Biedrība „Zemnieku saeima" ir sašutusi par Finanšu un Tieslietu ministriju lēmumu, sākot no 2016. gada, palielināt Nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) apmēru lauksaimniecībā izmantojamajai zemei.
Neskatoties uz lauksaimnieku un Zemkopības ministrijas ierosinājumiem, piedāvātie priekšlikumi līdz šim nav tikuši ņemti vērā. „Zemnieku saeima" brīdina, ka, NĪN turpinot strauji pieaugt, zemniekiem tiks uzlikts jauns ekonomiskais slogs, kas kavēs Latvijas lauksaimniecības attīstību.
„Zemnieku saeimas" valdes priekšsēdētājs Juris Lazdiņš komentē, ka šāda nodokļa piemērošana nav atbilstoša valsts šī brīža ekonomiskajam stāvoklim: – Pašreiz ir plānots līdz 2017. gadam nodokli tuvināt 48 eiro par hektāru. Tāds nodokļa pieaugums neatbilst valsts pašreizējai ekonomiskajai izaugsmei. Līdz ar to ir nepieļaujama tālāka nodokļa palielināšana. Iepriekšējos piecos gados NĪN ir pieaudzis ap 300% apmērā, un vēl lielāks pieaugums var radīt negatīvu ietekmi uz Latvijas lauksaimniecību. Esam izbrīnīti par argumentu, ka NĪN nomaksa varētu tikt veikta no lauksaimniekiem paredzētajiem tiešmaksājumiem. Latvijā šī likme joprojām ir viszemākā visā ES, turklāt tiešmaksājumiem ir pilnīgi cits mērķis un uzdevums, proti, konkurētspējas stiprināšana.
Zemnieku saeima katru gadu no lauksaimniecības produkcijas ražotājiem saņem lūgumu risināt nodokļu sloga straujo pieaugumu lauksaimniecībā izmantojamajai zemei, ko izraisa kadastrālās vērtības un tādējādi arī NĪN kāpums. Nodokļa pieaugums vidējā un ilgtermiņā nav prognozējams, kas būtiski apgrūtina lauku saimniecību darbu un neveicina saimniecības attīstību un konkurētspēju.