Nekas nav mainījies, atkal slēpošanas distancēs dominēja skandināvi – norvēģi, zviedri, somi, kas arī šoreiz "Skandināvijas kausa" trešajā posmā 3.-5. martā "Smeceres sila" trasē rādīja klasi un plūca uzvaras laurus.
"Skandināvijas kauss" ir nākamās prestižākās distanču slēpošanas sacensības pēc Pasaules kausa un pasaules čempionāta, un "Smeceres sila" trasē šīs sacensības (pēc pārtraukuma pagājušajā ziemā) tika sarīkotas jau sesto gadu. Jau pamazām esam pieraduši uzņemt un "Smeceres silā" vērot slēpojam ārzemniekus, sacensībās dzirdēt vairāku valstu valodas, un tas vairs neliekas nekas neierasts. Šoreiz "Smeceres silā" varēja vērot iespaidīgākās "Skandināvijas kausa" sacensības, kārtējo reizi pārliecināties, cik neapsteidzami slēpo Skandināvijas valstu slēpotāji, pārrunāt par viņu slēpošanas skolu, treniņu apstākļiem, slēpošanas ekipējumu, slēpju sagatavošanas meistarību u. c. Kārtējo reizi norvēģiem līdzi bija atbraucis vesels slēpju servisa autobuss.
Šogad uz "Skandināvijas kausa" posmu Latvijā – Madonā – bija pieteicies dalībnieku rekordskaits – vairāk nekā 240 slēpotāju no Baltijas valstīm, Skandināvijas valstīm, kā arī ASV, Baltkrievijas, Bulgārijas un pat Japānas. No Norvēģijas bija pieteikusies lielākā delegācija – ap 120 dalībnieku.
"Smeceres sila" distancēs sacentās 73 sievietes un 156 vīrieši, pārstāvot 11 valstis. Dalībnieku vidū bija arī 22 Latvijas slēpotāji – 14 vīrieši un astoņas sievietes. Sacensību pirmajā dienā dalībnieki sacentās sprintā, otrajā – klasiskajā distancē, trešajā – iedzīšanā brīvajā stilā. Kā jau to varēja prognozēt, tik spēcīgā konkurencē, kur ir daži Pasaules kausa posmu uzvarētāji, labāko trijniekā un desmitniekā posmos iekļuvušie, kā arī pasaules junioru un U-23 grupas čempionātu medaļnieki, mūsu slēpotājiem bija grūti cīnīties par augstām vietām.
Ļoti sīvas konkurences apstākļos "Skandināvijas kausa" trešajā posmā distanču slēpošanā „Smeceres silā" augstāko vietu no Latvijas dalībniekiem visās sacensību dienās sasniedza 17 gadu vecā Patrīcija Eiduka no Aizkraukles, kas 73 dalībnieču vidū sprintā brīvajā stilā sievietēm 1,1 km uzrādīja 38. laiku, klasiskajā distancē ierindojās 51. vietā, bet iedzīšanā – 42. vietā.
Madoniešu cerība – Raimo Vīgants – sprintā no latviešiem bija ātrākais, bet dažus metrus pirms finiša nokrita un pazaudēja tik vērtīgās sekundes, tas viņu ierindoja 114. vietā. Labāko rezultātu vīriešiem uzrādīja Oskars Muižnieks, bet arī neiekļuva labāko simtniekā.
