Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Izskanējis 5. starptautiskais pianistu konkurss

INESE ELSIŅA

Autors • 21.01.2016.

Izskanējis 5. starptautiskais pianistu konkurss
Burtu lielums

Aizvadītās nedēļas nogalē, no 15. līdz 17. janvārim, Madonā valdīja klaviermūzika, jo pie mums tradicionāli un vienlaikus – novatoriski ritēja 5. starptautiskais Jāņa Norviļa jauno pianistu konkurss.

Organizatoru lomā kā vienmēr – Vidzemes jauno talantu atbalsta fonds un Jāņa Norviļa Madonas mūzikas skolas kolektīvs. Konkurss veltīts tautas melodiju intonatīvās savdabības popularizēšanai akadēmiskās klaviermūzikas žanros.
15. janvāra vakarā konkursu atklāja izcilās pianistes Dinas Joffes (Izraēla-Vācija) koncerts, kura ietvaros Madonas kultūras namā dzirdējām J. S. Baha un F. Šopēna skaņdarbus. Frederika Šopēna mūzikas interpretācija pārspēja cerēto un noskaņoja starptautiski atzītam izcilam sniegumam.
Pianistu konkursa dalībnieki, kas žūrijas priekšā uzstājās nākamajās dienās, pārstāvēja četras valstis: Latviju, Lietuvu, Igauniju, Baltkrieviju.
Konkursa dalībnieki uzstājās divās kategorijās: klavieru solo un klavieru ansambļi, pārstāvēja piecas vecuma grupas no 5 līdz 18 gadiem. Žūrijas sastāvs tāpat bija starptautisks: Jeļena Saveljeva (Krievija), Dina Joffe (Izraēla-Vācija) un Artūrs Cingujevs (Latvija). Alternatīvajā žūrijā darbojās Madonas mūzikas skolas esošie un bijušie audzēkņi: Lāsma Monika Meldere, Evija Madara Brūne un Dagnija Kudure.
Diemžēl dalībnieku skaitliskais sastāvs šogad lika aizdomāties – konkursā piedalījās 17 jaunie mūziķi, kas pasākuma vēsturē bija mazākais dalībnieku skaits.
Jāņa Norviļa Madonas mūzikas skolas direktors Mārtiņš Bergs savā uzrunā atzina, ka ir maksimālists un visu, ko dara un Madonā vēlas izveidot, grib darīt arvien labāk. „Man ir prieks, ka šogad izdevies iepriekš izteiktais sapnis – konkursa otrās kārtas priekšnesumos piedalījās simfoniskais orķestris. Tai pašā laikā mums ir, kur augt, mēs mācāmies, un tas, ko vēlētos attīstīt, ir palielināt dalībnieku skaitu. Prieks, ka konkurss ir starptautisks, bet dalībnieku skaitam jābūt lielākam, un ir dažas idejas, kā to panākt. Konkurss tā dalībniekiem ir dārgs pasākums, tāpēc nākamgad strādāšu pie tā, lai konkursantiem pasākums neprasītu tik lielus materiālos līdzekļus, lai dzīvošana šīs pāris dienas Madonā būtu lētāka."

