Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Mājražotāju uznāciens nav bez darba

IVETA ŠMUGĀ

Autors • 05.09.2016.

Mājražotāju uznāciens nav bez darba
Burtu lielums

Silvija un Jānis Garbovski no Bērzaunes pagasta ZS "Aizupes" būs to 150 mājražotāju vidū, kuri piedalīsies Latvijas novadu stendā starptautiskajā izstādē "Riga Food". Saimniecība "Aizupes" stendā piedalīsies ar pašceptu maizi, garšaugiem, ābolu miltiem un ābolu miltu konfektēm "Gardumiņš".

ZS "Aizupes" izmanto 31 ha bioloģiski sertificētas zemes. Saimniecībā iestādīts ābeļdārzs – 1200 ābeļu, 6 ha audzē kartupeļus, arī kāpostus, garšaugus, Latgalē iesētas auzas un vasaras kvieši, kas jau novākti, bet auzas vēl jānokuļ. Saimniecībā kultūru dažādošanai audzē arī cūku pupas.

Sāka ar kāpostiem, garšaugiem
Saimniece Silvija Garbovska atceras pirmsākumus: – Sākām attīstīt mājražošanu 1997. gadā. Audzējām burkānus, bietes, kāpostus. Viss iesākās ar kāpostiem. Pati mājās kāpostus skābēju, marinēju, joprojām to daru. Pamazām ZS "Aizupes" kāpostiem radās piekrišana. Tad Latvijā ieveda lētus dārzeņus no Polijas, sapratām, ka ar svaigiem dārzeņiem būs grūti konkurēt tirgū, tāpēc sertificējām pārstrādi kā mājražotāji, lai pārsvarā visu izaudzēto varētu pārstrādāt. Svaigā veidā no lauku produkcijas pārdodam maz, vairāk pārstrādājam. Sākām ar kāpostu skābēšanu. Kad tirgū prasīja, kāpēc mums nav marinēto kāpostu, izdomāju, ka jāsāk arī marinēt, un radās savas receptes. Skābētajiem kāpostiem ir lielāks noiets pirms Ziemassvētkiem, kad ir vajadzīgs liels apjoms. Garšaugu audzēšana nebija mērķis, bet tur ievilināja Maija Galiņa. Ir estragons, timiāns, raudene, izops, piparmētra u. c., pavisam 12 veidu, ko kaltējam, safasējam papīra tūtiņās. Pārstrādi pieteicām bioloģiskajai sertifikācijai, un būs mums bioloģiskie garšaugi, tējas, piemēram, raspodiņu, ugunspuķes, ehinācijas tēja u. c.

Rupjmaizi "Gaiziņš" ved uz ārzemēm
Uzbūvējot mājās maizes krāsni, salīdzinoši īsā laikā Garbovski iemēģināja roku maizes cepšanā. – Viss jau sākās ar maizes krāsni, un mums veicās ar to, ka tā tika labi uzmūrēta. Pirmo sākām cept baltmaizi, un tā izdevās garšīga. Ar rupjmaizi gāja grūtāk, tikai ar devīto vai desmito reizi sanāca. Vajadzēja pamainīt sastāvu, dabūt blīvumu, atrast piemērotākos miltus, un tagad cepam no "Dobeles dzirnavnieka" miltiem. Nu mums ir vairāki maizes veidi, sākām ar mazākiem kukuļiem, pārgājām uz lielajiem. Uz rudzu maizes liekam logo "Gaiziņš", jo to mums ierosināja Inese Apele, kas ved rudzu maizi uz Ameriku. Būs arī jauns maizes veids – karaša ar grauzdētām, maltām ka­ņepēm. Daudzās mājās iecienītas ir arī doniņas, ko nogriež no kukulīša, kā arī rīvmaize, no kā gatavo maizes zupu, rupjmaizes kārtojumu un citus saldos ēdienus, – atklāj ZS "Aizupes" saimniece Silvija. Visas maizes receptes ir viņas izstrādātas un pārbaudītas.

Ābolu "Gardumiņš"
Šogad ir padevies ābolu gads, un ZS "Aizupes" bioloģiski audzētie āboli tiks realizēti svaigā veidā, bet nestandarta – izkaltēti, samalti, lai radītu jaunu produktu – ābolu miltus. Tos var pievienot jogurtam, cept pankūkās. Taču no ābolu miltiem Garbovsku mājās gatavo "Gardumiņus" – īpašas apaļas 20 g konfektes, ko apviļā kokosa, šokolādes skaidiņās.
Lai ābolu miltus iegūtu, ābolus ved kaltēt uz Līgatni, kur ir vakuuma kaltējamā krāsns, pēc tam tos samaļ. Iepriekš mājās gatavoja arī cukurbiešu čipsus, bet no tiem tagad ir atteikušies, jo tas ir darbietilpīgs process.

Produkcija ir pazīstama
Tā kā ZS "Aizupes" piedalās arī ražotāju apvienībā "Ražots Madonas novadā", bieži brauc uz tirgiem, produkcija jau ir pazīstama ne tikai mūsu novadā.
"Stars" jau rakstīja, ka ZS "Aiz­upes" piedalījās "Siera kluba" rīkotajā konkursā "Biezpiena un maizes gardumi – uz svētku galda", kur Silvija Garbovska par rupjmaizes kukuli, kas pildīts ar biezpiena un garšaugu masu, guva atzinību. Arī novada Siera dienā Valmierā pie siera pārbagātības iederējās ZS "Aizupes" maize. ZS "Aizupes" arī ziedo maizi zupas virtuvei, kur ēdienu gatavo "Saulītes" pavāri. 25. septembrī, kad notiks Bērzaunes pagasta ekspedīcija, SIA "Virsotne 1" Gaiziņkalna kafejnīcā paredzēta arī ZS "Aizupes" produkcijas degustācija.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px