Diskusijā par augstākās izglītības reformu sava nostāja ir izglītības un zinātnes ministram Robertam Ķīlim.
– Aizvien tiek atražots uzskats, ka Latvijā ir bijusi vai varētu būt bezmaksas augstākā izglītība. Jebkurā situācijā augstākajai izglītībai ir nepieciešams finansējums, un tā nevar būt bezmaksas. Tās finansējumu var nodrošināt nodokļu maksātāju nauda un privāti līdzekļi, tostarp no bankām aizņemta nauda, – uzsver Roberts Ķīlis.
Šobrīd Latvijā ir maksas augstākā izglītība, kad aptuveni 65 procenti studējošo maksā paši (tostarp – aizņemoties no bankām) un aptuveni 35 procenti studē par visu nodokļu maksātāju naudu tā dēvētajās budžeta vietās.
Izglītības un zinātnes ministrija piedāvā apspriešanai un ieviešanai principiāli jaunu sistēmu, kurā pilnīgi visiem studējošajiem ir iespēja studēt par nodokļu maksātāju naudu, jo valsts ikvienam studēt gribētājam īpaša galvojuma veidā segs studiju maksu. Taču šīs summas atmaksu nodokļa veidā veiks nevis visi nodokļu maksātāji, kā tas ir šobrīd, bet gan tie, kuri ir ieguvuši šo valsts apmaksāto augstāko izglītību. Šādā veidā tiks ieviests sava veida progresīvais ienākuma nodoklis, jo statistika uzrāda, ka augstāko izglītību ieguvušie darba tirgū nopelna par aptuveni 40 procentiem vairāk nekā citi.
Autore: INESE ELSIŅA