Ja cilvēki ir raduši paši lemt un darīt
Ērgļu novads pastāv jau gandrīz 6 mēnešus. Nav iemesla jubilejas svinībām, vienkārši tā ir realitāte, kas dzimusi grūtībās. Apvienojās Ērgļu, Sausnējas un Jumurdas pagasts, no sākotnējas ieceres pievienoties šim novadam atteicās Vestienas pagasts. Paši pirmie soļi bija birokrātiskas dabas – dokumenti, reģistrācijas, zīmogi un daudz kas cits.
Tagad Ērgļu domē par priekšsēdētāju iepriekšējās pašvaldību vēlēšanās ievēlētie visu triju pagastu deputāti izraudzījās Ērgļu pagasta padomes priekšsēdētāju Guntaru Velci, par viņa vietniekiem – bijušos Sausnējas un Jumurdas pagasta padomes priekšsēdētājus – Lienu Kārkliņu un Agitu Opincāni, kas tagad ir Ērgļu novada attiecīgi Sausnējas un Jumurdas pagasta pārvalžu vadītājas. Ērgļu novada domē darbojas attiecīgs deputātu skaits no katra pagasta.
Ērgļu novada domes viedokli pauž Guntars Velcis: – Tas, ka cilvēki
privātās sarunās neizsaka savu viedokli – labāk vai sliktāk dzīvot
novadā -, ir ļoti pozitīvs rādītājs. Esmu diezgan daudz pabijis
Rietumeiropā pie sadarbības partneriem (viņi bieži viesojas arī pie
mums). Vērtējot viņu pašvaldību darbu, es sapratu vienu lietu arī par
mums – kad Latvijā sākās Atmoda, veidojās jauna valsts, liela loma bija
pašvaldībām, kam vajadzēja uzņemties smago pienākumu sakārtot lietas,
struktūras, sistēmu kopā ar valsti. Bet šobrīd, jau attīstītā valstī,
es ievēroju – ja kādā apdzīvotā vietā prasi kādam vienkāršam cilvēkam
kaut ko par pašvaldību, viņš pat nezina, ko teikt. Tātad pašvaldība
veic savas funkcijas tā, lai netraucētu cilvēkam dzīvot. Vadošo lomu
pārņem bizness, kas spēj attīstīties. Protams, valsts pārvalde būs
vienmēr, bet tā attīstās lēnāk. Es nezinu, kāpēc dažviet tā neveicas ar
novada izveidi, bet tagad saprotu, ka arī novads var saiet kopā tikai
ar cilvēkiem, kas grib un var kaut ko attīstīt, nevis pieteikt savas
ambīcijas. Ja cilvēkiem ir saimnieka gars un domāšana, ja tas valda
apkārtējā sabiedrībā, viņi ir spējīgi veidot savu dzīvi, viņi negaidīs,
kad kāds kaut ko pateiks, nemeklēs vainu citos, ja kāds arī nodarījis
pāri. Tie ir cilvēki, kam ir meklētāja gars, kas ceļas, iet un dara.
Mūsu gadījumā, veidojot Ērgļu novadu, šāds noteicošais faktors bija, un
tādēļ varējām apvienoties bez lieliem strīdiem un skandāliem.
Nenoliedzami, Ērgļi ir arī ģeogrāfiski ļoti izdevīgā vietā. Tas nosaka,
vai novads var veidoties konkrētā vietā. Centra būtība un pamats –
cilvēki un ģeogrāfiskais stāvoklis. Ja cilvēki ir raduši paši lemt un
darīt, viss notiek.
Šogad paliek 10 gadu, kopš strādāju Ērgļu pašvaldībā. Norises šajā
novadā varu vērtēt plašāk. Kopš 1997. gadā pieņēma vispārīgos
būvnoteikumus, mums ir pašiem sava būvvalde, ir savs teritoriālās
plānošanas speciālists, un tādēļ varam būt lepni, ka mums nav daudz
tiesvedības, nav skandālu attiecībā uz zemes īpašumu lietām. Algojam
attīstībā ieinteresētus speciālistus, kas "pārredz laukumu", paši var
saimniekot. Ir speciālisti, ko mēs "izrakstām no Rīgas", jo nez vai ir
vērts uz vienreizējiem pasākumiem nolīgt cilvēkus vai kompāniju, vai
uzturēt kādu darbinieku, kam nevaram nodrošināt pilnu darba slodzi.
Lasiet vairāk laikrakstā STARS.
autore ASTRA ZAGORSKA
OĻĢERTA SKUJAS foto