Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Pārmaiņas Cesvaines vidusskolas dzīvē

INESE ELSIŅA

Autors • 21.09.2017.

Pārmaiņas Cesvaines vidusskolas dzīvē
Burtu lielums

Šoruden būtiskas pārmaiņas ienākušas Cesvaines vidusskolas dzīvē. Beidzot, pēc desmit gadiem, kopš uzbūvēta skolas ēka, audzēkņi tiks pie savas sporta zāles.
Līdz šim sporta nodarbībām tiek izmantota pilsētas sporta halle, kas atrodas aptuveni 2 km no skolas.

Lietus dēļ sporta zāles būvniecība aizkavējusies. Kā „Staram" vēstīja skolas direktors Didzis Baunis, tika plānots, ka 30. septembrī zāle tiks nodota ekspluatācijā un pēc skolēnu rudens brīvdienām tajā tiks uzsāktas sporta stundas. Lietiem pārpilnais rudens ienesis savas korekcijas.
Pašvaldības iepirkumā par sporta zāles būvprojekta izstrādi, būvniecību un autoruzraudzību uzvarēja uzņēmums SIA „RRKP būve" no Aizkraukles, noslēdzot līgumu par vairāk nekā pusmiljonu eiro. Valsts no nepieciešamās summas piešķīra 50 tūkstošus eiro, pārējais, ņemot aizņēmumu, ir pašvaldības ziņā.
– Pamatus sporta hallei ielēja skolas ēkas būvniecības laikā, diemžēl tik lielu sporta zāli, kā bija iecerēts, par pašvaldības līdzekļiem atļauties nevarējām, – komentēja Didzis Baunis. – Tāpēc sporta zāle būs šaurāka, tomēr tas neatsauksies uz sporta laukumiem – abi basketbola un volejbola laukumi būs īstajos izmēros. Aprīkojums nav iekļauts būvniecības cenās, būvniecības projektā iekļauta tikai basketbola grozu iegāde. Pārējais nepieciešamais ir vecajā sporta hallē, tas tiks pārvests un izmantots.
Iepriecinoša ziņa ir arī tā, ka jaunajā mācību gadā skolēnu skaits Cesvaines vidusskolā ir palielinājies. Pērn skolā mācījās 275, šogad – 303 audzēkņi. Daļa no viņiem ir nākusi klāt uz internātpamatskolas likvidācijas rēķina, jo ar 1. septembri šai skolā neviens vairs nemācās.
– Valsts noņēma finansējumu, turklāt pārsteidzošā veidā – vairāk nekā uz pusi tika samazināts skolotāju algu fonds. Līdz ar to mācību procesu internātpamatskolā realizēt nebija iespējams, – skaidroja Didzis Baunis. – Tā skolas aizslēgt ir ļoti viegli…
Izmaiņas Cesvaines vidusskolā notikušas arī darba organizācijas jomā, jo uz skolas ēku ir pārcelta sākumskola, kas līdz šim atradās pirmsskolas mācību iestādē Celtnieku ielā 1. Tagad visi audzēkņi ir vienkopus, un kopš pils ugunsgrēka tā nav bijis. – Ir daudz labāk, varam optimāli kombinēt skolotāju darbu, nodrošinot viņiem pilnu darba slodzi, – gandarījumu pauda iestādes vadītājs.
Pirmās trīs klases izvietotas ēkas 1. stāvā, divas sākumskolas klases – 2. stāvā. Klases kopumā ir lielas, 1. klasē mācās 21 audzēknis, lielākā klase ir ar 28 bērniem. – Tas ir atbilstoši finansējuma modelim, ka nauda seko skolēnam. Modelis būtībā ir virzīts uz lielu skolēnu skaitu klasē, jo tad skolotājiem ir lielāka alga, – komentēja Didzis Baunis. – Manuprāt, mācību process ir optimāls, ja klasē ir līdz 25 bērniem. Līdzko ir vairāk, mēs skolēnus dalām grupās, lai skolotājs visus var aptvert, lai neciestu mācību process.
Uz jautājumu, vai bijušajiem internātpamatskolas bērniem ir specifiskas vajadzības, saņēmu noliedzošu atbildi. – Protams, mūsu skolā strādā vairāki pedagogu palīgi, bet tas nav saistīts ar to, ka bijušie internātpamatskolas bērni būtu īpaši. Šai skolā bērni tika sūtīti vairāk jau sociālu apsvērumu dēļ – valsts viņiem apmaksāja pusdienas, vakariņas, launagu, bērni dzīvoja skolā, vecāki mierīgi varēja dzīvot savu dzīvi.

