– Vai jūs atbalstāt ieceri aizliegt iegādāties enerģijas dzērienus līdz 18 gadu vecumam? – vakar jautājām Madonā sastaptajiem cilvēkiem.
Marita no Lubānas: – Tā ir atbalstāma iecere, jo tā saucamie enerģijas dzērieni nav nekas labs, tie negatīvi ietekmē veselību, kaitē gan sirdij, gan nervu sistēmai. Arī es tos esmu pagaršojusi, bet man tie izraisīja kuņģa darbības traucējumus.
Aigars no Sauleskalna: – Šad tad es tos lietoju, man tie nekaitē, drīzāk palīdz – vismaz miegs nenāk. Bērniem līdz 12 gadu vecumam tos nevajadzētu lietot, varbūt aizliegumu varētu vēl noteikt līdz 16 gadiem, bet 18 gadu tā kā nedaudz būtu pārspīlēti. Mūsdienās jau viss notiek no 16 gadiem. Tad arī čipsus vajadzētu pārdot tikai no 18 gadiem. Tie vēl vairāk bojā bērnu un pusaudžu veselību.
Zina no Aronas pagasta: – Es pati tos nelietoju, bet, kad ciemos atbrauc bērni no Rīgas, viņiem dažkārt līdzi ir arī enerģijas dzēriena bundžiņa. Katrā ziņā aizliegums pārdot tos tikai no 18 gadiem par ļaunu nenāks. Enerģijas dzērieni bērnu veselībai par labu nenāk.
Madoniete Lidija: – Es tos nekad neesmu lietojusi un neesmu redzējusi, ka to darītu mani bērni. Šajā jautājumā būtu jāņem vērā mediķu ieteikumi. Droši vien bērniem un pusaudžiem tos nevajadzētu lietot.
Pēteris no Barkavas: – Es arī domāju, ka tos vajadzētu ļaut lietot tikai no 18 gadiem. Esmu tos pagaršojis un nevaru teikt, ka būtu liels efekts, bet nelielu mandrāžu izraisa. Pieaugušajiem enerģijas dzēriena bundžiņa varbūt neko daudz nekaitē, taču būtu jāaizliedz šos dzērienus pārdot bērniem.
Jānis no Bērzaunes: – Sen jau vajadzēja noteikt šādu aizliegumu. Varbūt to pārdošanu vajadzētu ierobežot pat līdz 21 gada vecumam, kaut gan varbūt šāds ierobežojums būtu nedaudz par šerpu. Dažs šajā vecumā ir jau apprecējies un pašam ir bērni, bet pēc aizlieguma noteikšanas enerģijas dzērienu vēl nevarēs lietot, tāpēc lai jau paliek iecerētais 18 gadu vecums.
Aptauju veica ŽEŅA KOZLOVA