Jau sestdien, 7. novembrī, Madonas kultūras namā esam aicināti uz dziedošo un muzicējošo ģimeņu „Spieta" koncertu „Man talants ielikts šūpulī".
Koncerts ir bez maksas, un, kā rāda pieredze, tas allaž ir kupli apmeklēts. Pasākuma režisore Anita Kļaviņa informē, ka šoreiz koncerts veltīts izcilā tenora Jāņa Zābera 80 gadu jubilejas piemiņai un zēnu vokālistu konkursa „Aiviekstes lakstīgalas" 20. jubilejai.
– Atmiņas ir ļoti spilgtas, – vaicāta par personīgajiem iespaidiem, saka sarīkojuma organizatore Anita Kļaviņa. – Mana ģimene, mans tēvs ar Jāņa Zābera ģimeni bija draugi. Ir saglabājušās fotogrāfijas, kur tēvs bildējis Jāni Zāberu un viņa brāli Miervaldi laivā, visiem kopīgi zvejojot. Otrkārt, man bija apmēram 17 gadu, kad Jānis Zābers sniedza koncertu Madonas kultūras namā. Koncertu organizēja Madonas muzejs un iestādes toreizējā direktore Elza Rudenāja. Tā kā mācījos mūzikas skolā, mani paaicināja uz skatuves palīdzēt mūziķim, pāršķirot notis. Kamēr uzstājās citi mākslinieki, aiz kulisēm ar Jāni Zāberu tikāmies un šo to pārrunājām. Zābers bija izcila personība – vienkāršs, ieinteresēts par katru, ar ko viņam radās kontakts, un, protams, nepārspējamas balss īpašnieks.
Anita Kļaviņa atklāj, ka klasisko mūziku iemīlējusi jau bērnībā:
– Kad biju maza, mamma mani veda uz operas izrādēm. Operas orķestrī tubu spēlēja praulēnietis Jānis Āboliņš. Viņš bija mammas skolasbiedrs, un, kad mēs braucām uz Rīgu, vienmēr aizgājām uz operas izrādi. Tolaik Jāni Zāberu redzēju vairākās izrādēs un lomās. Viena no tām bija Antiņš operā „Zelta zirgs". Šī pieredze man, lauku bērnam, bija liels pārdzīvojums. Tāpat patika koncerti, ko skolā savulaik sniedza filharmonijas darbinieki (tolaik uz skolām brauca mākslinieku brigādes, un samērā bieži bija iespēja klausīties akadēmisko mūziku). Tā nu pie augsta līmeņa mūzikas biju pieradusi jau bērnībā.
Veidojot „Spieta" koncertu, organizatore vēlējās pateikt, ka katram šūpulī Dievs ielicis kādu talantu. Ja ģimenē tas laicīgi ieraudzīts, prasmīgu pedagogu vadībā izkopts, augļi būs. Pārstāvot Madonas novadu zēnu vokālistu konkursā „Aiviekstes lakstīgalas", tajā savulaik piedalījās vairāki Anitas Kļaviņas sagatavotie audzēkņi. Gints Sterinovičs, Arvis Petkuns un Kristaps Eduards Kļaviņš konkursā guva laureātu diplomus, savukārt Didzis Melderis un Raitis Maļinovskis izpelnījās īpašu atzinību. Dažus no šiem talantiem uz skatuves dzirdēsim jau šajā sestdienā, citus vērosim Kārļa Kumsāra veidotajā videosižetā. (Anita Kļaviņa izsaka nožēlu, ka klātienē nebūs iespēja vērot Ginta Sterinoviča uzstāšanos. Gints dzīvo Vācijā, un tieši 7. novembrī viņš piedalīsies atlases konkursā uz vietu mūzikla izrādē Cīrihē.) Toties būs viesis no Līvānu mūzikas skolas, konkursa „Aiviekstes lakstīgalas" laureāts, vairākkārtējs arī citu republikas konkursu uzvarētājs Kristiāns Jasinskis.
No Jāņa Zābera dzimtās puses – Lubānas novada – sveicienus koncerta apmeklētājiem nesīs Lienītes Ozolnieces vadītie Lubānas vidusskolas dejotāji.
Zāberu dzimtas atzaru pārstāvēs flautists Helmuts Zābers, muzicējot gan individuāli, gan kopā ar Baibas un Agra Bērziņu ģimeni no Madonas. Agris Bērziņš ir mācītājs, savukārt viņa kundzi Baibu esam iepazinuši kā veselīga dzīvesveida un uztura speciālisti.
„Spieta" koncerta viesis būs arī otolaringologs, ārsts un mucinieks vairākās paaudzēs Dins Sumerags, kas beidzis Mūzikas akadēmijas vokālo nodaļu un nu jau daudzus gadus rūpējas par Operas mākslinieku balsīm. Savā laikā ar ģimeni Dins Sumerags piedalījās republikas „Spieta" sarīkojumos, tā ka dziedošo un muzicējošo ģimeņu kustībai ir bijis klātesošs. Pasākumā redzēsim Dina Sumeraga producēto videoklipu dziesmai „Visi tēva sirmi zirgi", ko izpilda bungu un dūdu grupa „Auļi".
– Priecāsimies redzēt arī Beitiku un Vītolu ģimenes, – atklāj koncerta režisore. – Baletdejotāja Baiba Beitika Vītola priecēs mūs, dejojot duetā ar vīru Kalvi Vītolu. Koncerta otrajā daļā uzstāsies arī Gotlaufu ģimenes puiši kopā ar republikā redzamāko akordeonistu Savvu Zihu no Jelgavas, klausītājus iešūpojot džeza ritmos.
Visus koncerta numurus atklāt režisore nemaz nevēlas – lai atnākušajiem ir pārsteigums. Uz jautājumu, vai visiem būs vieta, Anita Kļaviņa atbild apstiprinoši: – Liksim papildu krēslus, durvis uz foajē būs vaļā, esat laipni aicināti!