Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Cesvaines internātpamatskolu pievieno vidusskolai

LAURA KOVTUNA

Autors • 11.07.2017.

Cesvaines internātpamatskolu pievieno vidusskolai
Burtu lielums

Pagājušā gada rudenī veiktās izmaiņas Izglītības likumā paredz, ka no valsts budžeta turpmāk tiek finansētas tikai internātskolu pedagogu algas, bet uzturēšanas izdevumus no 2018. gada 1. janvāra paredz segt pašvaldībām. Pašvaldībām, turklāt pie tik maza bērnu skaita, tas ir liels slogs. Tas bija iemesls, kādēļ Cesvaines novada pašvaldība lēma pievienot Cesvaines internātpamatskolu Cesvaines vidusskolai.

Cesvaines novada domes deputātu lēmumu pamatoja domes priekšsēdētājs Vilnis Špats: – 2016./2017. mācību gadā, kas tikko noslēdzies, internātpamatskolā mācījās 53 bērni. Mēs jau laicīgi bijām sākuši plānot iespējamo reorganizāciju. Sākumā gan nezinājām, ka valsts tik strauji samazinās finansējumu. Bet rudenī tapa zināms, ka ar nākamo gadu valsts plāno atteikties no finansējuma sniegšanas internātpamatskolu tehniskajiem procesiem. Arī pedagogiem algas tika samazinātas. Kā pašvaldība centāmies tās vēl vilkt.
Tomēr bērnu paliek arvien mazāk, līdz ar to arī slodze un atalgojums pedagogiem. Tas ir spiediens no valsts, ka internātskolas vairs nevajag uzturēt. Labi, mums arī to bērnu internātpamatskolā nav tik daudz. Bet, piemēram, Kandavā, kur ir vairāk nekā 300 bērnu, skolu nevar ne aizslēgt, ne pievienot kam citam. Tās uzturēšanas izdevumiem no valsts gadā nāca 700 000, šie līdzekļi būs jārod pašvaldībai. Pa kādai internātpamatskolai Latvijā jau paliks. Par tuvākajām zinu, ka Tilžas, Drabešu un Vecbebru internātpamatskolas tiek slēgtas, Mālpilī – apvienota. Vienmēr jau mēs ceram, ka pēc iespējas ilgāk šīs pārmaiņas nenāks. Bet kā jau dzīvē – kaut kas beidzas, kaut kas jauns nāk vietā.
Kā Cesvaines internātpamatskolas pievienošana Cesvaines vidusskolai īstenojas dzīvē? Kas notiek ar pedagogiem, bērniem, un kā tiks izmantota internātpamatskolas ēka?
– Protams, pašvaldībai šis lēmums ir smags. Jebkura iestāde, kas zūd, sev nes līdzi arī ne tik pozitīvas pārmaiņas. Tās bija 39 darbavietas, no kurām daļa gan ir palikusi. Bija darbinieki, kas apvienoja darbus vairākās skolās. Tomēr daļai tā bija vienīgā darbavieta. Katras darbavietas likvidācija ir sāpīga gan bērniem, gan pedagogiem. Tā kā šeit uzturējās arī bērni no sociāli nelabvēlīgajām ģimenēm, skolā viņi vismaz bija paēduši, pieskatīti.
Tāpat arī atlaišanas pabalsti un atvaļinājumu kompensācijas ir uz pašvaldības pleciem. Pašlaik runājam ar IZM, ka varbūt daļu šo izdevumu varētu pašvaldībai kompensēt. Šobrīd tiek veikti aprēķini, bet tās nav mazas summas, – atzina Cesvaines novada domes priekšsēdētājs.
Šajā mācību gadā Cesvaines internātpamatskolu pabeiguši deviņi bērni, savukārt daļa pārgāja uz Dzelzavas internātpamatskolu. Aptuveni 30 internātpamatskolas skolēni iesnieguši dokumentus Cesvaines vidusskolā. Kā skaidroja Vilnis Špats, bērni tiks iepludināti esošajās vidusskolas klasēs, jo viņi ir no dažādām vecuma grupām. Piemēram, vienā klasē nākšot klāt 3, citā – 2 skolēni. Atsevišķi klašu komplekti netiks veidoti.
Jautājumos par pedagogiem un tālāko plānu internātpamatskolas ēkas izmantošanai Vilnis Špats atbildēja: – Jau aprīlī daļai pedagogu pārgājām uz to naudu, ko dod tikai valsts. Tā ir ļoti maza. Nācās apvienot klases, kas mācību procesu būtiski neietekmēja. Daļa pedagogu aizgāja, jo vienkārši nav bērnu – nav slodzes. Ir kādi trīs pedagogi, kurus pārņem vidusskola. Bet, tā kā bērnu maz, vairāk noslodzes līdz ar to arī nesanāk. Protams, internātpamatskolas direktores p. i. paliks uz pusslodzi līdz decembrim, lai sakārtotu visu dokumentāciju; ar decembri ēka tiks nodota. Domājam, ko tālāk ar to darīt. Paredzēts, ka internāts paliks kā internāts, jo vidusskolā šobrīd jau 10 bērni ir uz to pieteikušies. Internātpamatskolas ēka ir nosiltināta, jāgaida, kad Ministru kabineta noteikumos būs grozījumi, kas ļaus šādas ēkas izmantot arī citām pašvaldības funkcijām, piemēram, sociālajai jomai, jo šobrīd to ir atļauts izmantot tikai izglītības jomai.
Viņš piebilda, ka šogad kopumā izglītības jomā Cesvainē gaidāmas vairākas pārmaiņas: – Bērnudārzs un sākumskolas klases pārgāja uz lielo ēku, kas atrodas Madonas ielā. Tā kā Cesvaines pils jumtam tiek plānota būvniecība, Cesvaines mūzikas un mākslas skola no telpām pilī pāriet uz tām, kas iepriekš bija sākumskolai. Tāpat tiek celta jauna sporta zāle pie Cesvaines vidusskolas. Pārmaiņas ir diezgan ievērojamas, bet process jau notiek, tie, kam jāpārvācas, to praktiski jau ir izdarījuši, jo līdz jaunajam mācību gadam jāiejūtas, jāiekārtojas. Jaunajā mācību gadā dzīve būs citādāka, bet nedomāju, ka sliktāka.
Saprotams, dzīve iet uz priekšu, un likumi no augšas spiež samierināties ar dzīves realitāti. Madonas novada pašvaldības sociālo un veselības jautājumu komitejas priekšsēdētājam Andrim Saknem ir savas pārdomas par Cesvaines internātpamatskolas pievienošanu Cesvaines vidusskolai: – Es arī esmu bijušais Cesvaines internātpamatskolas bērns. Visos laikos ir bijis tā, ka vecāku materiālais stāvoklis ir stipri dažāds, viens var atļauties to, otrs – pavisam ko citu. Mans uzskats tomēr – bērniem no trūcīgām ģimenēm bija jābūt valsts apgādībā. Cesvaine man palikusi atmiņā tikai ar pašu labāko. Žēl Cesvaines internātpamatskolu, šādām iestādēm ir jābūt. Un tā ir – bija laba skola, no kuras nāk arī labi bērni. Arī es tam esmu pierādījums, zinu tiesnešus, biznesmeņus, kurus izaudzināja tieši Cesvaines internātpamatskola. Žēl.

12.07.2017.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px