Spītējot slapjdraņķim un negaidīti uznākušajam sniegam, sestdien, 3. novembrī, uz Tautas sapulci, kuras moto bija „Par tiesisku Latviju! Par godīgu politiku!", Doma laukumā, pēc ziņu aģentūru rīcībā esošajām ziņām, bija sapulcējušies vairāk nekā 9000 cilvēku no visas Latvijas.
Ceturtā Atmoda, lietussargu revolūcija… Dažādi tiek dēvēta šī tautas pārstāvju pulcēšanās Doma laukumā, kāda nebija redzēta kopš trešās Atmodas laikiem, kad cilvēku tūkstoši Mežaparkā un Daugavmalā plecu pie pleca pulcējās, lai iestātos par Latvijas neatkarību, bet viens gan skaidrs – tautai ir spēks, tas tā ir bijis visos laikos un paliks mūžīgi. Un cerams, ka to sapratīs un novērtēs tie, pie kuru sirdsapziņas centās klauvēt sapulcējušies, lai viņi tiešām nebūtu kā „svešie, kas svarīgus lēmumus pieņem zoodārzā, ķēķa sarunās vai tirgojoties pie tējas tases". Protams, pa vidu, kā visos laikos, bija tādi, kas cenšas uzbužināt savas politiskās spalviņas. Un tomēr… tautai ir spēks un tautā ir jāieklausās. Gribētos ticēt, ka to saprata arī Valsts prezidents, kas, neraugoties uz nodomu nepiedalīties tautas sapulcē, tomēr savus plānus mainīja un ieradās Doma laukumā, lai uzrunātu klātesošos. Lai arī sapulcējušies viņa uzrunu pārtrauca, skandējot: „Atlaist Saeimu!", prezidents aicināja visiem kopā cīnīties par demokrātiju Latvijā, jo „viens prezidents neko nevar izdarīt, izdarīt var visi kopā"… Un var tikai piekrist, ka tā viņa neilgās prezidentūras laikā bija grūtākā uzruna, jo tauta no viņa gaida izšķiršanos par Saeimas nākotni. Mainījās runātāji uz skatuves, bija meklēti un atrasti trāpīgi vārdi, skanēja dziesmas kopkora izpildījumā, kuram pievienojās arī tauta. Tas viss sestdien vienoja Doma laukumā sapulcējušos un aicināja arī pārējos nepalikt malā vienaldzīgajos vai kritizētājos. Tā taču mūsu Latvija, kurā mēs katrs dzīvojam.
Sapulces nobeigumā tika pieņemts Doma laukuma aicinājums (skat. 5. lpp.). Sapulces laikā bija iespējams arī parakstīties par grozījumiem Satversmē, kas dotu tiesības tautai rosināt Saeimas atlaišanu. Pēc Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības datiem, sestdien par grozījumiem parakstījās ap 3500 cilvēku, sasniedzot 6000 no nepieciešamajiem 10 000 parakstu. Parakstīties var pie ikviena zvērināta notāra Latvijā, arī Madonā, uzrādot pilsoņa pasi.
Autore: BAIBA MIGLONE
ARVĪDA LAUKKALNA foto