2011. gada sākums daudzos bijušā Madonas rajona teritorijas mājokļos tika sagaidīts sveču gaismā, jo ilgstošais putenis daudzviet uz elektrolīnijām bija sagāzis kokus, kas radīja pārrāvumus elektroapgādē.
2010. gada nogales putenis ar tā radītajiem ilgstošajiem elektroapgādes traucējumiem bija valstiska mēroga problēma, par ko liecina Ministru kabineta lēmums 40 novados izsludināt ārkārtas situāciju, taču pagājušās nedēļas nepatīkamie laikapstākļi, kas mūsu sarunvalodā ieviesuši jaunvārdu „snieglauze", šķiet, bija sazvērējušies tikai pret Madonas reģiona novadiem, kā arī Balviem un Gulbeni.
Atjauno elektrības padevi
Snieglauzes postījumu dēļ sākotnēji elektroapgādes traucējumu skaits bija mērāms 5000, taču līdz pirmdienai lielākā daļa no tiem ir novērsti, un, kā „Staru" informēja AS „Latvenergo" preses sekretāre Ivita Bidere, šobrīd vairs daži simti uzņēmuma klientu ir palikuši bez elektrības. Viņa prognozēja, ka tuvākajās dienās šiem klientiem elektrības padevi varētu atjaunot.
Visu nedēļas nogali noritēja intensīvi elektroapgādes atjaunošanas darbi no snieglauzes visvairāk cietušajos reģionos – Madonas un Balvu apkārtnē. Lai tos novērstu, tika iesaistīti lieli AS „Sadales tīkls" un papildu resursi, mobilizēta visa speciālā tehnika, kā arī veikti ārkārtas pasākumi – noliekušos koku apzāģēšana no pacēlājiem un ar helikopteru.
Snieglauzes specifisko seku, piemēram, atkārtotu bojājumu, novēršanā kopumā tika iesaistīts vairāk nekā 500 cilvēku, kas triju dienu laikā veica atjaunošanas darbus, izzāģējot kokus un montējot gaisvadu līnijas.
– Vislielākie darbi snieglauzes seku novēršanai notiek tieši Madonas apkārtnē, kā arī Ērgļu, Lubānas un Cesvaines novadā. Kopumā Ziemeļaustrumu reģionā strādā 76 darbinieku brigādes, kurās kopā ir aptuveni 200 cilvēku, – pastāstīja Ivita Bidere.
Plašāk lasiet laikrakstā STARS 04.12.2012.
Autors: EGILS KAZAKEVIČS
AGRA VECKALNIŅA foto