Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Asinis Madonā ziedo ap 70 donoru

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 08.10.2015.

Asinis Madonā ziedo ap 70 donoru
Burtu lielums

Vakar, 8. oktobrī, no pulksten 9 līdz 13 Valsts asinsdonoru centra rīkotajā asins donoru dienā J. Norviļa Madonas mūzikas skolā varēja ziedot asinis visu asins grupu donori.
Kā „Staram" pastāstīja Latvijas Sarkanā Krusta brīvprātīgā Maira Lapa, asinis ziedoja ap 70 donoru.

– Pirmais ziedot asinis ieradās jau pirms deviņiem, bet pirmo reizi asinis šodien ziedoja ap 10 jauno donoru. Taču pārsvarā asinis nodot ieradās ilggadējie donori, kā, piemēram, viena sieviete to dara jau 25 gadus. Lielākā daļa donoru ir no Madonas, tāpat no Praulienas, Sarkaņiem un citiem pagastiem. Prieks redzēt gan visus mums jau gadiem ilgi uzticamos donorus, gan jaunus. Priecē, ka šoreiz asinis ziedoja arī lielāks skaits Madonas skolu jauniešu vecumā no 18 gadiem, – atzīmēja Maira Lapa.
Valsts asinsdonoru centrs, sākot no šā gada 1. jūlija, ir uzsācis bezskaidras naudas norēķinus ar donoriem.
– Madonā šī ir pirmā reize, kad kompensācija zaudētā asins un asins komponentu apjoma atjaunošanai nākamajā dienā pēc asins ziedošanas tiks ieskaitīta donora bankas kontā. Iespējams, ka šis jaunievedums kādu, kam nav atvērts bankas konts, šodien ir atturējis ziedot asinis, bet mūsdienās jau it kā tādu nevarētu būt daudz. Turklāt pārskaitījumam sieva var izmantot vīra vai vīrs – sievas kontu, tāpat mamma – dēla kontu utt., galvenais, lai tikai būtu konts, kur pārskaitīt kompensāciju, – uzsvēra Maira Lapa.
Uzrunājām arī vienu no ilggadējiem Madonas novada donoriem – madonieti Aivaru Bisenieku.
– Es asinis ziedoju vienmēr, ja vien esmu informēts par šādu iespēju. Galvenais informācijas avots man joprojām ir laikraksts „Stars", kur šo ziņu izlasu pats vai arī par to pastāsta draugi. Arī šodien viņi man piezvanīja un pateica, ka „Starā" izlasījuši par asins donoru dienu Madonā. Asinis pirmoreiz nodevu Rīgā pirms gadiem divdesmit, kad tās vajadzēja konkrētam cilvēkam, un tā es arī kļuvu par pastāvīgu donoru. Savulaik, kad Madonā darbojās asins pārliešanas punkts, asinis nodevu ik pēc trim mēnešiem, bet tagad – apmēram reizi ceturksnī, kad Valsts asinsdonoru centrs rīko izbraukuma donoru dienu Madonā, – atklāja Aivars Bisenieks.
Vaicāts, vai zina par bezskaidras naudas norēķinu ar donoriem ieviešanu, viņš uzsvēra, ka par to tika informēts iepriekšējā reizē, kad arī nodevis asinis, un nekādus sarežģījumus tas nesagādājot. Arī pašsajūta pēc asins nodošanas esot ļoti laba, veselībai tas nākot tikai par labu, tāpēc arī citiem iesaka nebaidīties un kļūt par donoru.
Atgādinām, ka par asins donoru var kļūt personas vecumā no 18 līdz 65 gadiem. Ķermeņa svaram ir jābūt virs 50 kg. Asins nodošana nav vēlama pēc nakts maiņas, saspringta darba vai emocionāla pārdzīvojuma. Izsmeļošāku informāciju par asins ziedošanu var uzzināt, zvanot uz bezmaksas informatīvo tālruni 80000003 un mājas lapā www.donors.lv.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px