Vēl gan saule mūs lutina ar augusta nogalei neierasti karstiem saules stariem, bet dārzos jau visā krāšņumā ir uzziedējušas gladiolas un asteres, un tas nozīmē, ka bērnu, vecāku un skolotāju domas ir pievērsušās jaunajam mācību gadam, kas sāksies pēc dažām dienām – 1. septembrī. Zinību dienā Madonā tiek gaidīta arī Latvijas Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa vizīte.
Līdzīgi kā iepriekšējos gados, arī šogad, sagaidot jauno mācību gadu, Madonas novada izglītības darbinieki augusta pēdējā nedēļā pulcējās Madonas kultūras nama lielajā zālē, kur šotrešdien norisinājās Madonas novada skolotāju konference ar novada pašvaldības izpilddirektora Āra Vilšķērsta un izglītības nodaļas vadītājas Solvitas Seržānes uzrunām, psiholoģijas doktores Marutas Ludānes priekšlasījumu „Skolotāja kompetences 21. gadsimta pārmaiņu laikā" un Andra Baltača no grupas „Baltie lāči" muzikālo sveicienu, kurš savulaik pats ir vēlējies kļūt par skolotāju un kādu laiku pat studējis Daugavpils Universitātē.
Īpaši sirsnīgi tika sveikta un pedagogu saimē uzņemta skolotāja Līga Riekstiņa, kas darbu uzsākusi Madonas pilsētas 1. vidusskolā, kā arī Bērzaunes pamatskolas skolotāja Inta Ozola un Barkavas Profesionālās vidusskolas skolotāja Līga Krūmiņa, kuras ieguvušas papildu specialitāti.
Rīta pusē intensīvs darbs un pieredzes apmaiņa norisinājās pedagogu darba grupās. Tās Ārijas Fārtes, San¬dras Sprukules, Maritas Kazakevičas, Emeritas Beļaunieces, Vijas Bebrišas, Līvijas Tomiņas, Līgas Ragaines, Ineses Šaudiņas, Jeļenas Safonovas, Agritas Miesnieces un Ērikas Pomeres vadībā notika Madonas Valsts ģimnāzijā, Madonas pilsētas 1. vidusskolā, Madonas pilsētas PII „Saulīte", Madonas BJC un Madonas sporta centrā.
Savukārt dienu iepriekš pašvaldības administrācijas ēkā tikās novada izglītības iestāžu vadītāji, lai pārrunātu gaidāmā mācību gada aktualitātes.
Izglītības nodaļas vadītāja Solvita Seržāne sarunā „Staram" atzina, ka visas izglītības iestādes ir sagatavojušās jaunajam darba cēlienam. Izglītojamo skaits precīzi zināms būs septembra pirmajā nedēļā, bet viņa jau tagad atklāja, ka pirmklasnieku skaits novadā nesamazināsies un varētu pat nedaudz palielināties. Arī vidējo izglītību Madonas novadā, ieskaitot vakarskolu, tāpat kā līdz šim, būs iespējams iegūt piecās izglītības iestādēs. Vaicāta par audzēkņu uzņemšanu 10. klasēs, viņa informēja, ka trīs 10. klases būs Madonas Valsts ģimnāzijā, divas 10. klases – Madonas pilsētas 1. vidusskolā, bet pa vienai 10. klasei – Madonas pilsētas 2. vidusskolā un A. Eglīša Ļaudonas vidusskolā.
Attiecībā uz skolu pieņemšanu tiks turpināta iepriekšējā gadā iedibinātā tradīcija, proti, izglītības iestādes apmeklēt nevis augusta beigās, bet jaunā mācību gada laikā – oktobrī vai novembrī, kad iezīmēsies pašvaldības nākamā gada budžeta aprises un būs svarīgi precizēt arī izglītības iestāžu vajadzības, lai tam varētu paredzēt arī nepieciešamo finansējumu.
– Par to, ka skolas un bērnudārzus apmeklēsim rudenī, izglītības iestāžu vadītājus esmu jau informējusi. Septembrī viena no prioritātēm paralēli pedagogu tarifikācijai un statistikas datu apkopošanai būs attīstības plānošanas dokumenta „Madonas novada pašvaldības izglītības attīstības pamatnostādnes 2015.-2021. gadam" 1. redakcijas izstrāde, lai varētu iesniegt izvērtēšanai novada domes deputātiem un sabiedrībai. Šāds dokuments top, lai novadā izveidotu optimālu un kvalitatīvu izglītības sistēmu un izvērtētu nepieciešamās pārmaiņas katrā izglītības iestādē, – atzīmēja Solvita Seržāne.
