Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Asinis ziedoja arī Madonā

LAURA RUSKULE

Autors • 10.08.2017.

Asinis ziedoja arī Madonā
Burtu lielums

8. augustā J. Norviļa Madonas mūzikas skolā norisinājās donoru diena un bija iespējams ziedot asinis. Šoreiz asinis ziedoja 86 iedzīvotāji, viņu vidū bija arī 11 pirmreizējie donori, kas ir ļoti iepriecinošs rādītājs.

Kā informē Sarkanā Krusta brīvprātīgā Maira Lapa, šajā Valsts asinsdonoru centra izbraukuma reizē asinis ziedot bija ieradušies arī tādi donori, kuri asinis ziedoja jau desmito, divdesmito un pat trīsdesmito reizi. Par šiem cilvēkiem esot īpašs prieks, jo ir skaidrs, ka viņi nākšot vēl un vēl. Priecē arī tas, ka, neraugoties uz sutīgo laiku, ziedotāju vidū bija maz cilvēku, kuriem palika slikti.
– Labie darbi jau vienmēr būs vajadzīgi. Esam priecīgi, ka cilvēki atrod iespēju ierasties, neraugoties uz silto laiku, dārza darbiem un citām lietām. Patīkami ir arī tas, ka abu dzimumu pārstāvji bija vienādā skaitā, nebija tā, ka kāda dzimuma pārstāvji būtu aktīvāki ziedotāji. Sirdi silda arī fakts, ka cilvēki novērtē pozitīvo un gaišo attieksmi, kas valda donoru dienā, – piebilst Maira.
Starp ziedotājiem sastapām Gundegu Puķīti, kas ir īsta rekordiste asins ziedošanā – šī Gundegai bija jau trīsdesmitā reize. Viņa stāsta, ka pirmo reizi asinis nodevusi 1993. gadā konkrētam cilvēkam, kopš tā laika asins ziedošana esot kļuvusi par tradīciju.
– Parasti asinis cenšos ziedot saistībā ar īpašiem notikumiem, piemēram, pirms savas dzimšanas dienas vai Ziemassvētkiem, lai kādam citam arī varētu uzdāvināt otru dzimšanas dienu. Pēc asins nodošanas nekad neesmu jutusies slikti, drīzāk ir labi padarīta darba apziņa. Domāju, ka katram vajadzētu just to kolosālo izjūtu, ka kādam esi palīdzējis, – uzsver Gundega.
Viņa arī priecājas par šajā dienā saņemto privilēģiju karti, tādi labumi un bonusiņi ir ļoti patīkami. Asins ziedošanas tradīcija noteikti tikšot turpināta.
Madonietim Raivim Repšam šī bija pirmā asins nodošanas reize.
– Slikti man nepalika, ir laba sajūta par izdarīto. Asinis iesāku ziedot, lai šo procesu turpinātu. Lielākā motivācija tam, kādēļ ziedoju asinis, ir vēlme kādam palīdzēt. Tā kā ir tāda iespēja, to arī izmantoju, – atzīst Raivis.
Maira Lapa saka lielu paldies ikvienam ziedotājam, bet šoreiz izcelt viņa vēlētos Valsts policijas Madonas iecirkņa darbiniekus, kurus viņa dēvē par „zelta donoriem", jo viņi ir veselīgi, iepriekš pārbaudīti un ļoti izpalīdzīgi. Šogad sanācis tā, ka viņi arī palīdzējuši sanest visu nepieciešamo aprīkojumu.
Valsts asinsdonoru centra ārste Ināra Čerņavska stāsta: – Nav tādu nepieciešamāko asiņu, jo vajadzīgas ir visas. Protams, noteiktos laika periodos slimnīcām ir vajadzīga viena vai otra asins grupa. Rēzus negatīvās asinis vienmēr būs nepieciešamas vairāk, jo vien 15% cilvēku ir šāda asins grupa. Jāņem vērā arī tas, ka ne visi var būt donori, tas tomēr nav viegls process, jo cilvēkam ir jābūt pārliecinātam par sevi, savu veselības stāvokli, un pastāv arī dažādi aizliegumi, kādos gadījumos asinis nodot nedrīkst.
Daktere informē, ka pašlaik ir mainījušies daži noteikumi asins ziedošanā, proti: iepriekš pēc ērces koduma asinis varēja ziedot pēc sešiem mēnešiem, tagad to drīkst darīt jau pēc diviem. Ir arī papildināts to valstu saraksts, no kurām atgriežoties asinis nedrīkst ziedot vienu gadu. Ļoti iepriecinošs ir fakts, ka šoreiz ziedot asinis bija ieradušies visu asins grupu pārstāvji, atnācis pat cilvēks ar ceturto rēzus negatīvo asins grupu.
– Žēl, ka jauniešu atsaucība nav tik liela, kā mēs vēlētos. Jaunieši pārsvarā nāk periodiski, būtu labi, ja, piemēram, vidusskolu pēdējo klašu audzēkņu vidū būtu līderi, kuri paši regulāri ziedo asinis, jo tad, iespējams, arī pārējie sarosītos un sekotu viņu piemēram. Lai kaut reizi gadā jaunieši atnāktu, izmēģinātu un saprastu, vai viņiem patīk process vai nepatīk. Minu vidusskolu pēdējo klašu audzēkņus, jo asinis drīkst ziedot tikai no 18 gadu vecuma. Donoru skaits ar katru gadu samazinās, ir jūtams tas, ka tautieši izceļo, it īpaši jaunāka gadagājuma cilvēki, – pārdomās dalās Ināra Čerņavska.
Ārste arī uzsver, ka tomēr ne katrs cilvēks, pat veselais, var būt donors, jo asins nodošanā arī emocionālais faktors spēlē lielu lomu. Viņa vēlreiz atgādina, ka pirms asins nodošanas cilvēkam ir obligāti jāpaēd, it īpaši par šo svarīgo noteikumu aizmirst pirmreizējie donori. Ar visu nepieciešamo informāciju ir iespējams iepazīties Valsts asinsdonoru centra mājas lapā www.vadc.lv.
Viņa norāda: – Ir svarīgi, lai katrs donors godīgi atbild uz visiem jautājumiem, šajā gadījumā nav labi slēpt svarīgas lietas, kuras ziedotājs zina, jo mēs katrs, ja būs tāda vajadzība, vēlēsimies, lai mums tiktu pārlietas pēc iespējas drošākas asinis. Paldies visiem, kuri atnāca un ziedoja, ceram uz tikpat lielu un vēl lielāku atsaucību arī nākamajās reizēs.


11.08.2017.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px