Katra sieviete vecumā no 50 līdz 69 gadiem reizi divos gados saņem uzaicinājuma vēstuli no Nacionālā veselības dienesta (NVD) veikt krūšu pārbaudi ar mamogrāfijas metodi. Šos izmeklējumus apmaksā valsts, taču, kā liecina līdzšinējā pieredze, tikai aptuveni katra trešā sieviete veic šīs pārbaudes un dara to regulāri.
Aprīļa sākumā tika atklāta ikgadējā informatīvā kampaņa ar saukli „Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu!". Tieši tik vienkārša ir arī kampaņas pamatdoma – vien regulāri, ik pēc diviem gadiem veicot mamogrāfiju jeb krūšu izmeklēšanu ar rentgena stariem, var efektīvi un laikus atklāt krūts vēzi vai kādas citas krūts veselības problēmas. Savukārt tieši laicīga problēmu atklāšana palielina iespēju šo saslimšanu izārstēt pēc iespējas sekmīgāk, ātrāk un vienkāršāk.
Kampaņas vēstnesis Madonas reģionā Kaspars atklāja, ka mūsu pusē novērojama kāda satraucoša tendence. – Galvaspilsētā un lielākās pilsētās sievietes vecumā no 50 līdz 69 gadiem, saņemot NVD uzaicinājuma vēstuli, to tomēr izmanto, bet situācija mazākās pilsētās un lauku teritorijās ir krietni bēdīgāka. Latvijā kopumā vidēji tikai 30% sieviešu veic mamogrāfijas izmeklējumus. Saprotams, ka laukos kūtrumam ir dažādi iemesli – līdz slimnīcai ir jātiek, tas prasa laiku, transporta izdevumus un tamlīdzīgi. Tomēr ar šo kampaņu mēs vēlētos mudināt sievietes parūpēties par savu veselību, jo, diemžēl, Latvijā krūts vēzis pārāk bieži tiek atklāts vēlīnās stadijās, kad arī ārstēšana padodas grūtāk.
Plašāk lasiet laikrakstā STARS 15.04.2014.
Autore: LAURA KOVTUNA