Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Jauniešus rosina studēt medicīnu

INESE ELSIŅA

Autors • 30.03.2015.

Jauniešus rosina studēt medicīnu
Burtu lielums

26. martā Madonas novada pašvaldība parakstīja sadarbības memorandu ar Rīgas Stradiņa universitāti (RSU) par topošo un jauno mediķu piesaisti Madonas reģionam.

Pasākuma dalībniekiem vispirms bija iespēja doties ekskursijā pa Madonas slimnīcu, apskatot radioloģijas un uzņemšanas nodaļu, procedūru kabinetus un laboratoriju. Pēc atgriešanās konferenču zālē klātesošie iepazinās ar Madonas slimnīcas darbību tās valdes priekšsēdētāja Arta Stubura stāstījumā, uzzināja par prakses un darba iespējām slimnīcā, par mediķu vakancēm un atalgojumu. Slimnīcas vadītājs mudināja jauniešus studēt medicīnu un pēc studijām atgriezties Madonā, norādīja, ka slimnīcai ir un nākotnē būs nepieciešami vairāku nozaru speciālisti: anesteziologs reanimatologs, narkologs, psihiatrs, oftalmologs, rehabilitologs, endokrinologs, pediatrs, otolaringologs, ginekologs, neirologs, radiologs, ķirurgs, traumatologs, internists, nefrologs.

Klātesošie noklausījās RSU rektora profesora Jāņa Gardovska prezentāciju par medicīnas studijām RSU. Rektors uzsvēra, ka lielākā daļa Latvijas medicīnas darbinieku, kas strādā dažādās nozarēs, savu izglītību ieguvuši tieši šai augstskolā. RSU sagatavo ne tikai ārstus, zobārstus, farmaceitus, māsas, bet arī speciālistus rehabilitācijas, sabiedrības veselības, sociālajās un tiesību nozarēs. Augstskola ir orientēta uz specialitātēm, kuras ir praktiskas un sabiedrībai nepieciešamas. Jānis Gardovskis piebilda, ka svarīgi, lai augstas kvalitātes medicīnas un veselības aprūpe būtu ne vien Rīgā, bet arī reģionos. Rūpējoties par medicīnas un veselības aprūpes attīstību Latvijā, RSU jau noslēgusi sadarbības līgumus ar Rīgas, Daugavpils un Rēzeknes pašvaldībām par jauno mediķu piesaisti reģionālajām slimnīcām.
Madonas slimnīcas neiroloģe, viena no iestādes jaunākajām speciālistēm Inese Irbe dalījās savā redzējumā par Madonas slimnīcu, uzsverot šīs iestādes nodrošinājumu ar modernajām tehnoloģijām un novērtējot atbildīgos, profesionālos kolēģus.
Madonas novada domes priekšsēdētājs Andrejs Ceļapīters aicināja jauniešus atgriezties novadā un strādāt slimnīcā. „Madonas slimnīca var iegādāties modernāko aparatūru un tehniku, taču ir vajadzīgi augsti kvalificēti, atbildīgi un strādātgriboši speciālisti."
Priekšsēdētājs piebilda, ka ir trīs avoti, lai atbalstītu jauniešu studijas RSU. Viens no tiem – Madonas slimnīca, kas procesā ir ieinteresēta un kam ir savi resursi. Otrs avots ir novada pašvaldība, kas jauniešiem var maksāt stipendiju un kārtot dažāda veida atbalstu, un trešais ir Pētera Avena fonds. „Mums ir jānoformulē priekšlikumi, un fonds tos izskatīs." Tā kā līdz šim pašvaldībai nav bijis pieredzes jauniešu studiju atbalstam, šis būs lūzuma gads, kas sāksies ar topošo mediķu atbalstu un turpināsies ar citu novadam vajadzīgo profesiju pārstāvju studējošo atbalstu.
Tikšanās noslēgumā tika parakstīts sadarbības memorands starp RSU un Madonas novada pašvaldību.
Tā kā pasākumā piedalījās medicīnas studiju rezidenti, studenti, kā arī 9.-12. klašu skolēni, vēlējos par redzēto uzzināt viņu domas.
Madonas pilsētas 2. vidusskolas 11. klases audzēkne Ance Kampe atzina, ka viņu medicīnas joma interesē un, iespējams, to izvēlēsies par studiju priekšmetu. „Šaubīties liek vienīgi tas, ka medicīnas programmas jāmācās ļoti ilgi un tā ir liela atbildība – ārstēt cilvēkus. Savukārt pozitīvais, manuprāt, ir iegūtās zināšanas un iespēja izglābt kādam dzīvību."
Rūdolfs Preiss nāk no Jaunkalsnavas, šobrīd studē RSU Tālākizglītības fakultātē. – Esmu pirmā gada rezidents traumatoloģijā un ortopēdijā. Vēlos atgriezties dzimtajā pusē, strādāt Madonas slimnīcā, – atklāja jaunietis. – Tā kā ģimene dzīvo Jaunkalsnavā, nav iemesla doties kur citur. Pēc 4,5 gadiem varēšu uzsākt patstāvīga darba gaitas. Iecerēto pašvaldības atbalstu studējošajiem vērtēju kā papildu bonusu. Ja kāds domā studēt medicīnu tāpēc, ka tas ir prestiži un tas ir labi atalgots darbs, tie nav iemesli izvēlēties mediķa profesiju. Galvenais tomēr ir aicinājums, jo uz darbu būs jānāk katru dienu.
Madonas reģiona jauniete Rita Turkina medicīnu studē Latvijas Universitātē (LU). – Atbalsts no slimnīcas man ir aktuāls, tāpēc šodien esmu šeit, – sacīja Rita. – Mācos 2. kursā, šobrīd vēl grūti garantēt, kādā specialitātē strādāšu. Uzskatu, ka šis bija vērtīgs pasākums, vienīgais mulsinošais ir tas, ka tiek runāts par sadarbību ar RSU. Es mācos LU un gribu uzzināt, vai tiek domāts par memoranda parakstī-šanu arī ar Latvijas Universitāti. Abas augstskolas ir vienlīdz profesionālas, to diplomi ir vienlīdz vērtīgi. Vēlos šo jautājumu šodien noskaidrot.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px