Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Labs Eiropas līmeņa orķestris!

INESE ELSIŅA

Autors • 02.03.2017.

Labs Eiropas līmeņa orķestris!
Burtu lielums

Kad pagājušā gada 13. aprīlī Madonas pūtēju orķestris Panevēžā kļuva par Lietuvas čempioniem augstākās grūtības pakāpes grupā un ieguva „Grand Prix", Andreja Cepīša vadītais orķestris nokļuva pasaules pūtēju orķestru asociācijas „Wasbe" uzmanības lokā. Sekoja piedāvājums šā gada 17. un 18. februārī piedalīties Prāgas starptautiskajā pūtēju orķestru festivālā – konkursā.

Arī no Čehijas mūsu orķestris februārī atgriezās ar uzvaru. Pastāstīt plašāk par starptautiskajā pasākumā iegūto pieredzi laikraksts aicināja Madonas pūtēju orķestra māksliniecisko vadītāju un diriģentu Andreju Cepīti.
– Uzaicinājums piedalīties konkursā Prāgā bija gan pagodinājums, gan izaicinājums, gan arī liela uzdrīkstēšanās vienlaikus, – neslēpj kolektīva vadītājs. – Pūtēju orķestrim spēlēt Čehijā – tas salīdzinoši ir tas pats, kas Skandināvijā latvietim slēpot. Orķestru muzicēšanas tradīcijas šai valstī ir dziļas un izkoptas. Tā kā tradicionālo pūtēju orķestru mūziku – maršus un polkas – spēlē čehi (ar ko viņi ļoti pamatoti lepojas), tas ir ideāls, pēc kā varam tikai tiekties.

– Zinot augsto vispārējo latiņu, ar kādām domām konkursam gatavojāties?
– Jau no septembra Madonas pūtēju orķestris sāka apgūt konkursa programmu, kas bija sarežģīta un prasīja lielu darbu, nežēlojot laiku un pūles.
Uz Prāgu orķestris devās 15. februāra vakarā. Piektdien, 17. februārī, no rīta orķestrim bija ekskursija pa Zelta Prāgu, pēcpusdienā – pieņemšana pie Prāgas mēra, bet vakarā festivāla ietvaros prestižās viesnīcas „Piramida" zālē orķestris sniedza koncertu. Tajā atskaņojām brīvo programmu, kurā skanēja džeza, popmūzikas un roka skaņdarbu pārlikumi pūtēju orķestrim. Šajā koncertā kopā ar madoniešiem muzicēja arī lielisks orķestris no Vācijas pilsētas Mīlhauzenas. Mūsu orķestra uzstāšanās koncertā tika augsti novērtēta ar ilgiem aplausiem, un piedevās orķestris atskaņoja maršu „Happy Marching Band". Pēc uzstāšanās mūzikas speciālisti izteica apbrīnu, ka orķestris mākslinieciskajā varēšanā ir tik stiprs, ka divās dienās var spēlēt divas dažādu stilu mūzikas programmas.

– Kāds bija 18. februāris – konkursa diena?
– 18. februāris sākās ar mēģinājumu un gatavošanos konkursam. Pulksten 13.15 Madonas orķestris uzsāka atskaņot 30 minūšu garu konkursa programmu. Konkursā skanēja angļu komponista Filipa Spārka „Valerius variācijas", latviešu komponista Alvila Altmaņa „3 latviešu tautas dziesmas" un Jāņa Ivanova „Svinīgā prelūdija" Andreja Cepīša aranžējumā, kā arī obligātais skaņdarbs – čehu komponista, profesora Vadima Petrova „Epizode Beskidas kalnos". Pēc šī skaņdarba atskaņošanas orķestris izpelnījās atzinīgus vārdus no komponista, kas arī bija klausītāju vidū. Konkursu vērtēja starptautiski ļoti kompetenta žūrija. Konkursā dažādās grūtības pakāpes grupās piedalījās orķestri no Čehijas, Vācijas, Polijas, Itālijas, Ungārijas un Slovākijas. Madonas pūtēju orķestris konkursā parādīja augstu profesionālo varēšanu, atskaņojot gan tehniski, gan muzikāli sarežģītu programmu. Pēc konkursa diriģenti tikās ar žūriju, un mūsu orķestris tika uzteikts par izpildījuma kultūru, skaņdarbu interpretāciju, veiksmīgu konkursa programmas izvēli, intonatīvo tīrību, ritma precizitāti un mūziķu un diriģenta atraktivitāti. Žūrija orķestri slavēja arī par to, ka tika atskaņota latviešu mūzika. Bija patīkami dzirdēt vārdus, ka Madonā ir labs Eiropas līmeņa orķestris.

– Kā pavadījāt vakaru?
– Vakarā notika konkursa noslēgums, tajā koncertēja lieliskais Čehijas policijas orķestris, pēc tam sekoja rezultātu paziņošana. Milzīgs orķestrantu prieks un gandarījums bija iegūtā „Zelta godalga ar izcilību" augstākās grūtības pakāpes grupā.

– Dodoties tālākā ceļā, allaž tiek piesaistīti labvēļi. Kam vēlaties pateikt īpašu paldies?
– Orķestris izsaka pateicību Madonas novada pašvaldībai, Madonas pilsētas kultūras namam, beķerejai „Junge" un personīgi par atbalstu – Ilzei Riekstiņai, Ilzei Šulcei un Neldai Janovičai. Neapšaubāmi, vislielākais paldies ir arī pašiem orķestra dalībniekiem un viņu ģimenēm.

– Orķestris ir lieliskā formā, vai ir jau zināms nākamais mākslinieciskais izaicinājums?
– Nākamais izaicinājums Madonas pūtēju orķestrim būs 1. un 2. aprīlī, kad Jelgavā notiks starptautiskais pūtēju orķestru konkurss „Baltic Open". Šis pasākums būs veltīts diriģentam un komponistam Gunāram Ordelovskim, tam esam sākuši gatavoties.


03.03.2017.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px