Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Madonā izskan 6. pianistu konkurss

INESE ELSIŅA

Autors • 24.01.2017.

Madonā izskan 6. pianistu konkurss
Burtu lielums

Vispirms atļaušos paust izbrīnu par sabiedrības blāvo interesi attiecībā uz Jāņa Norviļa starptautisko pianistu konkursu, kas aizvadītās nedēļas nogalē ritēja Madonā.
Gan Artūra Cingujeva solokoncerts ar Arvo Perta, Franča Šūberta un Roberta Šūmaņa mūziku konkursa atklāšanas dienā, gan noslēguma pasākums, kurā muzicēja labākie starptautiskā konkursa dalībnieki un Vidzemes augstienes kamerorķestris, pulcēja pamatā iesaistīto personu loku. Taču mūzika un tās atskaņotāji bija lieliski! Pārsteidzoši, dažādi, jaudīgi un apbrīnojami. Pērles!

Jāņa Norviļa Madonas mūzikas skolas direktors Mārtiņš Bergs gan atzina, ka nelielais ļaužu un interesentu kopums ir rādītājs pasākuma kvalitātei, jo bieži vien tas, kas ir masām, nav tik vērtīgs un elitārs. Viņa skatījumā – vienīgā lieta, par ko jāiestājas nākotnē, ir plašāks dalībnieku skaits, visos citos rādītājos konkursa līmenis esot audzis.
To, ka mūzika ir jūtu un noskaņu mājoklis, skaņās izteikta dvēseles valoda, izbaudīja konkursa dalībnieki no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Baltkrievijas un Krievijas, tāpat viņu skolotāji, vecāki un, protams, žūrija. Šogad konkursa dalībniekus vērtēja Jeļena Saveljeva (Krievija), Giuliano Mazzoccante (Itālija) un Artūrs Cingujevs (Latvija). Kā ierasts, līdzās profesionāļu žūrijai darbojās alternatīvā vērtēšanas komisija – Madonas mūzikas skolas esošās un bijušās audzēknes: Helēne Gerševica, Vika Vogina un Megija Pērkone. Pasākuma ietvaros pedagogi un jaunie pianisti varēja gūt zināšanas, apmeklējot Jeļenas Saveljevas lekciju un itāļu pianista Giuliano Mazzoccante vadīto meistarklasi.
– Konkurss tika iedibināts, pateicoties klavierspēles tradīcijām Madonas mūzikas skolā, savukārt kolektīvās muzicēšanas iespējas un tradīcijas ļāvušas konkursam pilnveidoties un bagātināties, – pamanīja Madonas novada pašvaldības izglītības nodaļas vadītāja Solvita Seržāne. – Visi jaunie pianisti ir talantīgi, taču viņus raksturo arī grūts un neatlaidīgs darbs. Pašvaldība ir gandarīta, ka var dot savu artavu jauno pianistu izaugsmē un klavierspēles tradīciju attīstībā gan novadā, gan visā Latvijā. Konkurss Madonā notiek sesto reizi, un skaitlis seši ir harmonijas un skaistuma simbols.
Konkurss kā vienmēr tika veltīts tautas melodiju intonatīvās savdabības popularizēšanai akadēmiskās klaviermūzikas žanros, konkursa instruments – Steinway D flīģelis. Konkursa dalībnieki uzstājās divās kategorijās: klavieru solo vai klavieru ansamblī četrrocīgi un ierindojās sešās vecuma grupās, sākot no 5 līdz 22 gadiem. Konkursā tika piešķirtas trīs godalgotas vietas katrā vecuma grupā, Madonas Piano Price, Jāņa Norviļa balva, Alternatīvās žūrijas balva, Mūzikas skolotāju balva, Skatītāju simpātijas balva, Žūrijas speciālbalva labākajam pedagogam, Balva par labāko Armanda Aleksandravičus jaundarba interpretāciju. Sveicot dalībniekus ar panākumiem, žūrijas komisijas priekšsēdētāja Jeļena Saveljeva pauda pārliecību, ka jaunajiem mūziķiem pats grūtākais brīdis būs tikai pēc konkursa, jo pianistiem būs jāspēj pilnveidoties, iet uz priekšu tā, lai apkārtējiem būtu skaidrs, par ko viņi Madonas brīnišķīgajā konkursā ieguvuši atzinību.
Itāļu pianists Giuliano Mazzoccante solīja nākamajā gadā konkursam piesaistīt itāļu jaunos mūziķus, savukārt Artūrs Cingujevs pauda prieku par konkursa kvalitātes augšanu. Žūrijas komisijas pārstāvis aizdomājās, ka konkursa instruments visiem bija viens, bet klavieres katram dalībniekam skanēja citādi. „Tas atklāj svarīgu atziņu –
cilvēku raksturo ne jau materiālas lietas vai tehnika, bet gan skaņa. Tieši skaņa ir mūsu katra personības raksturotāja."
Kā unikālu parādību Artūrs Cingujevs minēja iespēju jaunajiem pianistiem konkursa otrajā kārtā spēlēt ar orķestri.
Par to, ka mūzika piedzimst trīsreiz: pirmoreiz – komponistā, otrreiz – atskaņotājā un trešo reizi – klausītāju sirdīs, pārliecinājās katrs klātesošais, no zāles pēc pasākuma izejot emocionāli bagātāks un plašāks, maigāks un apgaismotāks.
Jāņa Norviļa Madonas mūzikas skolas direktora vietniece Ingrīda Gailīte uzsvēra, ka līdz ar konkursu Madonā ienāk jaunas vēsmas no ārpasaules, mūzikas skolas pedagogi uzzina, kas notiek citās skolās, meistarklasēs pilnveido savu profesionālo kvalifikāciju. „Konkursa trīs dienas ir ļoti gaidītas. Tās ir satraukuma pilnas, arī grūtas un smagas." Paldies tika teikts organizatoru komandai – Vidzemes jauno talantu atbalsta fondam un Jāņa Norviļa Madonas mūzikas skolai, konkrēti – Ilzei Tomsonei, Daigai Skurulei, Mārtiņam Bergam. Ar veltēm savējie sveica skolotāju Tatjanu Savicku, kas konkursam sagatavoja Madonas mūzikas skolas audzēkni Dagniju Kuduri.

25.01.2017.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px