Internātpamatskolā izveidots internāts
Šobrīd internātpamatskolas telpās izveidots Cesvaines vidusskolas internāts. Internātā ir 13 bērni, skolotājas Daigas Ķeveres vadībā radīta ģimeniska atmosfēra. – Istabiņas ir sakārtotas, izremontētas, skaisti iekārtotas, plānojam uzstādīt multimediju projektoru, lai bērni pa vakariem var skatīties filmas, – jaunumus atklāja Didzis Baunis.
– Izlēmām, ka visas dienas internātā bērni nepaliks – trešdienās un piektdienās viņi brauc uz mājām. Līdz ar to internātā audzēkņi nakšņo trīs naktis, bet četras naktis viņi ir savās ģimenēs. Tas tomēr ir svarīgi – pēc iespējas vairāk dzīvot kopā ar vecākiem, nevis uz nedēļu bērnus aizsūtīt prom no savām acīm.

Brīvpusdienas saņem ne visi audzēkņi
Jautājot, kā Cesvaines vidusskolā ir ar brīvpusdienām, uzzināju, ka pirmajās četrās klasēs brīvpusdienas dotē valsts, piektajā klasē – pašvaldība. „Brīvpusdienas ir tiem vecāko klašu audzēkņiem, kas nāk no trūcīgajām ģimenēm, ar šo statusu brīvpusdienas pašvaldība atmaksā. Savukārt daudzbērnu ģimeņu bērniem par pusdienām jāmaksā puscena. Papildus strādājam ar ziedotājiem, ir vairāki ziedotāji, piemēram, Jurģis Auziņš no Rīgas, kas apmēram septiņus gadus pieciem mūsu audzēkņiem nosedz pusdienu izmaksas." Skolas direktors piebilda, ka ar visu to skolā ir pāris bērnu, par kuriem vecāki nevar samaksāt un viņi pusdienas neēd: – Tā nav normāla situācija, pašvaldībai būtu jādomā, kā to risināt.

Lieliska skolotāju komanda
Ierunājoties par skolotāju komandu, direktors pauda sevišķu gandarījumu: – Skolotāju komanda ir šajā gadsimtā labākā. Ir četri skolotāji, kas jaunajā mācību gadā mūsu skolā darbu uzsāka pirmo reizi. Tie nāk no internātpamatskolas un viens no Ļaudonas, jo realizējam uzņēmējdarbības programmu „Esi līderis!", kur skolēni iegūst profesionālās pilnveides prasmes. Šim kursam bija nepieciešams pedagogs, kurš vienlaikus ir arī grāmatvedis.

Pēcstundu aktivitātes
Uz jautājumu, ko skolēni dara pēc mācībām, direktors norādīja, ka Cesvainē ir mūzikas un mākslas skola, sadarbībā ar Madonas sporta skolu ir izveidotas vieglatlētikas, basketbola un slēpošanas grupas. „Cesvainē tradicionāli bijuši spēcīgi vieglatlēti, kas ieguvuši labas vietas valsts mērogā. Kad uzbūvēs jauno sporta zāli, iespēju sportā būs vēl vairāk. Pilsētā ir arī skeitparks, kurā jaunieši mēdz pavadīt brīvo laiku. Vajadzētu tiekties, lai katram bērnam pēc skolas būtu kāds hobijs, lai viņi neklejotu pa ielām un nedarītu muļķības. Ja pusaudzis ir noslogots ar sportu, viņam nav laika ostīt līmi vai darīt vēl kādas neprātības."
Gandarījumu iestādes vadītājs pauda par pagājušā mācību gada skolas beidzējiem: – Piepildījās prognoze, ka visi septiņi mūsu absolventi studē. Ir jaunieši, kas tika budžeta grupā, ir tādi, kas studē maksas grupās. Arī šā gada divpadsmitie ir gudrinieki – laba, spējīga klase, kas papildus mācās uzņēmējdarbību, ir mērķtiecīgi skolēni un jēdzīgi cilvēki.

