Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Aptauja: kūlas dedzināšana

Redakcija

Autors • 16.04.2012.

Burtu lielums

Kādas ir jūsu domas par pērnās zāles dedzināšanu, un vai beidzot sagaidītais lietutiņš mazinās jaunu kūlas ugunsgrēku izcelšanos Latvijā? – vakar jautājām Madonā sastaptajiem cilvēkiem.

Aldis no Dzelzavas: – It kā lietum jau vajadzētu mazināt kūlas dedzināšanas sērgu, bet, vai tā notiks, to vēl tikai redzēsim. Kopumā mūsu tautai tas ir tā iegājies, ka laikam kūlas dedzināšanu pavasaros nekas nespēj apturēt. Turklāt Latvijā ir daudz neapstrādātu zemju. Nav tā, kā Anglijā, kur nevienam nenāk prātā dedzināt kūlu, jo tās vienkārši nav. Visi lauki ir apstrādāti. Lielai daļai Latvijā jau nav līdzekļu, lai apstrādātu savu zemi. Lai saņemtu ES finansējumu, dokumentu sagatavošana dažkārt prasa trīsreiz vairāk pūļu, nekā ir reāls ieguvums. Vieglāk ir kūlai pielaist uguni, un daļa šo problēmu arī mēģina atrisināt tādā veidā, protams, riskējot ar savu veselību, ar savām mājām. Kūlas dedzināšanu Latvijā tik drīz neizskaudīs.

Roberts Vanags no Barkavas pagasta: – Nav manīts, ka mūsu pusē kāds dedzinātu kūlu. Pēdējos gados šī sērga ir mazinājusies, un mēs priecājamies par to. Pēc lietus labāk augs jaunā zāle, un arī tas mazinās kūlas ugunsgrēku izcelšanos. Neviens no tā gan nav pasargāts. Viena daļa dedzina paši, bet kūla var aizdegties arī no garāmgājēja nejauši nomesta izsmēķa vai arī no tehnikas, izlecot dzirkstelei, tāpēc svarīgi ir katru gadu appļaut zāli.

Sarmis no Cesvaines novada: – Pie mums it kā kūlu tik ļoti nededzina, bet, piemēram, Gulbenes pusē to dara vairāk. Ja bez tā nekādi nevar iztikt, tad kūlu vajadzētu dedzināt ar prātu, kā to darīja mūsu vectēvi. Vecā zāle ir jāatkasa drošā attālumā no mājas, no meža, jādedzina pret vēju, nevis spička jāpieliek pa vējam. Nevar aizdedzināt zāli un pēc tam aiziet prom.

Gunārs no Barkavas: – Barkavā tas nenotiek. Pie mums lauki ir apstrādāti, un arī pļavās vasarā ganās govis. Tas ir galvenais nosacījums, lai izvairītos no kūlas dedzināšanas.

Dainis no Barkavas: – Es neatzīstu pērnās zāles dedzināšanu. Savulaik arī es, atzīšos, esmu to darījis, bet tas bija ļoti sen. Ja zeme ir apstrādāta un pļavas tiek appļautas vai noganītas, tad kūlas ugunsgrēki nedraud.

Aptauju veica ŽEŅA KOZLOVA

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Reklāma — × 150 px