Jaunajā mācību gadā divās izglītības iestādēs – Madonas pilsētas 1. vidusskolā un Liezēres pamatskolā – mainīsies vadība. Skolas zvans 1. septembrī, aicinot pirmklasniekus uz pirmo stundu, vairs neatskanēs Sarkaņu pamatskolā sakarā ar tās slēgšanu mazā skolēnu skaita dēļ.
Uz jautājumu, vai ir gaidāmas izmaiņas arī izglītojamo zināšanu novērtējumā, izglītības nodaļas vadītāja uzsvēra, ka valdība ir atbalstījusi Izglītības un zinātnes ministrijas priekšlikumu no 2015./2016. mācību gada ieviest piekto obligāto centralizēto eksāmenu, nosakot, ka 12. klases absolventiem obligāti būs jāizvēlas starp eksāmenu ķīmijā vai fizikā.
Savukārt vispārējās vidējās izglītības humanitārā un sociālā virziena programmu, kā arī vispārējās vidējās izglītības profesionāli orientēta virziena programmu skolēniem būs jākārto eksāmens dabaszinībās, nevis ķīmijā vai fizikā, jo šajās programmās dabaszinības ir apvienotas vienā priekšmetā.
Jaunos eksāmenus IZM sola ieviest pakāpeniski – 2015./2016. mācību gadā notiks piloteksāmeni.
Pirmie piecus obligātos vidusskolas eksāmenus, tai skaitā eksāmenu ķīmijā vai fizikā, vai dabaszinībās, kārtos skolēni, kuri 2014. gada rudenī uzsāka mācības 10. klasē.
Dažas izmaiņas būs arī attiecībā uz diagnosticējošajiem darbiem citu klašu skolēniem.
– Tiekoties tradicionālajā augusta konferencē, beidzamajos gados tik ļoti vairs netiek cilāta izglītības problemātika. Tā tiek veidota kā svētki, uzmundrinājums un laba vēlējumi skolotājiem, kad ir patiess prieks visus satikt pēc vasaras brīvlaika un sveikt pirms nopietna darba cēliena sākuma, kā arī ar labu lekciju priekšlasījumu, – sacīja Solvita Seržāne.
Konferencē viņa arī akcentēja, ka Latvija starptautiskos pētījumos laika posmā no 1995. līdz 2009. gadam ir atzīta kā valsts, kur visstraujāk ir palielinājusies izglītības kvalitāte. „Tas patiešām ir vērā ņemams sasniegums, ar ko varam lepoties, apzinoties, ka nevaram apstāties pie sasniegtā. Un vēl viena lieta, ko gribētu minēt šajā reizē un kura varētu arī šajā mācību gadā būt kā spoža lāpa, uz ko tiekties, ir Madonas Valsts ģimnāzijas absolventa Miķeļa Dāvida Rikveiļa izcilais sasniegums, pasaules ģeogrāfijas olimpiādē izcīnot zelta medaļu."
Šī jau diezgan plaši izskanējusī ziņa izpelnījās arī konferences dalībnieku skaļus aplausus.
Skolotājus konferencē uzrunāja Madonas novada domes izpilddirektors Āris Vilšķērsts, uzsverot, ka izglītība ir un būs pašvaldības prioritāte. Pērn izglītības jomai tika izlietoti 11,3 miljoni eiro jeb vidēji viena pedagoga darbavietas nodrošināšana pašvaldībai izmaksājusi 22 300 eiro, ieskaitot skolu ēku uzturēšanu, skolēnu ceļa un ēdināšanas izdevumu apmaksu, darba algu utt.
Viņš, novēlot veiksmīgu jauno mācību gadu, skolotājus aicināja, neraugoties uz visiem sarežģījumiem un gaidāmajām pārmaiņām izglītības sistēmā gan valstī, gan Madonas novadā, nezaudēt skolotāja misijas apziņu un lai katru dienu no rīta gribētos doties uz skolu, bet vakarā – atgriezties mājās.