Prestižo sacensību noslēdzošajā dienā iedzīšanā, kad laikapstākļi uzlabojās, dalībnieki startēja pēc iepriekšējo divu dienu rezultātiem – sprinta un vidējās distancēs klasiskajā stilā. Vīriešiem no klasikā finišējušajiem 140 dalībniekiem slēpoja 117, bet sievietēm – 55. "Skandināvijas kausa" beidzamajā dienā ar citu valstu pārstāvjiem sacentās vairs tikai četri Latvijas izturīgākie slēpotāji – Raimo Vīgants, Ronalds Krams, Patrīcija Eiduka un Laima Klauža. Raimo Vīgants 117 dalībnieku vidū 15 km iedzīšanā uzrādīja 66. laiku, pirmo reizi kādam no mūsu vīriešiem šajās trīs dienās tiekot labāko simtniekā, kaut gan visu trīs startu kopvērtējumā viņam – 109. vieta, jo tika pierēķinātas arī par nūju garuma pārsniegšanu piešķirtās 3 soda minūtes. Uzvaru iedzīšanā izcīnīja Pasaules kausa fināliste Linna Semskāra no Zviedrijas un pirms mēneša Pasaules kausa posmā trešo vietu ieguvušais norvēģis Matiass Rundgrēns.
Vērtējumā par sava audzēkņa Raimo Vīganta distanču slēpošanas rezultātiem "Skandināvijas kausa" trešajā posmā aicināju dalīties viņa treneri Daini Vuškānu. Viņš atzina: – Domāju, ka Raimo šīs sacensības noslēdza savu iespēju robežās. Te piedalījās vīrieši, izlases sportisti, kausu ieguvēji, Raimo vēl ir juniors. Toties lielā konkurencē var novērtēt savas pozīcijas, cik tālu no viņiem esam, cik daudz vēl ir jātrenējas. To visu parāda rezultāti.
Vaicāts par slēpošanas nūju garuma pārbaudi un atklāto pārkāpumu, treneris sacīja: – Jā, tagad ir ieviesta inventāra pārbaude, noteikums, ka izvēles veidā pārbauda sportistu nūjas, kam ir jābūt noteiktā garumā. Būtībā jebkuru var pārbaudīt. Taurenīšiem vajadzēja būt lielākiem, mums nebija, ko nomainīt klasiskajai distancei, dabūjām saīsināt slidsoļa nūjas, bet nenogriezām tik, cik vajadzēja. Nākotnē, protams, tam pievērsīsim lielāku uzmanību. Mūsu slēpotājiem slēpju skaits nav tāds, kā, piemēram, Norvēģijas sportistiem. Mūsējiem ir pa 3-4 pāri slēpju un nūju, viņiem ir ap 10 pāru, profesionāla pieeja jebkuriem sniega apstākļiem. Visiem, kas skatījās, bija skaidrs, kāds ir Skandināvijas valstu sportistu slēpošanas līmenis. Mums atliek tikai noskatīties un mācīties.
Daiņa Vuškāna vērtējumā madoniete Kitija Auziņa, kas slēpoja sprinta un klasiskā soļa distancē, atbilstoši tam, kā slēpo Latvijas čempionātos, noslēpoja arī "Skandināvijas kausa" posmā. – Latvijas sportistes cīnījās par sekundēm, rezultāti bija ļoti blīvi.
Sacensību noslēgumā uzrunātā Latvijas ātrākā un "Skandināvijas kausa" gados jaunākā slēpotāja Patrīcija Eiduka vērtēja: – Šīs man bija vienas no svarīgākajām sacensībām – ne jau vietu ziņā, bet lai saprastu konkurenci. Tā bija ļoti spēcīga, bet, izrādās, varu tīri labi konkurēt, ar rezultātiem esmu diezgan apmierināta. Man salīdzinoši veicās ar grupu, jo bija ļoti stipras slēpotājas, tas man palīdzēja saņemties, lika slēpot ātrāk un ātrāk. Mana stiprā puse ir slidsolis, nevis klasiskais, tāpēc otrajā dienā noslēpoju savu iespēju robežās. Protams, man labāk patīk garie gabali, bet šogad sprinta distancē veicās labāk, nekā citus gadus. Man vēl tikai 17 gadu, te slēpoja par mani vecākas jaunietes.
Ar rezultātiem var iepazīties vietnē www.infoski.lv.
P. S. 11. un 12. martā "Smeceres silā" notiks Latvijas čempionāta distanču slēpošanā noslēdzošā posma sacensības.
10.03.2017.