Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Sācies centralizētais eksāmens svešvalodā

INESE ELSIŅA

Autors • 15.03.2016.

Sācies centralizētais eksāmens svešvalodā
Burtu lielums

Vakar vispārizglītojošo skolu divpadsmito klašu audzēkņi uzsāka kārtot pirmo centralizēto eksāmenu svešvalodā.

Madonas Valsts ģimnāzijā angļu valodas eksāmenam atvēlētas trīs dienas. Pirmās dienas iesākums bija veltīts rakstiskajai daļai.
Tiekoties ar jauniešiem pirms pārbaudījuma uzsākšanas, lieka stresa viņos nemanīju. Par sevi to apliecināja 12.b klases audzēknis Māris Bazulis: – Bērnībā skatījos multenes angļu valodā, tagad lasu literatūru – šī valoda ir aizgājusi diezgan labi. Zinātniskā literatūra latviski ne vienmēr ir pieejama, tāpēc bieži pievēršos angļu tekstiem. Vakar, piemēram, tā vietā, lai gatavotos eksāmenam, mani piesaistīja materiāls par Černobiļas kodolreaktoru. Teksts, protams, bija angļu valodā. Arī zinātniski pētnieciskajā darbā par putniem izmantoju materiālus angļu valodā. Varētu paglaimot sev un teikt, ka šai svešvalodā orientējos brīvi.
Jautāts, kas gadu gaitā palīdzējis valodu apgūt, Māris aizdomājās:
– Pašam jau liekas, ka mācību stundās daudz neko neiemācos, bet gan jau skolotāju teiktais ir palicis prātā. Pēdējā laikā daudz skatīta gramatika, ģimnāzijā līmenis ir augsts.
Pēc skolas absolvēšanas Māris Bazulis plāno mācības turpināt RTUtudiju programmā „Ķīmijas tehnoloģija". „Vai izdosies, nezinu, bet ticu, ceru un gaidu. Galu galā ir arī rezerves varianti."
Tā kā Māris vēl nesen – 19. februārī – ieguva 1. vietu Madonas, Cesvaines, Ērgļu, Lubānas, Varakļānu novada apvienības angļu valodas olimpiādē 11., 12. klasei, vaicāju par šo pārbaudījumu. – Tur mazāk bija lasāmo un klausāmo tekstu, vairāk vajadzēja runāt un atklāt zināšanas gramatikā, – komentēja viņš. – Gatavojoties eksāmenam, šos olimpiādes uzdevumus deva pildīt stundās, es teikšu, ka tas nebija grūti, jo liela daļa klasesbiedru uzdevumus izpildīja pat labāk par mani.
Taujāts par eksāmeniem, kas viņam šķiet grūtāki, Māris atklāti sacīja: – Kā ķīniešu ābece man šķiet latviešu valodas gramatika. Komatu lietojums joprojām ir nesaprotams, līdz ar to eksāmens latviešu valodā sagādās lielākas pūles.
– Es daudz nemācījos, jo uzskatu – ko deviņu gadu laikā neesi iemācījies, to vienā vakarā nesagrābsi, – par gatavošanos angļu valodas eksāmenam vēstīja ģimnāziste Sigita Kļava. – Šis eksāmens manās acīs ir kā parasts kontroldarbs vai ikdienas ieskaite. Tā sevi noskaņoju, lai nebūtu lieka stresa.
Jautāta par tālāko ceļu pēc ģimnāzijas absolvēšanas, Sigita atklāja, ka dosies studēt arhitektūru. „Ir izplānots veids, kā iegūt šo izglītību, un svešvaloda šai ceļā noderēs – izvēlētā studiju programma ir angļu valodā."
Sigita uzskata, ka pamatus svešvalodā ielikusi skolotāja Jaunpiebalgas vidusskolā, savukārt ģimnāzijas gados viņa angļu valodas prasmes ir uzlabojusi komunikācijas veidā. „Divus gadus Stokholmas Ekonomikas augstskolā esmu piedalījusies debašu akadēmijā. Ik gadu tur notiek šis internacionālais pasākums, uz kuru sabrauc jaunieši no dažādām valstīm."
– Arī es ar angļu valodu esmu uz „tu", – vēstīja Ernests Lazdups.
– Valodu palīdz apgūt filmu un seriālu skatīšanās oriģinālvalodā, sarunvalodu savukārt lietoju Rīgā, satiekot savus vienaudžus no citām zemēm. Tāpat valoda noder, kad ar basketbola komandu esam ārpus Latvijas, piemēram, turnīros Igaunijā.
Eksāmenam pārāk daudz Ernests neesot mācījies: – Pēdējā brīdī neko nesagrābsi, visa pamatā ir ikdienas darbs. Man pamatus svešvalodā ielika skolotāja Lidija Butlere Madonas pilsētas 1. vidusskolā, bet ģimnāzijā interesanti un saistoši angļu valodu māca Sandra Sinele.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px