Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Madonas pūtēju orķestris atkal labākais

INESE ELSIŅA

Autors • 13.04.2015.

Madonas pūtēju orķestris atkal labākais
Burtu lielums

28., 29. martā Vidzemes koncertzālē „Cēsis" norisinājās III Starptautiskais pūtēju orķestru konkurss „Baltic Open" un VII Latvijas pūtēju orķestru konkurss, kurā piedalījās 40 Latvijas un ārvalstu pūtēju orķestru.

Visaugstāko punktu skaitu ot­rās – augstākās – grūtības pakāpes grupā saņēma Madonas kultūras nama pūtēju orķestris „Madona", diriģents Andrejs Cepītis. Pirmoreiz konkursa vēsturē starptautiskā žūrija dāvāja arī savas īpašās uzslavas, cieņas un atzinības apliecinājumus. Žūrijas komplimentu saņēma: Ogres kultūras centra pūtēju orķestra „Horizonts" flautiste Kristīne Keiča par flautas solo obligātajā skaņdarbā; Rūjienas kultūras nama pūtēju orķestra diriģents Gvido Brenčevs par aizrautību un profesionalitāti; Madonas kultūras nama pūtēju orķestris „Madona" (diriģents Andrejs Cepītis) par spožu konkursa programmas interpretāciju; Balvu kultūras un atpūtas centra pūtēju orķestris „Balvi" (diriģents Egons Salmanis) par spilgtu latviešu mūzikas konkursa programmu. Atvars Lakstīgala savu komplimentu veltīja visiem augstākās grūtības pakāpes grupas trompetistiem par spēli obligātajā skaņdarbā. Savukārt konkursa rīkotāji saņēma komplimentu no Tallinas Tehnoloģiju universitātes orķestra par silto uzņemšanu un profesionalitāti.

Arvien uz augšu
Gribu atgādināt, ka augstākās grūtības pakāpes grupā madonieši pirmo reizi sevi kā Latvijas labāko pūtēju orķestri apliecināja XXV Vispārējo latviešu Dziesmu un XV Deju svētku laikā, kas notika 2013. gada vasarā. Mūsu kolektīvs svētku finālskatē ieguva 1. vietu. Nu augstais standarts ir atkārtots, pierādot, ka nejaušību nav un kolektīva mākslinieciskais līmenis ir godam noturēts.
– Pagājušajā gadā orķestrim Madonas kultūras namā bija 60 gadu jubilejas koncerts, šogad bija smags gads, jo mainījās mūziķu sastāvs, – aicināts uz sarunu, atklāj orķestra mākslinieciskais vadītājs Andrejs Cepītis. – Tik augstu līdz šim nebijām tikuši, starptautiskajā konkursā otrās augstākās grūtības pakāpes grupā saņēmām 1. vietu un absolūti augstāko punktu skaitu. Konkursā kopumā piedalījās 40 pūtēju orķestru, mūsu grupā – astoņi. Esam novērtēts kā labākais orķestris ārpus Rīgas. Aiz mums palika Daugavpils, Ventspils, lielajām pilsētām esam pagājuši garām. Konkursā spēlējām obligāto skaņdarbu – Georga Pelēča „Svītu pūtēju orķestrim", kā arī izvēles programmu – Klausa Badelta mūziku no kinofilmām un Jāņa Ivanova skaņdarbu „Svinīgā prelūdija".

Pateicības vārdi atbalstītājiem
Diriģents izsaka pateicību mūziķiem un viņu ģimenēm, novada pašvaldībai un viesu mājai „Jānis". – Mums viss iet pareizā virzienā – ir labas telpas, kur mēģināt, un labi instrumenti, – gandarījumu pauž vadītājs. – Labi strādā arī mazais pūtēju orķestris Jāņa Norviļa Madonas mūzikas skolā, kas savā skatē ieguva 1. pakāpi. To gan nevajag jaukt ar 1. vietu, jo 1. pakāpi piešķir daudziem orķestriem. Katrā ziņā prieks, ka pirms gadiem šo kolektīvu izdevās izveidot – Madonas mūzikas skolas pūtēju orķestris kļūst aizvien varošāks, pūtēju nodaļa Madonas mūzikas skolā šobrīd ir labākā Vidzemē. To apliecina konkursu rezultāti, un paldies maniem kolēģiem mūzikas skolā, kas izaudzinājuši labus orķestra dalībniekus.
Jautāts, cik lielā mērā pēc jubilejas koncerta nomainījās orķestra sastāvs, Andrejs Cepītis ir samierniecisks: – Jauniešu aiziešana nav nekas jauns un ir tikai likumsakarīga. Daudzi studē Rīgā, dodas apmaiņas programmās uz ārzemēm, klāt nāk mazie no mūzikas skolas. Protams, pamatskolēna domāšanu nevar salīdzināt ar studenta vai ģimnāzista varēšanu, bet jauniešu orķestrī mūziķu maiņa būs vienmēr.

Trūkst projektu rakstītāja
Uz jautājumu, pie kā kolektīvam vajadzētu piestrādāt nākotnē, Andrejs Cepītis ir atklāts: – Šis laiks ir projektu rakstīšanas laiks, diemžēl mums tas nenotiek, jo nav, kas to dara. Bija doma ar īpašu garīgās mūzikas programmu doties tūrē pa Latvijas baznīcām, bet tam nepieciešami līdzekļi (kaut transportam), un ideja nerealizējās. Tāpat mums ir labi sakari ar ārzemju kolektīviem, būtu vajadzīgs cilvēks, kurš šos kontaktus uztur. Pats esmu aizņemts mūzikas skolā, studenti ir aizņemti ar savām lietām, mazajiem tas ir par sarežģītu. Ideja ierakstīt CD ar latviešu pūtēju orķestru mūziku arī palika pusceļā. Būtu jāraksta projekts un jāpiesaista finanses, bet nav, kas to paveic. Nereti lauku ansamblīši knapi māk spēlēt, bet uzraksta projektu, tiek atbalstīti un savai lietai saņem tūkstošus. Mēs esam labākie Latvijas pilsētās ārpus Rīgas, bet palīgu nav.

Atkal būs jāspēlē
Optimistisku skatu kolektīva vadītājs atkal atgūst, domājot par orķestra uzstāšanos tuvā nākotnē: – 2. maijā spēlēsim novada audžuģimeņu saietā, kas notiks Madonas kultūras namā. Tur atskaņosim vieglo mūziku, kas publikai parasti patīk. 25. jūlijā piedalīsimies vieglās un izklaides mūzikas festivālā Cēsīs. Festivāls notiks pilsētas svētku ietvaros, paredzēts arī orķestru konkurss. Oktobra beigās, iespējams, dosimies uz Vāciju, Vaiji. Madonas novada pašvaldības izpilddirektora līmenī tas solīts, un ceru, ka nekas nemainīsies. Madonu ārpus Latvijas zina, pateicoties arī mūsu orķestrim. Katrā ziņā Lietuvā un Igaunijā mūs novērtē. Aprīļa vidū mani uzaicināja doties uz Panevēžu un piedalīties Lietuvas pūtēju orķestru čempionāta žūrijā. Tā ir atzinība visam orķestrim, un tas priecē.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px