Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Vasarā dzemdību nodaļa nestrādās

EGILS KAZAKEVIČS

Autors • 19.05.2016.

Vasarā dzemdību nodaļa nestrādās
Burtu lielums

SIA „Madonas slimnīca" dzemdību nodaļu kā vietu, kur nākt pasaulē viņu bērniņam, iecienījušas gan Madonas novadā, gan no Madonas attālākās vietās dzīvojošas ģimenes.
Šovasar šāda iespēja gan tiks liegta, jo, kā „Staram" pastāstīja SIA „Madonas slimnīca" valdes priekšsēdētājs Artis Stuburs, dzemdību nodaļā norisināsies apjomīgi remontdarbi, līdz ar to dzemdības slimnīcā netiks pieņemtas.

Artis Stuburs norādīja, ka uzņemšana dzemdību nodaļā tiek pārtraukta ar 26. maiju. Sagatavošanās darbi un projekta izstrāde nodaļas renovācijai sākās jau pagājušā gada vasarā, kas, ņemot vērā izmaiņas būvniecības likumdošanā un to, ka remontdarbi jāveic pagājušā gadsimta 60. gados būvētā ēkā, nav nekas ārkārtējs.
– Apjomīgākie darbi, kas tiks veikti, saistās ar ventilācijas sistēmas pilnīgu demontāžu un jaunas sistēmas uzstādīšanu, kā arī vecās apkures sistēmas nomaiņu. Iespēju robežās uzlabosim sanitāros mezglus, kas paredzēti gan klientiem, gan personālam, kā arī veiksim kosmētisko remontu – tiks nomainītas durvis, pārkrāsotas telpas, piesaistot arī cilvēkus, kuri specializējušies telpu dizainā, taču, kā jau minēju, būtiskākās ir tehniskās lietas, kas saistītas ar ventilācijas un apkures sistēmas nomaiņu, – uzsvēra Artis Stuburs, minot, ka pašreizējā ventilācijas sistēma ir visai haotiska un tās radītais kondensāts bojā telpas gan tehniski, gan vizuāli.
Rekonstrukcijas darbus slimnīcā veiks SIA „Madonas būve", kas uzvarēja slimnīcas rīkotajā iepirkumā. Pieteikumus kopumā bija iesnieguši trīs pretendenti. Slimnīcas valdes priekšsēdētājs sacīja, ka pretendentiem iepirkuma specifikācijā bija iekļauta prasība, ka uzņēmumam jābūt iepriekš īstenotiem projektiem kādā ārstniecības iestādē. Kopējās būvdarbu izmaksas sastāda nepilnus 154 000 eiro plus PVN. Kā iepriekš jau esam informējuši, pērn vasarā slimnīca vienojās ar privāto ziedotāju, ka tas minētajiem darbiem atvēlēs 155 000 eiro, un šī summa arī tiks izmantota remontdarbiem, tiesa, PVN daļas nosegšanai līdzekļi vēl jāmeklē. Finansējums būs nepieciešams arī jaunu mēbeļu un aprīkojuma iegādei, jo, pēc Arta Stubura teiktā, ne visas no vecajām mēbelēm tiks izmantotas izremontētajās telpās.
Līgums, ko slimnīca slēgs ar SIA „Madonas būve", paredz, ka remontdarbi norisināsies 10 nedēļās – no 1. jūnija līdz 20. augustam. Slimnīcas vadītājs gan neizslēdz, ka var rasties arī neparedzēti veicamā darba apjomi, kas iekavētu termiņa izpildi, taču pauž cerību, ka būvniekam izdosies iekļauties līgumā noteiktajā laika periodā.
Vaicāts, kā šie darbi ietekmēs slimnīcu, slimnīcas personālu, kā arī klientus, Artis Stuburs atzina, ka remonts radīs sarežģījumus, jo, tā kā netiks sniegts dzemdību pakalpojums, slimnīca nesaņems par to finansējumu, kā arī būs jāraugās, kā nodarbināt nodaļas personālu.
– Dzemdību pakalpojums ir pārāk specifisks, lai to apvienotu ar citu slimnīcas nodaļu darbu. Mums jau tā vienā nodaļā šobrīd apvienoti trīs ārstniecības profili – pediatrija, neiroloģija un ginekoloģija. Ilgi domājām, kā rīkoties, un sākotnēji pat šķita, ka varētu dzemdības nodrošināt arī remontdarbu laikā, taču, kad sākām iedziļināties, kā pakalpojuma sniegšana noritēs praktiski, šī ideja vairs tik simpātiska nelikās. Protams, uz remonta laiku mēs nesaņemsim samaksu par pakalpojumu. Zinot to, ka vidēji mēnesī nodaļā tiek pieņemtas 30-32 dzemdības, par aptuveni 70 dzemdībām mazāk šogad gada statistikā būsim pieņēmuši. Runājot par darbiniekiem – vasara, par laimi, ir atvaļinājumu laiks, līdz ar to daļa no personāla izmantos atvaļinājumu. Nav arī noslēpums, ka vairākiem darbiniekiem dzemdību nodaļa nav vienīgā darbavieta. Dakteri varēs strādāt ambulatori, dienas stacionārā u. c. Arī vecmātēm centīsimies piemeklēt darbu citās nodaļās, – skaidroja Artis Stuburs.
