Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

“Ki-ke-ri-gū!” skan Madonā un Vestienā

ZANE BIKOVSKA

Autors • 19.06.2017.

“Ki-ke-ri-gū!” skan Madonā un Vestienā
Burtu lielums

Gatavojoties Latvijas simtgadei un pieminot Latvijas animācijas pamatlicēju Arnoldu Burovu, Madonas bērnu un jauniešu centrs ar „„Latvijas valsts mežu" atbalstītās Vidzemes kultūras programmas 2017" un Madonas novada pašvaldības atbalstu rīkoja Latvijas izglītības iestāžu leļļu teātru festivālu „Ki-ke-ri-gū!", kas notika 1. un 2. jūnijā Vestienas pagastā un Madonā. Festivāls tika organizēts ar mērķi aktualizēt bērnu un jauniešu leļļu teātru kustību Latvijā.

Pirmajā dienā festivāla dalībnieki pulcējās Vestienā, Arnolda Burova „Leļļu mājā", kur notika pasākuma atklāšanas ceremonija. Kamēr kolektīvu vadītāji Vestienas skolas telpās smēlās jaunas zināšanas un prasmes, ko viņiem sniedza aktrise un Latvijas Leļļu teātra režisore Laila Kirmuška, vadot profesionālās kompetences pilnveides programmu „Leļļu teātris – īpašs  domāšanas veids", festivāla dalībnieki Jolantas Bardziņas vadībā iepazinās ar „Leļļu mājas" ekspozīciju, kā arī aktīvi rosījās interešu izglītības pedagogu piedāvātajās radošajās darbnīcās – „U-ū lellīte", „Balerīnas kokos", „Filcēta rokas lelle" un „Lokanais ķipars". Šīs darbošanās gaitā tapa jaukas, ātri pagatavojamas lelles no vienkāršiem, visiem pieejamiem materiāliem. Dienas otrajā pusē festivāla dalībnieki apmeklēja koncertu „Danco, brālīt, es gavilēšu!" Madonas sporta centrā. Koncerta sākumā viņi devās improvizētā gājienā, parādot skatītājiem sevi un savas lelles. Vakarā dalībniekiem tika sniegta iespēja piedalīties trases automodelisma sacensībās, ko sarīkoja Madonas bērnu un jauniešu centrs (BJC).
Festivāla otrā diena pilnībā tika veltīta leļļu teātru izrādēm – Madonas pilsētas kultūras namā kolektīvu sniegumu varēja vērot gan mazi, gan lieli skatītāji. Teātra, leļļu un mākslas draugiem uzrunu teica Madonas novada pašvaldības izglītības nodaļas vadītājas vietniece Sarmīte Jansone, uzsverot, ka šis festivāls ir svētki, kas lieliski iekļaujas vēl citu svētku – Madonas pilsētas svētku – programmā, savukārt Madonas gailis atgādināja skatītājiem Vestienā dzirdēto: „Leļļu teātris, kurš domāts bērniem, pastāv tikai nedaudz vairāk kā simt gadu, bet pats leļļu teātris ir sens – tā vēsture ir četrdesmit gadsimtu ilga. Tas radies no cilvēka pieņēmuma, ka priekšmetiem ir dvēsele. Varbūt mēs nespējam to saredzēt, bet viņi ir dzīvi…"
Madoniešiem un pilsētas viesiem savu veikumu rādīja bērnu un jauniešu leļļu teātri no Liepājas, Talsu, Rēzeknes, Daugavpils un Madonas novada. Pauzes starp teātru izrādēm atraktīvi aizpildīja Niks un viņa „mazā kolēģe" no „Impro prieka", novadot viktorīnu (protams, bija arī balvas), bet muzikālu baudījumu sniedza Edmunds Vestmanis un viņa audzēkņi. Kultūras nama foajē skatītāji priecēja acis, apskatot Ineses Litauniks darinātās lelles.
Pēc skatītāju aplausu skaļuma varēja just, ka viens no priekšnesumiem, kurš visvairāk paticis skatītājiem, bija marionešu uzstāšanās. Daugavpils novada Medumu pamatskolas marionešu teātris (vadītāja Nataļja Ogurcova) zālē radīja īstu starptautiskā Eirovīzijas konkursa gaisotni. Izrādes „Eirovīzija – labākie no labākajiem" laikā košās lelles, tostarp arī mūsu Aminata, aicināja ikvienu ļauties dejai pazīstamu melodiju pavadījumā.
Aicināta uz sarunu, Nataļja Ogurcova stāstīja: „Mūsu teātris pieredzi krāj jau 17 gadu garumā – kopš 2000. gada, un tajā darbojas skolēni no 3. līdz 7. klasei. Lelles izrādēm gatavoju es pati, bet teātra darbības pamatā ir skolotāju un skolēnu kopējais darbs un idejas. Kopā sanākam divas reizes nedēļā. Grūtākais ir atrast ideju jaunai izrādei, bet pati izrādes sagatavošana noris jauki, bez grūtībām. Man pašai un arī maniem leļļu aktieriem – skolēniem – patīk viss process, tai skaitā ne tikai izrāžu sagatavošana, bet arī uzstāšanās ar viesizrādēm." Savukārt Medumu pamatskolas direktore Vita Skvorcova sarunā pauda prieku par to, ka marionešu teātri aicina uz dažādiem pasākumiem ne vien savā dzimtajā novadā, bet arī ārpus tā robežām, un viņa vienmēr cenšoties izmantot iespēju doties līdzi šajos izbraucienos.
Leļļu teātru kolektīviem festivāls sniedza lielisku iespēju iepriecināt publiku, dalīties pieredzē, kā arī apgūt dažādu leļļu izgatavošanas prasmes, bet pedagogiem – papildināt savu meistarību. Būtu brīnišķīgi, ja šādi festivāli nākotnē kļūtu par tradīciju, tāpēc īpašs paldies jāsaka gan pasākuma organizatoriem, gan arī atbalstītājiem: Madonas BJC, Madonas novada pašvaldībai, Valsts Kultūrkapitāla fondam, Vidzemes plānošanas reģionam un AS „Latvijas valsts meži".

20.06.2017.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px