SIA "Aiva G" siltumnīcās Barkavas pagastā, kas ir mūsu novada lielākie siltumnīcu gurķu un tomātu audzētāji, ražas laiks turpinās. Ik pārdienu tiek vākti gan gurķi, gan tomāti.
– Šogad ir laba gan gurķu, gan tomātu raža. Pateicoties ļoti siltajam laikam, siltumnīcu dārzeņi ļoti strauji auga. Labāks noiets šogad ir lauka gurķiem. Rīgā vairāk pērk tieši lauka gurķus. Pavasarī pirmie ražu deva pusgarie siltumnīcu gurķi, bet, tā kā Rīgā bija ievests ļoti daudz gurķu no Polijas, mūsējos bija ļoti grūti pārdot. Cenas ir zemākas, nekā bija pagājušajā gadā, bet ne tik dramatiski zemas, kā tajā gadā, kad bija atklāta E. coli baktērija. Tas bija jūlijā, bet, ja robežu ar Krieviju aizvērtu aprīlī, maijā, domāju, ka daudzi dārzeņu audzētāji bankrotētu. Tad vēl ir jātiek galā ar apkures rēķiniem. Redzēs, kas būs nākampavasar. Nākamgad skatīsimies, sekosim līdzi cenām. Ja cenas būs katastrofāli zemas, ir jāpārdomā, vai ir vērts agri sākt. Ja joprojām būs saspīlēta situācija tirgū, būs jāsāk strādāt tikai tad, kad vairs nevajag kurināt. Ir jātaupa resursi, bet noteikti – strādāsim, kā gan citādi, – atziņās dalās siltumnīcu saimniece Silvija Grudule. Viņa piebilst, ka vietējiem dārzeņiem vienmēr ir bijis jākonkurē ar ievestajiem dārzeņiem, kuri ir lētāki. Taču līdz ar Krievijas embargo, kad Latvijā savus izaudzētos dārzeņus ieved arī citas valstis (pārsvarā Lietuva, Polija) un pārdod par ļoti zemu cenu, konkurence kļūst sarežģīta. Pirmo reizi var just, ka arī Latvijas valdība aizstāv savu vietējo ražotāju. Tomēr lielveikalos dominē vietējie dārzeņi, kaut cenas ir ļoti zemas.
Plašāk lasiet laikrakstā STARS 20.08.2014.
Autore: IVETA ŠMUGĀ
AGRA VECKALNIŅA foto