Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Pamatskolai – pēdējais gads

EGILS KAZAKEVIČS

Autors • 02.02.2015.

Pamatskolai – pēdējais gads
Burtu lielums

Šā gada 31. jūlijā tiks likvidēta Sarkaņu pamatskola – tādu lēmumu 29. janvāra Madonas novada pašvaldības domes sēdē pieņēma domes deputāti.
Atšķirībā no situācijas pirms gada, kad pret Sarkaņu skolas slēgšanu tika vākti iedzīvotāju paraksti un rakstītas vēstules, kā arī karstas diskusijas norisinājās domē, pagājušās nedēļas sēdē lēmums tika pieņemts ātri un bez garām debatēm.

Skolēnu skaits nepietiekams
Madonas novada pašvaldības izglītības nodaļas vadītāja Solvita Seržāne „Staram" norādīja, ka būtiskākais skolas slēgšanas iemesls bijis nepietiekamais skolēnu skaits, un arī tendence neliecina par labu skolēnu skaita pieaugumam tuvākajos gados.
– Šā mācību gada otrajā semestrī Sarkaņu pamatskolu apmeklē 35 skolēni, tas ir mazākais izglītojamo skaits Madonas novada izglītības iestādēs. Novada izveides brīdī skolēnu skaits bija 45, un visus šos gadus ir vērojama tendence, ka skolēnu skaits pamatskolā sarūk. Vēsturiski ir bijis periods, ko skolēnu skaita ziņā varētu dēvēt pat par ziedu laikiem, kad Sarkaņu pamatskolā ir mācījies tik liels skolēnu skaits, ka pat nav īsti skaidrs, kā tik daudz skolēnu ēkā bija iespējams satilpināt. Piemēram, 1999. gada dati liecina, ka pamatskolā mācījās 162 skolēni, – sacīja Solvita Seržāne.
Arī Madonas novada domes priekšsēdētājs Andrejs Ceļapīters atzina, ka, iepazīstoties ar statistiku, ikvienam būs skaidrs, kādēļ deputāti izšķīrušies par šādu soli.
– Jau pērn tika izvērtēta iespēja pamatskolu likvidēt, taču tad pie vienota lēmuma nenonācām. Šogad, raugoties, cik liels ir skolas piepildījums, izšķīrāmies par skolas slēgšanu. Lai gan Sarkaņu pagasts ir viens no bagātākajiem ar skolas vecuma bērniem – pagastā to ir 132, Sarkaņu pamatskolā mācījās vien 35.
132 bērni – tai būtu jābūt pamatīgai pamatskolai. Šādā kontekstā ne jau dome pieņēma lēmumu par skolas likvidēšanu, bet gan to ar savu izvēli bērnus sūtīt mācīties Madonas, Cesvaines u. c. skolās ir pateikuši pagasta iedzīvotāji. Pašvaldībai saistībā ar Sarkaņu pamatskolas likteni nebija izvēles iespēju. Turpināt kā līdz šim, uzturēt neefektīvu infrastruktūru, nav pareizi. Šogad vien pašvaldībai no budžeta līdzekļiem vajadzēs piefinansēt aptuveni 100 000 eiro novada skolu pedagogu atalgojumu, jo ar valsts piešķirto mērķdotāciju nepietiek. Šādā situācijā mums ir jārīkojas un sistēma jāsakārto, un pagastu skolas nav vienīgais izglītības sistēmas sakārtošanas posms – tas ir jāturpina arī citos virzienos. Jāpiebilst, ka visi lēmumi jāpieņem laicīgi – tajā brīdī, kad ir nobriedusi situācija. Sarkaņu pamatskolas jautājumā jau vairākkārt esmu uzsvēris, ka savulaik nepieņemts lēmums, kā arī dažādu apstākļu ietekme ir novedusi pie tā, ka skola jāslēdz. Ja tūkstošgades sākumā iniciētais priekšlikums par skolas pārcelšanu uz Biksēri – jaunbūvēto bērnudārza ēku būtu īstenots, mēs šodien nerunātu par skolas slēgšanu un Sarkaņu pamatskola būtu viena no stabilākajām izglītības iestādēm novadā, jo, kā jau minēju, pagastā ir 132 skolas vecuma bērni, kā arī aptuveni 80 pirmsskolas vecumā.
– Ar bērnudārza grupiņu atvēršanu piedāvāsim pagasta iedzīvotājiem jaunu pakalpojumu, kas gan atrodas nedaudz tālāk no Madonas, jo tieši Madonas tuvums bija viens no faktoriem, kādēļ skolas piepildījums bija tik mazskaitlīgs, – uzsvēra Andrejs Ceļapīters.

