Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Viļumsona stellēs tapuši audekli

INESE ELSIŅA

Autors • 16.07.2015.

Viļumsona stellēs tapuši audekli
Burtu lielums

Sarkaņu pagasta bibliotēkā, kur novietotas Madonas novada pašvaldības iegādātās Pētera Viļumsona stelles, tapuši pirmie izmēģinājuma audekli.

Pulciņa veidošanas iniciatore ir Sarkaņu pagasta bibliotēkas vadītāja Irēna Bačuka. Pirms pieciem gadiem par rokdarbnieču skolotāju tika sarunāta Tautas daiļamata meistare Vanda Podiņa, kas regulāri no Cesvaines brauca uz nodarbībām Sarkaņos.

Pagājušā gada rudenī vairākas pulciņa dalībnieces – Irēna Bačuka, Velga Liepiņa, Inese Gailīte, Inga Sudāre, Zigrīda Ozola, Valentīna Gailīte, Agnija Ozola – nolēma pievērsties aušanai. Bija jāapgūst te novietotās pusautomātiskās Pētera Viļumsona stelles, tika pasūtīta dzija, izmazgāta, satīta lielos kamolos, janvārī uzvilkti velki.

Aušana var sākties

– Velki bija vienādi pelēki, katra audēja iegādājās sev tīkamas krāsas dziju – oranžu, dzeltenu, zaļu – un sāka aust, – atceras steļļu krustmāte Inese Mailīte.
– Šobrīd ir noaustas astoņas segas, kur katrai ir savs raksts, un noausts arī viens kopīgs paraugdeķis. Vanda Podiņa Viļumsona stellēm atjaunoja perfokartes, likām pēc kārtas visas šīs kartes un ar dažādu krāsu diegiem audām. Iznāca krāšņs uzskates līdzeklis ar iespējami daudziem rakstiem. Būtībā rakstu Viļumsona stellēm ir vairāk nekā tūkstotis, šobrīd apgūti apmēram trīsdesmit. Paraugdeķī tos visus var redzēt.

Ar brīnumu acīs

Atceroties ziemas mēnešos vadīto laiku, Inese stāsta: – Audām kopš februāra, 9. jūlijā audējas beidzot ieraudzīja savu veikumu. Pēc tam šīs segas tika aiznestas mājās, lai apstrādātu – izgludinātu, savirpinātu bārkstis. Zigrīda Ozola pie stellēm, piemēram, piesēdās pirmo reizi: mācījās apgūt tehniku, 9. jūlijā skatījās uz savu pirmo audeklu. Tas bija elpu aizraujošs skats, jo viņas acīs varēja lasīt brīnumu.
Audēja piebilst, ka parasti pirmos soļus rokdarbnieces iesāk ar jostiņsegām, pamēģina aust uz trizuļu stellēm, sviru stellēm, bet šeit bija iespēja uzreiz apgūt slavenās Viļumsona pusautomātiskās stelles, kas dod priekšrocību pie rezultāta tikt īsā laika sprīdī.
– Valentīna Gailīte segu noauda 17 stundās, šai laikā iekļaujot arī diegu spolēšanu. Inese Gailīte darbu veica 20 stundu laikā, – komentē steļļu krustmāte, ar gandarījumu uzsverot, ka uz aušanu Sarkaņos šobrīd veidojas rinda, jo „kuram gan negribas tikt pie savas segas".
– Īstenībā galvenais ir mīļums, ko tu ieliec segas aušanas laikā, – aizdomājas Inese. – Man, piemēram, nepatīk „dragāt", lēkšot, ka tik ātrāk. Procesu, kā jebkuru rokdarbu, vajag prast baudīt.

Tiks austi lielie lakati

14. jūlijā uz stellēm tika uzvilkti velki lakatam. Tas būs liels – 1,70 metru plats. No Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja krājuma ir izraudzīts Sarkaņu puses lakats, un Viļumsona stellēs taps iespējami tuvs šī lakata atdarinājums. – Lakats tiks austs no divkārtīgas vilnas dzijas (segas audām no trīskārtu dzijas), līdz ar to izstrādājums būs smalkāks nekā deķi, – raksturo Inese Mailīte. – Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstītā projekta ietvaros mums jāizauž divi lakati un divas segas. Viens paraugdeķis jau izausts, otrs, tāpat kā lakati, taps no divkārtīgas vilnas dzijas. Abi šie lakati un abas segas būs paraugam pieejamas visiem.
Šobrīd ir pasūtīti izstāžu stendi – Dzintars Tipainis gatavo piecus koka aizslietņus, austo darbu izstādi plānojam septembrī.
Lakatus rokdarbnieces audīs kopīgiem spēkiem, tas būs izmēģinājums, jo visām jāiegūst pirmās iemaņas.

Interese par aušanu palielinās

– Vislielākais ieguvums ir tas, ka visapkārt cilvēki ir ieinteresējušies un mājās sāk uzstādīt personīgās stelles, – teju apvērsumu domāšanā iezīmē Inese. – Ir radusies aušanas mīlestība un izpratne par pamatvērtībām. Rokdarbi vienmēr būs aktuāli, tiem pievienotā vērtība tikai pieaug. Un aušanai uz Viļumsona stellēm faktiski var pieteikties jebkurš Madonas novada iedzīvotājs. Ar 1. septembri divas stelles topošajai Sarkaņu amatu skolai deponēs Jāņa Simsona Madonas mākslas skola. Līdzšinējās pamatskolas otrajā stāvā (sporta zālē) kopumā ievietosim piecas stelles. Novada pašvaldība ir piešķīrusi līdzekļus, telpa augustā tiks izremontēta, varēsim pārcelties un darboties daudz lielākā vietā.
Jautāta, kā pie iemaņām aušanā tikusi pati, Inese Mailīte atceras: – Ar aušanu esmu saistīta kopš vidusskolas laika. Drīz pēc tam, kad uzsāku mācīties Madonas 1. vidusskolā, mana solabiedre Inta Bērziņa (tagad Leve) uzaicināja nākt viņai līdzi uz aušanas pulciņu pie audējas Birutas Lūses. Piekritu tikai aiziet līdzi, bet tas tik ļoti ievilka, ka paliku arī pati. Pēc tam esmu audusi gan Madonā, gan ļoti daudz – Tautas lietišķās mākslas studijā „Ērgļi". Šobrīd Sarkaņos mācos apgūt Pētera Viļumsona stelles. Pavisam jau esmu uzaudusi apmēram 20 segu, trīs segas noaustas uz slavenajām Viļumsona stellēm.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px