2. jūnija rītā Madonas pilsētas svētku ietvaros pie ēkas Tirgus ielā 3 tika atklāta piemiņas plāksne provizoram Pēterim Dolmanim.
Ēkā kopš 2014. gada atrodas Madonas Valsts ģimnāzijas dienesta viesnīca. Iepriekš skolēnu internāts atradās dzīvoklī Saules ielā, taču laika gaitā gan mēbeles, gan interjers bija stipri novecojis, tāpēc domes deputāti lēma, ka jāveido jauns un mūsdienām atbilstošs skolēnu internāts. Ēku Tirgus ielā 3 savulaik Madonas pilsētai novēlēja provizors Pēteris Dolmanis, tā tika izraudzīta šodienas ģimnāzistu atbalstam un vajadzībām.
– Sadarbībā ar Madonas novadpētniecības un mākslas muzeju nolēmām izgatavot piemiņas plāksni par to, ka ēku, kurā ierīkota Madonas Valsts ģimnāzijas dienesta viesnīca, pilsētai savulaik dāvināja Pēteris Dolmanis. Šogad Pēterim Dolmanim aprit 130 gadu, un tas ir labs iemesls atgādināt sabiedrībai par viņa devumu, – vēstīja ģimnāzijas direktore Vanda Maderniece.
– Gan muzejā, gan novada pašvaldības simtgades darba grupā esam runājuši par to, ka, sagaidot Latvijas simtgadi, ir loģiski akcentēt cilvēku devumu, viņu ieguldījumu Latvijai, novadam un Madonas pilsētai. Pēteris Dolmanis bija viens no šādiem cilvēkiem. Viņš dzimis Jaunpiebalgā, beidzis Latvijas Universitāti un kopš 1925. gada darbojies Madonā. Pēteris Dolmanis bija aktīvs sabiedriskajā dzīvē, atbalstīja gan biedrības, gan draudzes, gan privātpersonas. Astoņus gadus bija pilsētas domes deputāts, pēc tam – pilsētas revīzijas komisijas priekšsēdētājs. Skaists un fundamentāls bija viņa dāvinājums pilsētai – šī kādreizējā aptiekas ēka.
Piemiņas plāksnes atklāšanā muzicēja Madonas Valsts ģimnāzijas audzēkne Elīna Čeprova. Pēc svinīgā brīža klātesošie devās uz pilsētas kapsētu, kur apbedīts Pēteris Dolmanis un viņa sieva Alīda Dolmane (dz. Daudziņš). Turpat atrodas tēlnieka Kārļa Jansona granītā veidots piemineklis Pēterim Dolmanim. Šis piemineklis ir viens no latviešu klasiskās tēlniecības meistardarbiem, valsts nozīmes mākslas piemineklis, datēts ar 1940.-1941. gadu.
6.06.2017.