Aizgājušais gads Latvijai izglītības jomā ir bijis viens no trauksmainākajiem. Izglītības un zinātnes ministrs Roberts Ķīlis ir centies izvērtēt un tad pārvērtēt to, kas notiek augstākās izglītības druvā. Situāciju izglītības sistēmā ietekmē arī demogrāfijas jautājumi, kas, saglabājoties principam „Nauda seko skolēnam", skolām un novadiem liek cīnīties par katra skolēna noturēšanu vai piesaistīšanu no citiem novadiem. Samazinoties skolēnu skaitam, savu pastāvēšanu ir beigusi ne viena vien mazā lauku skola. Madonas novadā darbu pagaidām turpina visas skolas, katram skolēnam nodrošinot iespēju mācīties pēc iespējas tuvāk savai dzīvesvietai. Viena no mācību iestādēm, kas, kaut arī esot jaunākās statusā, ir spējusi gūt gan atpazīstamību, gan prestižu uz citu Latvijas skolu fona, ir Madonas Valsts ģimnāzija (MVĢ). Tās direktorei VANDAI MADERNIECEI 2012. gadā tika piešķirta Madonas novada pašvaldības atzinība. Piedāvājam jūsu uzmanībai sarunu ar viņu.
– Esmu dzimusi Ilūkstē, tur arī beidzu vidusskolu, bet pirmās trīs klases mācījos Pilskalnes pamatskolā, kur bija apvienotās klases, un mana klase bija vislielākā – 9 skolēni. Varbūt tādēļ ir viegli saprast to, ka joprojām eksistē skolas, kurās skolēnu skaits ir mazāks par Ministru kabineta noteikto. Galvenais nosacījums mazam bērnam – mācīties tuvāk dzīvesvietai.
Studēju Daugavpils Pedagoģiskajā institūtā, mana kvalifikācija – fizikas un matemātikas skolotāja. Jau bērnībā lelles sēdināju rindās un spēlēju skolu. Toreiz nebija karjeras izaugsmes testu vai iepazīšanās iespēju ar dažādām profesijām. Arī māsa studēja pedagoģiju. Matemātika man bija mīļākais mācību priekšmets, kas ne tikai balstās uz to, ko iemācies, bet ir iespēja meklēt risinājumus, vajadzīga loģiskā domāšana. Vidusskolas noslēguma klasē mums nomainījās četri matemātikas skolotāji, bet paliku pie savas izvēles. Studiju laikā daudz nācās pielietot krievu valodu – gan sapulcēs, gan pētnieciskajos darbos. Atceros, ka vajadzēja krievu valodā aizstāvēt kursa darbu pedagoģijā, jo tiku izvirzīta uz starptautisko olimpiādi pedagoģijā. Kāds profesors toreiz teica: „Ko te māžojas, runātu labāk savā mātes valodā." Pedagoģijas maģistra diploms iegūts Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības augstskolā (RPIVA).
Plašāk lasiet laikrakstā STARS 04.01.2013.
Autors: EGILS KAZAKEVIČS
OĻĢERTA SKUJAS foto