Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Par augstāko izglītību

Redakcija

Autors • 30.11.2011.

Burtu lielums

Diskusijā par augstākās izglītības reformu sava nostāja ir izglītības un zinātnes ministram Robertam Ķīlim.

– Aizvien tiek atražots uzskats, ka Latvijā ir bijusi vai varētu būt bezmaksas augstākā izglītība. Jebkurā situācijā augstākajai izglītībai ir nepieciešams finansējums, un tā nevar būt bezmaksas. Tās finansējumu var nodrošināt nodokļu maksātāju nauda un privāti līdzekļi, tostarp no bankām aizņemta nauda, – uzsver Roberts Ķīlis.
Šobrīd Latvijā ir maksas augstākā izglītība, kad aptuveni 65 procenti studējošo maksā paši (tostarp – aizņemoties no bankām) un aptuveni 35 procenti studē par visu nodokļu maksātāju naudu tā dēvētajās budžeta vietās.
Izglītības un zinātnes ministrija piedāvā apspriešanai un ieviešanai principiāli jaunu sistēmu, kurā pilnīgi visiem studējošajiem ir iespēja studēt par nodokļu maksātāju naudu, jo valsts ikvienam studēt gribētājam īpaša galvojuma veidā segs studiju maksu. Taču šīs summas atmaksu nodokļa veidā veiks nevis visi nodokļu maksātāji, kā tas ir šobrīd, bet gan tie, kuri ir ieguvuši šo valsts apmaksāto augstāko izglītību. Šādā veidā tiks ieviests sava veida progresīvais ienākuma nodoklis, jo statistika uzrāda, ka augstāko izglītību ieguvušie darba tirgū nopelna par aptuveni 40 procentiem vairāk nekā citi.


Autore: INESE ELSIŅA

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px