„Visi ceļi šodien ved uz Cēsīm." Šos vārdus 26. maija rītā droši varēja sacīt, skatoties, kā lieli un mazi autobusi no dažādām Latvijas pilsētām un ciemiem atvizina bērnu un jauniešu deju festivāla „Latvju bērni danci veda" 256 deju kolektīvu dalībniekus. Festivālu organizēja Valsts izglītības satura centrs sadarbībā ar Cēsu novada pašvaldību un Amatas novada pašvaldību.
Šī nozīmīgā pasākuma mērķis – veicināt un popularizēt deju kolektīvu radošās aktivitātes, iesaistot bērnus un jauniešus tautas tradīciju saglabāšanā, tika sasniegts pilnībā, jo Cēsu Pils parka estrādē danci grieza līdz šim vēl nebijis dalībnieku skaits – 5400 dejotāji no Latgales, Vidzemes, Zemgales un Rīgas.
Par to, ka latvieši tiešām ir dziedātāju un dejotāju tauta, liecināja arī piepildītās skatītāju rindas estrādē. Sēdvietu izrādījās par maz, tāpēc simtiem dažāda vecuma cēsnieku un pilsētas viesu iekārtojās zālienos ap deju laukumu un senajām pilsdrupām.
Par festivāla tradīciju kļuvušais dalībnieku gājiens no Vienības laukuma līdz Cēsu pils estrādei šogad bija īpaši krāšņs. Kā svētku kulminācija sekoja vakara lielkoncerts, ko veidoja novadu deju programmas. Kupli pārstāvēts bija arī Madonas reģions – koncertprogrammu „Brālīt's māsu dancot veda", ko iestudējusi Madonas reģiona skolēnu tautisko deju kolektīvu virsvadītāja Lienīte Ozolniece, skatītājiem izrādīja 27 deju kolektīvi: Kalsnavas, Kusas, Dzelzavas, Liezēres, Degumnieku, Barkavas, Vestienas, Ļaudonas un Madonas Valsts ģimnāzijas skolēni, bērni no Madonas PII „Priedīte" un Praulienas PII „Pasaciņa", Madonas KN „Pipariņi" un „Mazā deju skola", kā arī „Resgaļi" no Sarkaņu pagasta „Kalnagravām", „Pūpēdītis" no Sauleskalna tautas nama un Saikavas tautas nama dejotāji. Kopā ar gandrīz 600 Madonas novada dejotājiem šajā uzvedumā sadancoja arī kaimiņu novadu pārstāvji no Varakļāniem, Murmastienes un Lubānas.
Visas dienas garumā skatītājiem bija iespējams vērot dažādas tautisko deju kolektīvu aktivitātes – ielu koncertus Maija parkā, pie grāmatnīcas „Zvaigzne" un skvērā pie Cēsu koncertzāles, kā arī dienas lielkoncertu Maija parka pergolā. Mēģinājumu un koncertu starplaikos bērni izklaidējās atrakciju parkos, apskatīja Cēsis un vēroja, kā uzstājas viņu vienaudži, bet pēc vakara lielkoncerta izpriecājās diskotēkā.
Iveta Ļubovicka, Kusas pamatskolas deju kolektīva vadītāja, skolēniem dejot māca kopš 1991. gada. Viņa atzīst: „Ir prieks par šiem braucieniem uz deju festivāliem, jo reizē tie ir arī kā ekskursijas uz dažādām Latvijas pilsētām. Tā ir arī jauna pieredze gan pašai, gan bērniem. Katrs deju festivāls ir kā rūdījums Dziesmu un deju svētkiem. Šoreiz deju solis vietām mazliet piekliboja, citām reizēm bija lielāka precizitāte, bet to jau var labot. Festivāla organizēšanā ieguldīts liels darbs, jāsaka paldies arī tiem veidotājiem, kuri palika mums nemanāmi – it kā „ārpus svētkiem"."
Arī Madonas bērnu un jauniešu centra direktore Gunita Kļaviņa uzsver: „Noteikti paldies vēlos pateikt visiem skolotājiem, kas sagatavoja kolektīvus, kultūras un izglītības iestādēm, vecākiem, kas atbalstīja un palīdzēja bērniem. Paldies Madonas novada pašvaldībai, kas apmaksāja bērnu ēdināšanu un transporta izdevumus."
Tūkstošiem izdejotu soļu, laimīgu smaidu, latviski raksti un melodijas – tā visa šajā dienā pārpārēm bija Cēsīs. Arī uz jautājumu „Kur dzīvo laime?" katrs festivāla dalībnieks un skatītājs noteikti rada atbildi – tepat pie mums, Latvijā…
6.06.2017.