Pēc astoņu gadu darba kafejnīca "Stūrītis" Madonā, Tirgus ielā 4, nolēmusi darbu izbeigt.
Kafejnīcā "Stūrītis" ēdienkarte saistīja ar daudzveidīgu pankūku piedāvājumu un mājās gatavotiem ievārījumiem, kā arī latviskajiem ēdieniem – miežu, grūbu biezputrām, zirņiem ar speķi, garšīgām zupām u. c.
Daudzi madonieši un kafejnīcas "Stūrītis" apmeklētāji nesen uzzināja un bija pārsteigti par kafejnīcas īpašnieces Antras Gotlaufas lēmumu – kafejnīcas slēgšanu. – Kas tam par iemeslu? – vaicāju Antrai Gotlaufai.
Kafejnīcas "Stūrītis" īpašnieces komentārs
– Kafejnīcu pēc astoņu gadu darba slēdzu, jo izveidojās ilgstošs konflikts ar Pārtikas un veterināro dienestu (PVD). Saprotams, ka viņi strādā, pamatojoties uz likumdošanu, bet uzskatu, ka mazā uzņēmumā, ja to vērtē pēc likuma burta, visu nevar izpildīt. Vai nu vienai, vai otrai pusei ir jāpielāgojas, mums šis konflikts pamazām sabrieda. Protams, es runāju pretī, uzskatot, ka man bija sava taisnība, viņiem – kā likumpaklausīgiem ierēdņiem – sava. Man aizrādīja, kāpēc esmu tik spītīga. Man ir arguments – ja nebūtu tādu spītīgo, tad visi peldētu pa straumi un nekas nemainītos.
Tikai 10% cilvēku ir tādi, kas gatavi uzņemties risku un sākt kādu uzņēmējdarbību. Man bija svarīgi, lai tajā vietā būtu kafejnīca, lai te neienāktu drēbju veikals. Gan draugu lokā, gan ģimenē piedāvāju turpināt kafejnīcas "Stūrītis" darbu – ir viss no karotēm līdz iekārtām. Taču neviena piedāvājuma nebija. Paldies Dievam, uzradās "Ģimenes sēta" no Jaunkalsnavas – jauna, uzņēmīga ģimene, kas sola, ka pankūkas un vēl citi gardumi būs arī turpmāk. Gribu cerēt, ka viņiem veiksies. Protams, ka arī es bez darba nepalikšu, kaut ko citu izdomāšu, bet rūgtums ir joprojām.
Ja godīgi, to visu, ko prasīja PVD, varēju izdarīt, trūkumus novērst, bet man augstprātīgi ierēdnieciskā attieksme šķita aizvainojoša. Uzskatu, ja tāda attieksme būs, tas neveicinās uzņēmējdarbību. Ja formāli – viņi ne pie kā nav vainīgi, es esmu vainīga, spītīga, nedaru to, ko prasa. Tomēr man ir arī sava taisnība. Divreiz uzlika sodu par ūdens analīzi. Nebiju veikusi šo analīzi, jo mums Madonā pēc Eiropas Savienības fondu projektu īstenošanas taču ir izcils ūdens, te notiek monitorings. Lai varētu kafejnīcā pie pankūkām izmantot mājās gatavotos ievārījumus, man bija jānoformē mājražošana. Tā atkal ir liela dokumentu pakete. Ievārījumu mājās vārīju tikai kafejnīcai, netirgoju apkārt. Galu galā man ir pārtikas tehnologa izglītība. Pa astoņiem gadiem ne piles ievārījuma netika tirgots. ZS "Ataugas" audzētu zemeņu, aveņu un citu ogu ievārījums tika izmantots "Stūrītī" pie pankūkām. Tad varbūt viss būtu bijis labi, ja pirktu kāda sertificēta uzņēmuma ievārījumu, piemēram, "Pūres" produkciju. Arī savas vāktās tējas pēc likuma nevaru vārīt, man ir jāpērk, piemēram, Dr. Tereško tējas, jo es nedrīkstu fasēt. Ir jāatšķir, vai tēju piedāvāju šaurā, lokālā vietiņā vai nēsājos kaut kur apkārt pa tirgiem. Man aizrādīja arī to, ka nav diploma kopijas, ka nav rīkojuma, ka pati sevi(!) norīkoju. Kad man vēl pateica tekstu, ka sods nebija gana audzinošs, vajadzēja iziet ārā un noskaitīt līdz desmit. Laikam kontrolējošajam dienestam patīk, ka visam piekrīt un neko nesaka pretī – tikai visu pa spalvai. Iespējams, par daudz runāju pretī. Arī dokumentus sagatavoju tā, kā sapratu, par ko saņēmu aizrādījumu, ka nav labi un pareizi. Kam tā pareizība vajadzīga, ja es saprotu, darbinieks saprot, pakalpojums ir bijis labs astoņus gadus – nekādas reklamācijas nav bijis. Ko vēl vajag? Vai tad mēs savā mazajā Madonā gatavojam Briselei? Izskatās, ka visa vērība tiek vērsta uz to, kā saraksta papīrus, nevis uz piedāvājumu. Kas ir galvenais kafejnīcai – papīri vai garšīgs ēdiens? Ja ēdināšanas uzņēmuma īpašniekam nav burtisku pārkāpumu, tad dokumentos tos atradīs. Ir, kas izbūrušies cauri papīriem, mans mīnuss – pietrūka visam laika. Zināt taču teicienu, ka kurpniekam nav kurpju, šuvējam – drēbju, un vēl viss sakrita kopā – gan TV šovs, gan pašvaldību vēlēšanas, un pietrūka divu nakšu, lai visu prasīto sarakstītu. Tomēr, ja kāds vēlas izmēģināt spēkus sabiedriskajā ēdināšanā, iesaku uzdrošināties un darīt. Mājās ceptā maize vienalga ir labāka, ievārījums – garšīgāks, bet papīrus vajag. Tomēr tie spurainie eži dzīvi dara krāsaināku.
