Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

No ķiploku audzēšanas nonāk līdz uzņēmumam

IVETA ŠMUGĀ

Autors • 15.10.2015.

No ķiploku audzēšanas nonāk līdz uzņēmumam
Burtu lielums

Ķiploku pulveris, rupjmaizes grauzdiņi ar ķiplokiem, marinēti ķiploku ziedkāti, ķiploku ziedu pesto, kaltēti ķiploki, ķiploku pulveris, ķiploki sviestmaizēm, ķiploku karameles, ķiploku tēja ar ingveru – ko tikai visu var pagatavot no ķiplokiem, to piedāvā SIA "Latvijas ķiploks".
Saimniecībā, kas atrodas Raunas pagastā, ziemas ķiplokus audzē gandrīz 1 ha platībā, bet katru gadu platības arvien tiek paplašinātas.

Uzņēmuma "Latvijas ķiploks" saimnieci un produktu idejas autori Sintiju Rudi sastapām Madonā Kartupeļu svētku gadatirgū, kur, kā pastāstīja jaunā uzņēmēja, piedalās pirmo reizi. Tirgū "Latvijas ķiploks" ir parādījies pagājušā gada decembrī, jo uzņēmējsabiedrība ir reģistrēta kopš 2014. gada 28. novembra.
Jaunā saimniece piesaistīja uzmanību ne tikai ar linu priekšautu un auskariem ķiplokgalviņas formā, bet arī ar glīti noformētu stendu. SIA "Latvijas ķiploks" piedāvāja ne vien ķiplokgalvas, bet bagātīgu ķiploku produkcijas klāstu glītā fasējumā.
– Sāku saimniekot kā pašnodarbinātā persona, bet tagad jau ir sabiedrība ar ierobežotu atbildību. Pagāja laiks, pat vairāki gadi, kamēr izdomāju produktus, ko ražot no ķiplokiem, firmas logo, etiķetes, iepakojumu. Cenšamies audzēt tik daudz, cik varam izmantot un realizēt, jo nav jēgas audzēt tikai audzēšanas pēc. Ķiploku var izmantot dažādos veidos, pat karamelēs. Sadarbojamies ar SIA "Madonas karameles", kur ražotnē pēc mūsu pasūtījuma top ķiploku karameles. Sākumā konfektes vārījām paši, bet nekas nesanāca, tāpēc uzticam to darīt karameļu ražotnei Madonā, kur jau ir piešāvuši roku, –
atklāja Sintija. Viņa pastāstīja, ka ķiplokus audzē savā piemājas saimniecībā "Saulītes" kopš 2011. gada: – Sākumā tikai audzēju, iestādīju, novācu ar domu, ka būs kas papildus tiešajam darbam, jo pati tolaik vēl strādāju algotā darbā "Darba apģērbu" veikalā, braucu pa veikaliem, izvadāju cimdus. Domāju, ka izaudzēšu ķiplokus sev un, ja izaugs, varēs arī kādu daļu iztirgot. Izrādījās, ka tad, ja ķiploku raža izaug, nemaz to tik viegli nevar iztirgot. Sapratu, ka tad, ja gribas attīstīt ķiploku audzēšanu, ir jāstrādā tikai šajā virzienā. Daļa izaudzētās ražas, protams, aiziet sēklai, bet no tās daļas, kas paliek pāri, visu pārdot nevar, ir kaut kas arī jāgatavo. Pirmais radās ķiploku pulveris, bet ar vienu pašu produktu uz tirgu nebrauksi – jādomā par produkciju. Vasaras produkti ir ķiploku ziedu pesto un marinētie ķiploku ziedi. Pēc tiem ir pieprasījums, un rudenī jau visi ķiploku ziedu produkti ir iztirgoti. Tā nu radās arī ķiploku granulas un ķiploku tēja ar ingveru, ko lietot, kad saaukstējas.
Sintija piebilda, ka ģimenē ķiplokus ir iecienījuši visi, arī paziņas tos uzskata bezmaz par brīnumlīdzekli imunitātei. Ar garšu var eksperimentēt, un no ķiplokiem var izmantot visu, arī ziedus un ziedkātus. Vispirms pārsteigusi tikai mājiniekus ar marinētiem ķiploku ziedu kātiem, ko var lietot uzturā, tagad tos pieprasa arī citi cienītāji. Ķiploku ziedkāti jāmarinē brīdī, kad tiem ir izveidojušies pumpuri, bet vēl nav atvērušies ziedi. Atradusi interesantu recepti, un eksperimentējot iznāca neparasts un veselīgs produkts.
– Marinādei var izmantot visu to pašu, ko, gatavojot gurķus. Produktā saglabājas ķiploka garša un aromāts. Var ēst kā piedevu vai pievienot dažādiem ēdieniem. Turklāt pēc ēšanas mutē nav ķiploka smakas. Ziedkātus var arī blenderēt, tad veidojas pasta, ko smērēt uz maizes. Vajag vien masai pievienot attiecīgās garšvielas, – klāstīja Sintija Rude. Tagad pati, kad, atgriezusies mājās pēc rudens tirdziņiem, jūtas nosalusi, vakarā iedzerot krūzi karstas tējas, kas sasilda visu asinsriti. Jaunums ir grauzdiņi ar ķiplokiem. Izmantojot "Liepkalnu" rupjmaizi, jo Raunā maizi vairs necep, tagad ceptuves vietā ir alus darītava.
Sintija Rude atzina, ka ražotājam svarīgi ir ne tikai saražot, bet vēl svarīgāk – realizēt. Sākumā bijusi ļoti aktīva piedalīšanās dažādos tirdziņos, bet nu jau produkcija ir veikalos Cēsīs, Valmierā, „Rimi" Rīgā, veikalos "Klēts", "Idille" un citos ekoveikalos. Madonieši ar SIA "Latvijas ķiploks" produkciju tika iepazīstināti pirmoreiz.
Kā sacīja saimniece, šogad ķiplokiem bijusi laba raža, novāktas lielas un veselīgas ķiplokgalvas. Citugad bija mazāki, bet iepriekšējā gadā ļoti daudz nosala, knapi sanāca sēklai.
Patlaban ir ziemas ķiploku stādāmais laiks, un saimnieki ieplānojuši iestādīt 0,7 ha. – Vairs neskatos uz Mēness fāzēm, kā tikai tieku tīrumā, tā strādāju, – tā Sintija.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px