Iepriekšējā laikraksta „Stars" numurā jau informējām, ka pēc plašākām debatēm Madonas novada dome noņēma no darba kārtības jautājumu par Sarkaņu, Lazdonas un Mētrienas skolu reorganizāciju. Sarkaņos un Lazdonā pamatskolu bija plānots slēgt, saglabājot apmācības pirmsskolas grupās, bet Mētrienas pamatskolas gadījumā tika aplūkoti divi tālākie darbības virzieni – pārveidošana par sākumskolu vai pārtapšana par kādas no vidusskolām filiāli.
Sēdē kā pirmais tika skatīts jautājums, kas skāra Sarkaņu pamatskolas likteni, un tā apspriešana arī noteica tālāko diskusijas gaitu un toni.
Madonas novada pašvaldības izglītības pārvaldes vadītāja Solvita Seržāne, informējot par sagatavoto lēmumprojektu, norādīja, ka saskaņā ar valsts likumdošanu lēmums par skolu slēgšanu ir jāpieņem vismaz pusgadu pirms jaunā mācību gada sākuma, respektīvi, līdz 1. martam, tādēļ deputātiem par tālāko rīcību ir jāizšķiras tieši 27. februāra domes sēdē.
– Jautājumi ir skatīti vairākās komiteju sēdēs. Bijusi arī tikšanās skolā ar vecākiem un skolas kolektīvu. Ņemot vērā, ka pēdējā tikšanās Sarkaņu pamatskolā, kurā piedalījās arī domes deputāti, notika pirms komitejas vai domes sēdes, lēmumprojekts atstāts nemainīgs. Izglītības nodaļas viedoklis ir, ka lēmumprojekts ir pamatots un saistīts ar reālo situāciju, kā arī prognozēm, kas attiecas uz nākotni. Jautājums ir vien par to, vai vēlamies šo realitāti saskatīt. Kāds būs domes lēmums, tā arī rīkosimies, taču aicinu nepieņemt lēmumus, kuri neveicinās sistēmas tālāku sakārtošanu un attīstību, – norādīja Solvita Seržāne.
Raimonds Aizstrauts un vairāki citi deputāti, diskutējot par nepopulāro skolas reorganizācijas jautājumu, minēja, ka tas tiek virzīts pārāk sasteigti.
– Nav skaidrs, kādu efektu dos skolas slēgšana, kur paliks bērni, arī iespējamie izdevumi, cik izmaksās sākumskolas ierīkošana Biksērē. Tas, ka sistēma jāreorganizē, ir skaidrs visiem, taču to vajadzētu darīt laicīgāk. Lai mēs varētu rīkoties, lēmums būtu jāpieņem šajā sēdē, taču neuzskatu, ka esam gatavi to darīt, – savu viedokli pauda Raimonds Aizstrauts.
Andris Dombrovskis sēdē atzina, ka viņam radies iespaids, ka, vācot parakstus un iesaistoties skolas saglabāšanas akcijās, daļa iesaistīto vairāk domājot par pašu labumu.
– Vēstuli pret skolas slēgšanu parakstījuši aptuveni 300 cilvēku, taču nedz skolotāji, nedz pārvaldes vadītājs nav padomājis par to, ka lietderīgāk būtu aiziet pie to pagasta bērnu, kuri pašlaik mācās Madonā un Cesvainē, vecākiem un prasīt, lai tie parakstās, ka viņu bērni mācīsies Sarkaņos. Patlaban vairāk saskatu savu interešu aizstāvību. Es kā uzņēmējs, raugoties uz šo jautājumu, apzinos, ka skolu, kur klasē mācās vien divi bērni, nevar uzturēt, – sacīja Andris Dombrovskis.
Plašāk lasiet laikrakstā STARS 04.03.2014.
Autors: EGILS KAZAKEVIČS
AGRA VECKALNIŅA foto