Skaitliskais sastāvs ir jāattīsta
Gandarījumu un apņēmību mainīties konkursa noslēgumā „Staram" pauda arī Jāņa Norviļa Madonas mūzikas skolas klaviermūzikas nodaļas vadītāja Ilze Tomsone: – Līdz šim rezervējām kopmītnes semināru dalībniekiem, savukārt konkursa dalībnieki dzīvoja viesnīcā. Nākotnē šo situāciju mainīsim, jo vairāk tāpēc, ka uz žūrijas komisijas priekšsēdētājas, Maskavas Valsts konservatorijas profesores Jeļenas Saveljevas lekciju skolotājiem un Artūra Cingujeva meistarklasi pedagogiem interesentu no citām pilsētām bija maz. Mums vajadzētu augt arī atbalstītāju – skatītāju un klausītāju – jomā, jo uz noslēguma koncertu interesentu no malas bija pamaz. Vai tiešām Madonā nemīl klaviermūziku? Mēģināsim iedarbināt sviras skolā un saviem audzēkņiem apmeklējumu uz augstvērtīgiem koncertiem ieteikt kā obligātu. Jau šogad centāmies ieinteresēt audzēkņus, bet viegli tas nav.
Vaicāta, kāpēc konkursā piedalījās tikai viens klavieru ansamblis no Jāņa Norviļa Madonas mūzikas skolas, kāpēc tik maz dalībnieku ir no pašu mājām, Ilze Tomsone komentēja: – Solo priekšnesumiem grūtība ir tā, ka ļoti sarežģīta ir konkursa programma. To izstrādā mūsu starptautiskā žūrija, un, kad pārjautāju, vai programmu nevajadzētu mainīt, saņēmu atbildi – nē, konkursa nolikums ir lielisks. Mūsu audzēkņiem šī latiņa ir ļoti augsta, bet ieguvums ir iespēja spēlēt ar orķestri, par ko jaunie pianisti pat Rīgā nav varējuši sapņot.
Konkursa noslēguma koncertā skanēja žūrijas izvēlētie konkursantu priekšnesumi. Daļa no labākajiem uzstājās vieni, daļa – kopā ar Vidzemes augstienes kamerorķestri Mārtiņa Berga vadībā.

Novērtē pašvaldība un kolēģi
– Ārā valda ziema, bet konkursa trijās dienās bijusi spraiga, radoša un sirdssilta atmosfēra, – novērtēja novada pašvaldības pārstāve Solvita Seržāne. – Ja vēlamies pārbaudīt kādas idejas dzīvotspēju, laiks ir labākais atskaites punkts, un starptautiskais pianistu konkurss Madonā laika pārbaudi ir pārvarējis. Noklausoties dalībnieku priekšnesumus kopā ar simfonisko orķestri, gribas teikt, ka mākslinieciskajā sniegumā un varēšanā konkurss kļuvis īpaši spilgts.
Jāņa Norviļa Madonas mūzikas skolas direktora vietniece Ingrīda Gailīte atgādināja, ka šis mācību gads skolai ir jubileju gads – novembrī aizvadīta skolas 70 gadu jubileja un nu noslēdzies 5. starptautiskais pianistu konkurss. Pateicību skolas pārstāve izteica konkursa virspavēlniecei Ilzei Tomsonei, asistentam Mārtiņam Bergam un adjutantei Daigai Skurulei. Tāpat tika sveikta skolotāja Līga Cepīte, kas visus aktivitātes pastāvēšanas gadus ir gatavojusi audzēkņus konkursam. Šogad konkursā piedalījās klavieru ansamblis, kurā spēlē Keita Klinta Tomovica un Zane Gerenberga. Jāņa Norviļa Madonas mūzikas skolas pārstāves ieguva augsto 2. vietu.
Noslēgumā visi konkursa dalībnieki saņēma šā gada konkursantu ierakstu CD formā, labākie – balvas un naudas prēmijas.

Konkursa žūrijas atzinums
– Mēs izjutām brīnišķīgus mirkļus, kad kopā ar dalībniekiem priecājāmies par ģeniālu komponistu mūziku, ko konkursanti atskaņoja no skatuves, – atzina žūrijas komisijas priekšsēdētāja Jeļena Saveljeva. – Tāpat priecājāmies par konkursa dalībnieku sejām, kas burtiski no šī skaistuma staroja.
Dina Joffe piebilda, ka konkurss ir brīnišķīgi organizēts un lielisks. „Uzteicama ir konkursa programma, jo tajā iekļauti vietējo nacionālo komponistu skaņdarbi. Kaut dzīvojam apvienotajā Eiropā, globalizācijas apstākļos nedrīkstam pazaudēt katras tautas īpašo kodu."
Artūrs Cingujevs uzsvēra, ka konkurss ir attīstījies kvalitātes ziņā un šogad ir ritējis kreščendo zīmē. „Iepriecināja konkursa otrā kārta, kurā visi dalībnieki muzicēja. Nav daudz konkursu, kur jaunajiem mūziķiem ir iespēja uzstāties kopā ar orķestri. Tā ir liela uzņēmība organizēt konkursu, kurā piedalās orķestris, tāpēc īpaša pateicība orķestra diriģentam Mārtiņam Bergam."

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px