Viņš uzsvēra, ka par plānotajām pārmaiņām ir informēts neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests, jo aptuveni piektā daļa grūtnieču tiek ievestas slimnīcā ar ātro palīdzību. Arī ārsti apmeklējumu laikā informē grūtnieces, ka slimnīcā vasaras periodā dzemdības netiks pieņemtas.
Pirms gaidāmā remonta dzemdību nodaļā paviesojās arī „Stars". Kā laikrakstam atzina SIA „Madonas slimnīca" un dzemdību nodaļas galvenā māsa Ingrīda Rieba, remontu gaida gan nodaļas personāls, gan arī klientes. Viņa norādīja, ka problēmas ziemā radot nevienmērīgā telpu apsilde, kā arī griestu sabojātais apmetums. Pārplānotās un izremontētās telpas gan radīs patīkamāku darba vidi, gan uzlabos nodaļas telpu funkcionālo pielietojumu. Tā, piemēram, pašreizējā bērnu palāta tiks pārveidota par otru dzemdību zāli, kā arī tiks iekārtota vēl viena pirmsdzemdību telpa, jo ģimenes dzemdības kļūst arvien populārākas. Viens no sanitārajiem mezgliem būs labāk pielāgots cilvēkiem ar kustību traucējumiem, kā arī gan operāciju zāles durvīs, gan sienās un griestos tiks iestrādāti skaņu slāpējoši elementi, jo, kā norādīja gan slimnīcas vadītājs, gan nodaļas galvenā māsa, 70% no nodaļas klientēm par to ir sūdzējušās.
– Katrai sievietei ir savs sāpju slieksnis, un nereti dzemdību laikā skanošie kliedzieni ir dzirdami ārpus dzemdību zāles, kas savukārt traucē citām nodaļas apmeklētājām. Lai nebūtu šāda diskomforta, remontdarbu laikā plānots veikt pasākumus, kas novērstu skaņu tālāku izplatīšanos, – sacīja Ingrīda Rieba.
Raisoties diskusijai par dzemdību nodaļas klientiem, Ingrīda Rieba minēja, ka, lai gan kopējais dzemdību skaits nedaudz krītas, pieaug ārvalstīs dzīvojošo sieviešu skaits, kuras speciāli brauc dzemdēt uz Madonu.
– Ir sievietes, kuras dzīvo Īrijā, Lielbritānijā un citur, minot, ka ne viss ārvalstu veselības aprūpes sistēmā ir tik rožaini, arī par tur izmantoto epidurālo anestēziju atsauksmes nav pozitīvas, tā vietā grūtnieces vēlas pie mums iziet cauri dabiskajam procesam. Mazsvarīgi nav arī tas, ka šeit ar viņu komunicē cilvēks dzimtajā valodā. Pēdējā laikā dzemdību nodaļā pasaulē sāk nākt arī bērni, kas dzimuši jauktajās laulībās. Kopumā pērn nodaļā pieņēmām 412 dzemdību, – komentēja dzemdību nodaļas galvenā māsa, piebilstot, ka klienšu vidū ir sievietes ne tikai no Madonas vai bijušā Madonas rajona novadiem, bet arī no tālākām vietām.
Gulbenes novads ir viens no tiem, kura iedzīvotājas īpaši iecienījušas Madonas slimnīcu. Par to pārliecinājāmies, arī apmeklējot dzemdību nodaļu. 17. maijā pasaulē nāca gulbeniešu Aivas un Sanda Akmeņu meitiņa. Aiva Akmene norādīja, ka Madonas slimnīcu izvēlējusies tieši draudzīgā personāla dēļ.
– Māsa pirms kāda laika bija dzemdējusi Madonas slimnīcā un ļoti labi atsaucās par kolektīvu, tādēļ arī, izvēloties starp Madonu, Valmieru un Balviem, izvēle krita par labu Madonai. Savu izvēli neesam nožēlojuši, jo ar personālu un tā attieksmi esam ļoti apmierināti. Veicās, ka paguvām līdz dzemdību nodaļas remontam, taču – no otras puses – var teikt, ka veiksies tām sievietēm, kuras dzemdēs jau izremontētajās telpās, – sacīja jaundzimušās māmiņa Aiva Akmene.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px