Aizvadītajā gadā Madonas novada pašvaldības SIA „Madonas slimnīca" dzemdību nodaļa piedzīvoja patīkamas pārmaiņas – pateicoties privātpersonas privātajam ziedojumam 155 000 eiro vērtībā, nodaļā tika veikta renovācija, iegādātas jaunas mēbeles, savukārt par madoniešu Litas un Kaspara Udrasu ziedojumu iegādāta speciāla vanna, un nu Madonā ir iespējamas arī ūdensdzemdības.
Kāds tad bijis šis pārmaiņām bagātais gads? – Pagājušais gads ciparos mūsu slimnīcā izskatās šādi: notikušo dzemdību skaits – 261, kurās pasaulē nākuši 263 bērniņi. Bijušas divas dvīņu dzemdības – augustā piedzima divas meitenītes, bet decembrī – divi puisīši, – ar aizvadītā gada statistiku iepazīstina nodaļas vecākā māsa Ingrīda Rieba, paužot prieku, ka nodaļas pakalpojumus izmanto arī blakusnovadu iedzīvotājas. Pērnajā gadā no Gulbenes novada Madonas slimnīcu par vietu, kur laist pasaulē savu bērniņu, izvēlējušās 36 māmiņas, no Jēkabpils – 16, tālākais ceļš mērots no Bauskas. Ir bijušas dzemdētājas arī no Aizkraukles un Kokneses, Piebalgas, Jaunannas, Rēzeknes, Ogres novada, Viļāniem, Aglonas, Rīgas.
– Protams, dzemdību skaitu aizvadītajā gadā ietekmēja tas, ka nodaļa no 1. jūnija līdz 22. augustam bija slēgta remonta dēļ. Pieņemt dzemdības Madonas slimnīcas apvienotajā nodaļā atsākām 22. augustā, bet savās telpās atgriezāmies tikai 5. novembrī. Šajos nu jau vairāk nekā divos mēnešos jaunās māmiņas un mazulīši paguvuši izbaudīt komfortu skaistās, mājīgās, labiekārtotās telpās, – atzīst Ingrīda Rieba.
– Savukārt nodaļas personāls pagājušajā vasarā brītiņu varēja ievilkt elpu, jo remonta laikā gandrīz trīs mēnešus nodaļa nestrādāja, līdz sākām dzemdību pieņemšanu slimnīcas apvienotajā nodaļā, kas bija mazlietiņ sarežģītāk, toties tagad komfortabli jūtas gan jaunās māmiņas, gan personāls. Daudzi, piemēram, novērtē un izmanto iespējas uzturēties mājīgā atmosfērā atsevišķā palātā. Ir jau liela nozīme videi, kurā tu uzturies, – piebilst dzemdību nodaļas vadītāja Ilga Zepa.
– Galvenais – ir sakārtota ventilācijas un apkures sistēma. Esam pielāgojuši ventilācijas režīmu tā, lai tas lielākoties visu diennakti darbotos ekorežīmā un netraucētu māmiņas. Tāpat kā iepriekš nodaļā ir septiņas palātas – divas luksusa palātas ar ģimenes gultu un TV, pārējās palātās ir divas gultas, kā arī viena pirmsdzemdību palāta. Ja sieviete izsaka vēlēšanos palātā būt viena, tad gan tas ir maksas pakalpojums (15 eiro diennaktī). Katrā palātā jaundzimušajam ir gultiņa šūpulītis, jauni koka pārtinamie galdiņi. Viss, kas saistīts ar bērniņa aprūpi, tāpat arī veļa ir mūsu pašu Smiltenes „Troll" firmas ražojums. Pārējās mēbeles pēc speciāla pasūtījuma izgatavoja un ir sūtītas no „Mēbeles 1. lv" mēbeļu internetveikala, – stāsta Ingrīda Rieba.
Viennozīmīgi jaunums Madonas slimnīcas dzemdību nodaļā ir vanna ūdensdzemdībām un relaksācijai. – Pagaidām viena māmiņa izgāja relaksāciju un bija ļoti apmierināta, gatavojās ūdensdzemdībām, bet, tā kā bērniņš bija liels, tomēr pieņēmām lēmumu šoreiz šo iespēju neizmantot. Taču aicinām arī citas topošās māmiņas izmantot šo iespēju.
Tāpat nodaļā ir izveidots sanitārais mezgls cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Lai radītu mājīgāku atmosfēru, foajē ir izvietota bērnu mākslas skolu audzēkņu darbu izstāde, kur ir redzami 8 līdz 14 gadu vecu bērnu darbi gan no Madonas, gan Gulbenes novada, gan Smiltenes. Šoreiz darbi saistīti ar Jāņa Simsona dzejas ilustrāciju bērnu acīm, un šī izstāde ir pabijusi arī Rīgā, Gaismas pilī. Ir noruna, ka sadarbība ar J. Simsona Madonas mākslas skolu turpināsies. Tā ka patīkamu izmaiņu nodaļā ir daudz, – ar jaunumiem iepazīstina dzemdību nodaļas vecākā māsa.
Savukārt jautāta par to, kā aizsācies jaunais, 2017., gads, Ingrīda Rieba informē, ka šogad janvārī piedzimis jau 21 bērniņš – 9 meitenītes un 12 puisīši. – Pirmais bērniņš – meitenīte – tika sagaidīts jau 1. janvārī pulksten 4.42. Māmiņa ceļu bija mērojusi no Gulbenes. Arī otrais bērniņš bija no Gulbenes novada. Savukārt mūsu novada pirmais bērniņš – arī meitenīte – dzima 2. janvārī. – Tā ka pēc ticējuma – kara nebūs, un mēs ar prieku sagaidām katru jaundzimušo mūsu nodaļā un esam gandarīti, ja ikviena māmiņa un bērniņš jūtas šeit labi, – ar smaidu piebilst nodaļas vadītāja Ilga Zepa.
27.01.2017.