Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Uzņēmēju forums “Madona 2020”

EGILS KAZAKEVIČS

Autors • 18.05.2015.

Uzņēmēju forums “Madona 2020”
Burtu lielums

14. maijā Madonā norisinājās kārtējais Madonas novada uzņēmēju forums.
SIA „Madonas poligrāfists" ēkā pulcējās gan novada uzņēmēji, gan pašvaldības pārstāvji, lai apmainītos ar informāciju un diskutētu par turpmāko uzņēmējdarbības attīstību novadā, kā arī spriestu par tālākajām investīcijām uzņēmējdarbības infrastruktūrā, kuras pašvaldība veiks līdz 2020. gadam.

Informē par pašvaldības investīcijām
Foruma pirmajā daļā Madonas novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Andrejs Ceļapīters ieskicēja novada attīstības prioritātes tuvākajā periodā, savukārt pašvaldības uzņēmējdarbības un tūrisma attīstības nodaļas vadītājs Romāns Hačatrjans informēja uzņēmējus par novada investīciju plānu uzņēmējdarbības attīstībā. Nodaļas vadītājs kopā ar novada pašvaldības ceļu inženieri Edgaru Gailumu arī plašāk pastāstīja par novada lauku ceļu rekonstrukcijas programmu līdz 2020. gadam.
Pārtraukumā foruma dalībnieki varēja iepazīties ar 3D printēšanas tehnoloģiju prototipu veidošanā un programmējamajiem robotiem, ko demonstrēja Madonas informācijas tehnoloģiju jomas attīstībā iesaistītie skolēni un studenti, savukārt foruma turpinājumā jau paši uzņēmēji dalījās pieredzē, stāstot par klupieniem un kāpumiem uzņēmējdarbības ceļā.
– Uzņēmēju forumu dažādos formātos rīkojam katru gadu. Līdz šim pasākumi vairāk norisinājušies ar ministriju, kas atbildīgas par uzņēmējdarbības vidi (Zemkopības, Ekonomikas, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības), pārstāvju, kuri informēja par turpmāko atbalstu uzņēmējdarbībai, piedalīšanos. Tā kā šāds formāts bija salīdzinoši garlaicīgs, šogad izvēlējāmies to nedaudz pamainīt un sniegt uzņēmējiem informāciju par pašvaldības plānotajām investīcijām uzņēmējdarbības vides sakārtošanai un atbalstam. Centrālais elements forumā ir pašu uzņēmēju stāsti, kuros viņi dalās savā pieredzē. Raudzīsimies, kāds būs pieprasījums no novada uzņēmējiem, taču pieļauju, ka šāds foruma formāts varētu kļūt par tradicionālu. Forumā arī pārrunājām nepieciešamību pēc uzņēmējus apvienojošas organizācijas (piemēram, konsultatīvās padomes) izveides Madonā. Šajā jautājumā iniciatīvu gaidām arī no pašiem uzņēmējiem, – atzina Romāns Hačatrjans.

Varētu pulcēties biežāk
Līdz šim Madonas novada uzņēmēju forums ir norisinājies reizi gadā, taču uzņēmējdarbības un tūrisma attīstības nodaļas vadītājs neizslēdza iespēju, ka uzņēmēji varētu pulcēties arī biežāk.
– Jau līdz šim vismaz divas, trīs reizes mēnesī tikāmies ar atsevišķās jomās strādājošiem uzņēmējiem, lai pārrunātu šīs jomas skarošus jautājumus, taču saikni ar uzņēmējiem varētu uzturēt arī šādā foruma veidā, kad tiek aptverts plašāks uzņēmēju loks. To vēlējāmies darīt ar Rīgas Tehniskās universitātes biznesa inkubatora Madonā palīdzību, kur pieredzes bagātākie uzņēmēji aptuveni reizi mēnesī varētu dalīties savā redzējumā kopā ar jaunajiem uzņēmējiem, kas savu biznesu sākuši tikai nesen, taču biznesa inkubators diemžēl darbosies vien līdz šā gada 31. oktobrim, – sacīja Romāns Hačatrjans.
Vaicāts par neierasto foruma vietas izvēli, uzņēmējdarbības un tūrisma attīstības nodaļas vadītājs bilda, ka foruma norise SIA „Madonas poligrāfists" ēkā nav nejauša. Pašvaldība ir nolēmusi ēku iegādāties, izveidojot tajā mazā un vidējā biznesa attīstības centru, kas kalpotu par mītnes vietu gan biznesa inkubatoram, gan jaunajiem Madonas uzņēmējiem un investoriem, kuri vēlas ienākt Madonā, lai attīstītu vieglo rūpniecību, kā, piemēram, apģērbu šūšanu un programmēšanu. Arī paši uzņēmēji, kas apmeklēja forumu, atzina, ka plašās telpas, kur reiz atradās tipogrāfijas iekārtas, ir gana radoša vide gan šādiem pasākumiem, gan uzņēmējdarbībai.