Pilotskola reformas apguvē
Didzis Baunis direktora postenī strādā piecpadsmito gadu. Vaicāju, kā viņš vērtē jauno skolu reformu, kas balstīta kompetenču pieejā.
– Mēs esam viena no simt pilotskolām, kas Latvijā aprobēsim šo mācību saturu. Mūsu mērķis, kāpēc pieteicāmies to darīt, bija tieši jaunais mācību saturs, – atklāja direktors. – Visas mācību metodes un modeļi, par kuriem runā, skolotājiem jau sen ir zināmi. Svarīgākais šai projektā ir izveidot vienotu mācību saturu no 1. līdz 12. klasei. Pārsteidzoši, ka ministrija par to spriež gadiem, bet nekas nav mainījies. Izglītības standarts katrā priekšmetā izveidots atsevišķi, nerēķinoties ar skolēnu kopējo noslodzi skolā un nerēķinoties ar pārējiem mācību priekšmetiem. Turklāt arī viena priekšmeta robežās tas ir aplams. Bērni šodien ir citādāki, ar citu uztveri, citu attieksmi un domāšanu. Saīsinātās reizināšanas formula manā skolas laikā, piemēram, visiem audzēkņiem bija saprotama, šobrīd tā bērniem sagādā problēmas. Savukārt tas, kas manā laikā daudziem sagādāja grūtības – trigonometriskās sakarības taisnleņķa trijstūrim -,
šodienas bērniem neliekas ciets rieksts. Mācību saturs daudzos priekšmetos ir pārāk apjomīgs, klāt nākušas jaunas tēmas, noņemts nekas netiek. Mācīties iedziļinoties faktiski nav iespējams, skolotājam jāizņem tēma pēc tēmas…
Direktors uzsvēra, ka pagaidām par jauno kompetenču pieeju runāt nevar, jo projekts ir iekavējies:
– Gada laikā to aprobēt nebūs iespējams. Līdz šim esam bijuši pāris semināros, kuros vēstīts par lietām, kas jau zināmas. Līdz mācību saturam neesam tikuši. Pirmā skaidrība par to radās ministrijas organizētajā konferencē, kas notika 18. augustā. Svarīgi mācību saturu izveidot tādu, lai skolēniem nebūtu pārslodzes, lai bērni nav stresā no tā vien, ka jāmācās pārāk daudz. Ja bērns dabū pārslodzi, nākotnē viņš sevi produktīvi realizēt nespēj, nespēj veiksmīgi virzīt karjeru.
Nedēļas nogalē – 22., 23. septembrī – projektā iesaistītajām Vidzemes pilotskolām Smiltenē notiks divu dienu kursi. Uz tiem dosies arī pieci Cesvaines vidusskolas pārstāvji, tai skaitā skolas direktors.


Cesvaines vidusskola dibināta 1919. gadā. Daudzus gadus skola darbojās Cesvaines pilī.
Pēc ugunsgrēka 2002. gada 5. decembrī skolas dzīve mainījās. 2007. gadā tika uzbūvēta jauna skolas ēka. Tomēr skolas dzīve tika organizēta dažādās vietās Cesvaines teritorijā: sākumskola atradās pirmsskolas mācību iestādē, pamatskola un vidusskola – jaunajā ēkā.
Šobrīd visi audzēkņi ir kopā, skolā mācās 303 skolēni no vairākiem pagastiem.

22.09.2017.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px