Aizvadītās piektdienas lielākais notikums kultūras nozarē bija ikgadējie Grāmatu svētki Madonā, kas interesentus novada bibliotēkā pulcēja visas dienas garumā.
Pasākuma ietvaros bibliotēkā norisinājās dažādas aktivitātes bērniem, jauniešiem un pieaugušajiem – izstādes, tikšanās ar talantīgiem rakstniekiem, aktieriem un māksliniekiem, bet pasākuma izskaņā ritēja izloze, kurā jaunus izdevumus savai privātajai bibliotēkai ieguva tie, kas šajā dienā bija pirkuši grāmatas.
– Sevis garīga papildināšana, emocionālu mirkļu izbaudīšana Grāmatu svētkos vienmēr ir galvenais, lai gan to programmā netrūkst arī nopietnu diskusiju un domu apmaiņas, – atklājot svētkus, vēstīja Madonas novada domes priekšsēdētājs Andrejs Ceļapīters. – Bibliotekāriem, skolotājiem – visiem, kas tur rūpi par lasīšanu, būtu vērts padalīties, kā tas ir – informācijas tehnoloģiju laikmetā cilvēkus noturēt pie grāmatas formāta. Labas lietas, kā zināms, ir klasika, un tās no mūsu dzīvesveida nezūd. Līdz ar to grāmata kā vērtība (kaut tā būtu digitalizēta) vienmēr paliks un būs mums visiem nepieciešama.
Svētku atklāšanā ar priekšnesumiem uzstājās Jāņa Norviļa Madonas mūzikas skolas audzēkņi – mežradznieks Gusts Jekociņš, koklētāja Lindija Smiltāne un akordeonists Krišjānis Rudāks. Piesakot priekšnesumus, skolas direktora vietniece Ingrīda Gailīte pauda, ka aprīlis ir gavilēšanas mēnesis. Pavasara gaiss ļauj balsīm un instrumentiem skanēt plašāk un skaistāk, tāpēc sveiciens varēs izskanēt jo dzidri.
Svētku organizatore, „Lauku bibliotēku atbalsta fonda" dibinātāja Biruta Eglīte auditorijai uzsvēra Marka Tvena vārdus, ka cilvēka dzīvē ir tikai divas ļoti nozīmīgas dienas – viena, kad cilvēks piedzimst, un otra, kad apjēdz, kāpēc tas ir noticis. – Tieši tur var palīdzēt grāmata, – piebilda Biruta Eglīte. – Un lasīt vajag gan lieliem, gan maziem. Maziem, lai viņi augtu lieli un gudri, vidējos gados vajag lasīt, lai vieglāk tikt pāri visdažādākajiem grūtumiem, bet vecumdienās vēlams lasīt tāpēc, lai prāts skaidrs saglabātos iespējami ilgi.
Madonas novada bibliotēkas direktore Imelda Saulīte pieminēja, ka Grāmatu svētki Madonā otro gadu notiek bibliotēkas ēkā, kas, spriežot pēc apmeklētāju atsauksmēm, ir labākais organizatoriskais risinājums.
– Šoreiz Grāmatu svētki ir veltīti Madonas 90 gadu jubilejai, un tie ir kā ievads Bibliotēku nedēļai, kas sekos nākamnedēļ – 18. aprīlī. Var teikt – Grāmatu svētki ir mūsu grandiozais ieskaņu sniegums, – komentēja iestādes vadītāja, piebilstot, ka vienmēr šais svētkos ir izcelta aktualitāte – tas, kas gan diskusijās, gan jaunāko grāmatu klāstā liekas šai brīdī būtiskākais.
Katros svētkos viens no nozīmīgākajiem to aspektiem ir auditorija. Uzrunājot klātesošos, secināju, ka Grāmatu svētki uz Madonas novada bibliotēku atveduši gan tādus, kas svētkus apmeklē regulāri, gan tos, kam šie ir pirmie Grāmatu svētki.
– Grāmatu svētkos esmu pirmo reizi, – neslēpa Ginta Rieksta. – Uz pasākumu atbraukt mani rosināja pagasta bibliotēka. Atsaucos un esmu šeit. Īpaši interesē viss svētku kopskats. Grāmatu pati savai bibliotēkai vēl nopirkusi neesmu.
– Kad Grāmatu svētki pirms 15 gadiem tikko dibinājās, uz tiem ik gadu braucu ļoti cītīgi, – neslēpa Ieviņa Beļavniece no Praulienas pagasta. – Tad sekoja pārtraukums darba dēļ, bet šogad atkal uz svētkiem varēju tikt. Esmu ieradusies kopā ar Saikavas bibliotēkas pārstāvjiem un gribu teikt, ka esmu liela lasītāja. Pagājušajā gadā izlasīju 45 grāmatas. Ierodoties Madonā, pirmais, ko vienmēr apmeklēju, ir grāmatnīcas. Šodienas grāmatu piedāvājumā arī jau esmu savu grāmatu ieraudzījusi un nopirkusi. Vēl mani interesē diskusija par medicīnas tēmu, jo no savas pieredzes varu teikt, ka šī nozare Latvijā nav sakārtota. Tāpat gaidu tikšanos ar aktieri Uldi Dumpi un žurnālisti Līgu Blauu.
Kā top ilustrācijas grāmatām, radošuma stundā varēja uzzināt kopā ar mākslinieci Signi Ērmani-Ļitvinu. Dienas gaitā notika iepazīšanās ar grāmatas autori Sabīni Košeļevu; muzikāla tikšanās ar autoru Uldi Punkstiņu un atraktīva saruna ar Birutu Eglīti un viņas grāmatas varoni – Velgu Vītolu. Bērniem un jauniešiem bez tam bija iespēja uzspēlēt spēli „Uzcel savu Madonu" – atraktīvā un izzinošā veidā Madonas muzejā iepazīt pilsētas vēsturi.
DĀVJA VECKALNIŅA foto