Uzņēmēji dalās pieredzē
Foruma norises laikā to apmeklēja 47 dalībnieki. Daži no viņiem arī dalījās savā pieredzē un neskopojās ar vērtīgiem ieteikumiem citiem. ZS „Līvi" saimnieks Raimonds Melderis atzina, ka no daudzajiem apņēmīgajiem saimniekiem, kuri vēlējušies ielauzties kazu audzēšanas biznesā, viņš šobrīd ir palicis vienīgais.
– Zemnieku saimniecība Bērzaunē ir darbojusies jau 19 gadu, un šajā laikā ir klājies visādi. Gads parasti sākas ar neziņu, kā būs ar produkcijas realizāciju, taču, par laimi, šajos 19 gados esam godam noturējušies. Mans prieks un lepnums ir tas, ka Rīgā Madona nereti tiek asociēta ar kazām. Nedaudz glaimo arī mūsu produkcijai veltītais Mārtiņa Rītiņa teiciens „Kas var būt labāks par šo?". Viņš ir viens no lielākajiem produkcijas noņēmējiem, lai gan netrūkst arī citu restorānu, veikalu un tirdzniecības vietu, tai skaitā arī Madonā, – atklāja Raimonds Melderis.
SIA „Nodokļu Konsultatīvais Birojs" valdes priekšsēdētāja Nelda Janoviča forumā uzstājās ar visai atraktīvu prezentāciju par tēmu „Konkurētspējīgs uzņēmums reģionā. Ar ko mēs varam būt īpaši?". Viņa aicināja nebaidīties no kļūdām, tā vietā katru kļūdu uztvert kā vērtīgu mācību, kā arī mudināja ieklausīties to cilvēku atziņās un padomos, kuri dzīvē daudz spējuši sasniegt. Nelda Janoviča atzina, ka 16 gadu laikā, kopš pati uzsākusi savu privāto uzņēmējdarbību, kopējā biznesa vide Madonā ir uzlabojusies un tie uzņēmēji, kas šobrīd darbojas, lielākoties apzinās, ko nozīmē savs bizness un tā attīstība.
Pasākuma noslēgumā savā pieredzē dalījās arī jaunās paaudzes uzņēmēji – Linda un Arnis Blaževiči, kuru uzņēmuma – SIA „Madonas karameles" – gardā produkcija ir labi zināma gan madoniešiem, gan citu novadu iedzīvotājiem. 2013. gadā sākuši savu biznesu, viņi ātri vien apjautuši, ka ražošanas telpas ir par šauru un nepieciešams paplašināties.
– Sākumā bija 1001 ideja, ko varētu darīt, taču parasti – kas patika vienam, neiepatikās otram. Karameles bija tā ideja, kas uzreiz iepatikās mums abiem, un nolēmām pamēģināt, kaut gan nebijām pārtikas tehnologi. Eksperimenti sākumā notika nelielā 10 kvadrātmetru plašā telpā, taču, kad produkcija nonāca pie pircējiem un interese par karamelēm sāka pieaugt, radās nepieciešamība gan pēc plašākām telpām, gan papildu darbarokām. Pieteicāmies biznesa ideju konkursam „Madona var labāk!" un guvām finansējumu. Tas ļāva iegādāties darbgaldus, kā arī pieņemt darbā divus darbiniekus. Šogad arī izmantosim iespēju vasarā nodarbināt divus jauniešus, – stāstīja Arnis Blaževičs.

AGRA VECKALNIŅA foto

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px