ir ieinteresēta arī novada pašvaldība. To 23. septembrī mutiski apliecināja Madonas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Zigfrīds Gora, uzrunājot studentus studiju gada svinīgajā atklāšanā. Viņš uzsvēra ikviena profesionāļa un izglītota iedzīvotāja ekonomisko nozīmi un vēlēja studentiem veiksmīgu profesionālo karjeru pēc augstākās izglītības iegūšanas.
Madonas novada pašvaldības deputāte, Madonas pilsētas vidusskolas direktore Inese Strode, uzrunājot Madonas filiāles studentus, vērsa uzmanību uz jaunu skolotāju nepieciešamību, to pamatojot ar paaudžu maiņu un pieprasījumu pēc eksakto priekšmetu skolotājiem.
Nodomu Madonas filiāli attīstīt kā mūžizglītības un lietišķo pētījumu centru akcentēja LU rektora vietnieks studentu un sociālajos jautājumos Jānis Stonis. Viņš iezīmēja nākotnes vektoru – filiālēm jāpaplašina savs darbības lauks, piedāvājot reģiona iedzīvotājiem iespēju ne vien piesaistīt jaunus studētgribētājus augstākās izglītības ieguves jomā, bet arī aicinot bijušos studentus un interesentus papildināt savas akadēmiskās un profesionālās zināšanas mūžizglītībā.
Madonas filiāles studentus uzrunāja arī profesore, Dr. paed. Maruta Sīle, vēlot izturību studentiem un viņu ģimenes locekļiem.
Tika baudīta Spēka maize un Gudrības āboli, un pirmie kursi sveica cits citu ar īpaši sagatavotiem pārsteigumiem – vēlējumu, saldumu un cerību pildītu balonu. Pirmkursniekiem tika vēlēta izturība un neatlaidība mācību procesā. Pasākuma svinīgo daļu noslēdza Intara Zommera izpildītā un kopīgi nodziedātā „Studentu dziesma".
Pirmā kursa studentu atziņas
Beidzot vidusskolu, par studēšanu nebija šaubu, zināju, ka vēlos studēt tepat Madonā, mani pozitīvi pārsteidza LUjaunās filiāles piedāvātās iespējas. Esmu pateicīga par iespēju studēt Madonā, tas ir ne tikai ērti, bet arī paver ceļu iegūt augsta ranga universitātes diplomu. Pirmās lekcijas ļauj secināt, ka mācību process būs visnotaļ aizraujošs un saistošs. Sākumā izvēle prasīja laiku, jo šaubījos par to, vai vēlos studēt grāmatvedību kādā citā augstskolā vai komercdarbību šeit, taču izvēlējos LU Madonas filiāles piedāvāto komercdarbības programmu, jo vēlos izprast visa uzņēmuma darbības nianses kopumā, lai, pielietojot zināšanas praksē, spētu kompetenti analizēt savu darbību, kas uzlabotu mana darba kvalitāti un uzņēmuma, kurā darbošos, nākotni.
Evita Zelča,
Komercdarbības organizācija, 1. kurss
Nācu uz LU, lai iegūtu izglītību. Iepriekšējās studijas pametu, un tomēr ir vēlme iegūt augstāko izglītību. Madonas filiālē ir iespēja studēt tuvu mājām, dzīve Rīgā pagaidām mani nesaista. Strādāt noteikti gribētu savā profesijā, ko šobrīd arī daru.
Jau pirms kāda laika nolēmu doties mājās no Anglijas un mācīties. Mamma iedrošināja, viņa ir pirmsskolas pedagogs jau 33 gadus. Iepriekš viņa no šī studiju virziena mani atrunāja, tomēr šoreiz iedrošināja, ka ir jāiet un jādara, studēt nav grūti, ja studē to, ko vēlies. Pirms iestāšanās bija neziņa, kas un kā, bet kursa biedrenes un otrā kursa meitenes ir pozitīvas, jau pirmajā lekcijā sajutu pretimnākšanu un komunikāciju. Patiešām ir liels prieks, ka izvēlējos studijas LU Madonas filiālē!
Linda Mičule,
Pirmsskolas izglītības skolotājs, 1. kurss
Studijas uzsāku ar mērķi paplašināt savu redzesloku, zināšanu bāzi un, protams, iegūt augstāko izglītību. Izvēlējos komercdarbības organizācijas programmu, lai būtu ar vienu soli tuvāk nospraustajam mērķim – sava uzņēmuma atvēršanai. Pirms studiju uzsākšanas nebiju pārliecināta, vai spēšu visu apvienot un vai tas tiešām ir nepieciešams, taču jau pēc pirmās lekcijas sapratu, ka esmu uz pareizā ceļa. LU Madonas filiālei novēlu attīstīties un paplašināties, lai nākamajā gadā tā spētu nokomplektēt jaunas grupas dažādos virzienos.
Liene Zīrāka,
Komercdarbības organizācija, 1. kurss
Studēt nācu nevis ar cerību, bet ar domu, ka man viss izdosies, ja vien noticēšu sev. Vēlos pilnveidot sevi, lai paplašinātu redzesloku, kā arī lai gūtu lielāku ieskatu komercdarbības vidē un uzņēmuma veidošanā.
Sev un pārējiem novēlu izturēt līdz galam un nepadoties, lai būtu pašiem gandarījums par paveikto. Emocijas ir pozitīvas, lai gan tagad nopietni saprotu, ka pēc kārtīgas darba nedēļas ir arī kārtīga skolas diena un tikai viena brīvdiena.
Oksana Vanaga,
Komercdarbības organizācija, 1. kurss
29.09.2017.