Jaunas skolas meklējumos
Neraugoties uz to, ka dome ir pieņēmusi lēmumu skolu likvidēt, mācību process pamatskolā rit savu gaitu, jo skolēniem jāpabeidz mācību gads. Par to, kur bērniem mācīties nākamajā mācību gadā, būs jāizšķiras viņu vecākiem.
– 15. janvārī rīkojām tikšanos ar izglītojamo vecākiem un skolas kolektīvu. Pašvaldība sniegs visu informatīvo palīdzību, kas būs nepieciešama, lai vecāki pēc iespējas vieglāk spētu pieņemt lēmumu par to, kurā skolā turpmāk sūtīt bērnu. Šobrīd vēl grūti pateikt, kurām skolām tiks dota priekšroka. Līdzšinējā tendence liecina, ka kustība notiek novada centra – Madonas izglītības iestāžu – virzienā. Vēsturiskā tradīcija rāda, ka daudzi biksērieši izvēlas mācīties Cesvaines vidusskolā, tādēļ pieļauju iespēju, ka daļa no pamatskolas skolēniem turpmāk mācīsies Cesvainē. Tā ir absolūti brīva vecāku izvēle. Runājot par vecākiem, vēlos viņus uzteikt, ka līdz šim tie ir bijuši lokālpatrioti un sūtījuši savus bērnus pagasta pamatskolā. Var saprast viņu emocijas saistībā ar to, ka bērnam jāmaina ierastā vide, taču kopumā vecāki pret domes lēmumu ir izturējušies pragmatiski un ar sapratni, jo izprot, ka bērniem situācija saistībā ar izglītības apguvi nepasliktinās. Jāsaprot, ka šī nav pašvaldības iegriba, kaprīze, bet gan reālās situācijas apzināšanās. Ja mēs šo jautājumu nesakārtojam – sākam pasliktināt kopējo situāciju ar izglītību novadā. Viena lieta ir skolas piepildījums, taču šim jautājumam ir arī finansiālā puse. Kā jau tika minēts, finansējums, ko valsts mērķdotācijas veidā nodrošina pedagogu atalgojumam, nav pietiekams. Kopš 2012. gada pašvaldība daļu finansējuma iedala no sava budžeta. Iepriekšējā mācību gadā pašvaldība Sarkaņu pamatskolas pedagogu atalgojumam piešķīra vairāk nekā 3000 eiro. Šajā mācību gadā šī summa jau ir aptuveni 10 000 eiro. Šis mācību gads iezīmē arī tādu nebijušu gadījumu, ka mazā skolēnu skaita dēļ bijām spiesti apvienot vienā klasē trīs vecuma grupas, kas ļoti komplicē mācību procesu, padarot to grūtu gan skolēniem, gan pedagogiem. Kas attiecas uz skolas kolektīvu, šobrīd Sarkaņu pamatskolā strādā 16 pedagogu. Deviņiem no viņiem pamatskola ir vienīgā darbavieta, pārējie šo darbu apvieno. Jāteic, ka trīs pedagogi, kas ir sasnieguši pensijas vecumu, dosies atpūtā. Ar pārējiem darbiniekiem ir bijusi saruna, un, ja vien pedagogi izteiks vēlmi darboties izglītības jomā, izglītības nodaļa darīs visu iespējamo, lai informācija par šiem skolotājiem nonāktu citās skolās, kas, iespējams, meklē kādu, kurš varētu pasniegt konkrētu priekšmetu. Par to skolu direktorus jau esmu informējusi 30. janvārī notikušajā izglītības iestāžu vadītāju seminārā, – pastāstīja izglītības nodaļas vadītāja.

Skolas vietā – bērnudārzs
Vaicāts, kas pēc skolas likvidēšanas notiks ar Sarkaņu pamatskolas ēkām, Andrejs Ceļapīters sacīja, ka tukšas tās noteikti nepaliks, jo jau šobrīd tiek domāts tajās izveidot kultūras, vēstures un izglītības centru.
– Daļa no muzeja fondu krājuma atrodas nepiemērotās telpās. To varētu pārcelt uz pamatskolas ēku. Tiek plānotas arī citas aktivitātes, kas saistītas ar ēku izmantošanu. Tās būs saistītas ar kultūrvēsturi un izglītību. Šo aktivitāšu īstenošanai gatavosimies arī piesaistīt ES struktūrfondu finansējumu. Ar ēku pielietojumu uztraukumam nevajadzētu būt. Daudz problemātiskāka ir situācija ar pašvaldības ēkām citos pagastos. Piemēram, Barkavā, bērnudārzam pārejot uz skolas ēku, palika tukšas plašās telpas. Sākotnēji bija vāja interese no uzņēmēju puses, taču tā nerealizējās, un līdz ar to pašlaik ēka stāv tukša un nepieprasīta, – minēja Andrejs Ceļapīters.
Domes sēdē jautājumu par pamatskolas likvidēšanu deputāti aicināja skatīt kontekstā ar citu jautājumu, proti, par bērnudārza grupiņu izveidi Biksēres ciemā. Deputātu vidū valdīja vienprātība, ka, izšķiroties par tik smagu jautājumu kā skolas slēgšana, nepieciešams pagasta ar teju labāko demogrāfisko situāciju novadā iedzīvotājiem kaut ko piedāvāt pretī, kas šajā gadījumā būtu pirmsskolas izglītības iestāde. Andrejs Ceļapīters neslēpa, ka šāds lēmums bija jāpieņem jau krietni agrāk.
– Ir nolemts pabeigt izbūvēt muižas ēku, kurā atrodas pagastmāja, un ēkas otrajā stāvā izveidot bērnudārzu ar divām grupiņām. Bērnudārzu plānots atvērt ar šā gada 1. septembri. Pārvaldes vadītājs Andris Simtnieks ir aptaujājis vietējos iedzīvotājus, un daļa ir reaģējusi pozitīvi, apliecinot, ka sūtīs bērnus uz Biksērē esošo bērnudārzu. Daļa vecāku vēl ir pārdomās. Neatkarīgi no tā šāds pakalpojums tiks organizēts, un ticu, ka Biksērē un tās apkaimē dzīvojošie cilvēki novērtēs to, ka pagastā ir savs bērnudārzs, kas sniedz labu pakalpojumu, – pasākumu, kas ļautu Sarkaņu pagasta bērniem apmeklēt savu bērnudārzu, nevis doties uz citiem pagastiem vai pilsētām, akcentēja Andrejs Ceļapīters.
Viedokli saistībā ar pagājušajā nedēļā domes sēdē pieņemto lēmumu aicinājām izteikt arī Sarkaņu pamatskolas direktori Baibu Pētersoni, taču viņa no komentāriem atteicās.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px