Pieļauju, ka varbūt iegriež mana publicitāte. Arī koču, ar ko piedalījos LTV šovā "Īstās latvju saimnieces", ar ko mani Latvijā pamanīja, nedrīkstēju gatavot mājās un vest uz kafejnīcu. Tāpat mājās cepto maizi nedrīkstu vest uz kafejnīcu, papīros ir jāparādās, ka es tur, kafejnīcā, cepu maizi. Manuprāt, prasības ir absurdas, un, kamēr būs šāda attieksme, tos, kas grib būt savādāki, atšķirties, varēs viegli atsijāt. Mums ir picas, burgeri, tortiljas, kebabi, bet tā, kas mums, latviešiem, ir raksturīgs, nebūs. Vienmēr, kad aizbraucam uz ārzemēm, mums patīk tas, kas ir vietējais, ar savu garšu, viss, ko piedāvā no mājas ražojumiem. Vai viņiem tā piekasās par papīru kvalitāti? Tagad man prasa, kur būs pankūkas, saku, ka būs, jo visas iekārtas palika. Tagad pankūkas ceps "Ģimenes sēta". Paldies visiem, kas nāca uz "Stūrīti" un novērtēja vietējo virtuvi.
PVD komentārs
Laikraksts "Stars" pēc e-pasta vēstules PVD Austrumvidzemes pārvaldei saņēma arī PVD valsts pārtikas inspektores Vijas Malcānes atbildi: – Pārtikas un veterinārais dienests veic valsts uzraudzību un kontroli pārtikas uzņēmumos, atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajai kompetencei.
Kafejnīca "Stūrītis" ir reģistrēts uzņēmums Pārtikas un veterinārajā dienestā. Tajā tika veiktas pārbaudes, izvērtējot telpu higiēnu, iekārtas, aprīkojumu, tehnoloģisko procesu norisi, t. sk. uzņēmuma deklarētās prasības tehnoloģiskajiem procesiem, personāla higiēnu, ūdens apgādi, HACCP (paškontroles procedūras), tīrīšanu un dezinfekciju u. c. Pārbaudēs konstatēts, ka minētais uzņēmums atbilst protokolā vērtēto pārtikas apriti reglamentējošo normatīvo aktu prasībām, taču regulāri vairākos posmos konstatētas neatbilstības. Atsevišķas neatbilstības konstatētas arī atkārtoti (nebija novērstas uzdotajos termiņos). Šī informācija ir pieejama publiskajā datu bāzē.
Valsts uzraudzības un kontroles funkciju izpildē uzraudzības un kontroles gaitā iegūtā informācija ir ierobežotas pieejamības informācija, tādēļ sīkāku informāciju neesam tiesīgi sniegt. Uzņēmuma rīcībā ir pārbaužu protokoli, kuros atspoguļots viss pārbaudēs konstatētais.
Arī ievārījuma gatavošana mājas apstākļos ir atļauta, reģistrējoties Pārtikas un veterinārajā dienestā kā mājražotājam, kā arī to var gatavot uz vietas kafejnīcā, kas tika izskaidrots uzņēmuma pārstāvei pārbaudes laikā.
17.07.2017. PVD Austrumvidzemes pārvalde ir saņēmusi informatīvu e-pastu no A. Gotlaufas par to, ka vēlas tuvākajā laikā pārtraukt kafejnīcas darbību.
29.08.2017.