Oktobrī SIA „Madonas slimnīca" parakstīja līgumu ar Nacionālo veselības dienestu (NVD) par grozījumiem iepriekšējā līgumā par stacionāro un sekundāro ambulatoro veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu un apmaksu. Tie ir grozījumi, kurus Veselības ministrija solīja jau kopš šā gada jūlija.
Ko esam ieguvuši? Iedalītas nelielas papildu summas dzemdību nodaļai, tāpat endoprotezēšanai, taču ļoti būtiski izmainīti finansēšanas noteikumi. Pārējiem stacionārā sniegtajiem pakalpojumiem vismaz mūsu līmeņa slimnīcām papildu nauda nav paredzēta, lai gan pārstrādes ir ļoti lielas, īpaši mūsu slimnīcai. Kārtējo reizi esam nokļuvuši pirmajā vietā valstī, šoreiz pēc stacionēto pacientu skaita attiecībā pret NVD plānoto un arī procentuāli pret iedzīvotāju skaitu. Šā gada pirmajā pusgadā bijušā Madonas rajona iedzīvotāji stacionārā ārstējušies 14,8% gadījumu. Tajās Latvijas pilsētās, kurās neatliekamās medicīniskās palīdzības slimnīcas slēdza jau 2009. gadā, hospitalizācijas procents ir vismaz divas reizes zemāks: Saldus 7,2; Bauska 7,5; Ludza 7,9; Valka 8,4; Limbaži 8,5.
Mūsu rīcībā ir informācija, ka nākamajam gadam veselības aprūpei plānots par 34 miljoniem latu mazāk nekā šogad. Šādā situācijā veselības ministrijā un Nacionālajā veselības dienestā tiek meklēti varianti, kā iziet no situācijas, tāpēc „augšām" droši vien liekas: ja Saldū, Bauskā, Ludzā u. c. hospitalizācija nav tik bieži vajadzīga, tad, iespējams, nav vajadzīga arī Madonā. Esam pagodināti, ka pacienti mums uzticas, bet finansējuma jau šogad tam praktiski vairs nav. Var pat teikt, ka stacionāra uzturēšana pašlaik notiek no iekšējām rezervēm, bet 2013. gadā varētu būt vēl sliktāk. Ļoti baidāmies, ka minētie skaitļi nākamā gada finansējuma sadalē mums var ienest ļoti nepatīkamas pārmaiņas. Mūsu rīcībā ir projekts par finansējuma samazināšanu mūsu slimnīcai pat par 1/3 daļu, salīdzinot ar šim gadam iedalīto. Gribu būt pavisam atklāts: ja šis projekts tiks īstenots, nevajadzēs nevienam mūs slēgt, paši būsim spiesti slēgt nodaļas. Pa vienai vien. Nelīdzēs ne parakstu vākšana, ne piketi.
Plašāk lasiet laikrakstā STARS 23.10.2012.
Autors: BRUNO KOKARS,
SIA „Madonas slimnīca"
valdes priekšsēdētājs